VMware Workstation

Tagy:  WM ware, operační systém, Windows, Linux, WMware

Sponzorované odkazy

VMware Workstation

Představte si, že můžete mít v počítači několik operačních systémů najednou. A to včetně kompletní hardware podpory a možnosti mezi systémy kdykoliv v reálném čase přepínat a neztrácet drahocený čas. Že jde o sci-fi? Vůbec ne, neboť virtualizace tu s námi již nějaký pátek je, jen ji nevyužíváme naplno a s programem Vmware Workstation.

O co přesně jde?

V našem případě se bavíme o emulaci starého dobrého IBM PC (architektura x86). Emulace probíhá na 2 úrovních, kdy jedna pracuje v současném operačním systému, spouští ostatní operační systémy a pracuje s nimi. Vrstva druhá je vázána přímo na hardware a zajišťuje tak kompatibilitu současného hardware s jinými operačními systémy, spravuje operační paměť, atd. Nutností je také vazba na BIOS počítače, aby veškeré operační systémy měly stejné informace o hardware.

K čemu je to dobré?

Donedávna byla tato technologie doménou serverů a profesionálního nasazení kvůli úspoře prostředků a vyšší dostupnosti. U desktopů (klasických domácích počítačů) se virtualizace využívá na jiné účely. Buď jen proto, že chcete mít více operačních systémů a neztrácet čas využíváním boot managerů, popřípadě proto, že nechcete rozdělovat oddíly disku. Ovšem největší smysl má použití u profesí jakými jsou programátoři, designéři, tvůrci webových stránek, aj. Pro ně je nezbytné mít možnost takřka okamžitě zkontrolovat jak se jejich dílo chová i na jiných operačních systémech. Díky VMware Workstation je to záležitost pár sekund.

VMware Workstation

Pokud se rozhodnete produkt vyzkoušet, asi by se slušelo zmínit cenu… Ta se pohybuje okolo 4 tisícovek a částka je to vzhledem k možnostem produktu opodstatněná. Sám program je plně v angličtině, přesto nemusí neangličtináři v hrůze utíkat. Vše je velmi intuitivní a s pomocí slovníku se program naučí ovládat každý.

Čisté uživatelské rozhraní je velkým plusem a zorientovat se v něm je otázka chviličky. Všechny potřebné informace o virtuálních strojích a systémech jsou dostupné na jedno dvě kliknutí. Samotné vytvoření prvního virtuálního stroje je řešeno přívětivým průvodcem, kde je třeba jen zvolit který systém poběží ve virtuálním prostředí a pro který program nastaví hardware požadavky. Nakonec nezbývá nic jiného než založit do skutečné mechaniky instalační médium s daným operačním systémem a nainstalovat. Výborným ulehčením je i přímá instalace z .iso souborů (obrazy disků). Zvláště vhodné pro nejrůznější Linuxové distribuce. Po úspěšné instalaci jsou zobrazeny všechny dostupné operační systémy formou náhledů. Je to přehledné a jediným kliknutím spustíte ten systém, který právě potřebujete a to formou fullscreenu nebo v okně. Ani o přístup k internetu nejste ve virtuálním prostředí ochuzeni, neboť vše je opravdu provázáno až na hardware úrovni a tak má každý systém svoji vlastní virtuální síťovou kartu, IP adresy, atd. Občas se ale může vyskytnout nějaká chybička a od toho je ve VMware Workstation implementována funkce Snapshot. Připomíná funkci známou již z doby Windows ME s názvem Obnovení systému. Snapshot je ovšem sofistikovanější a vrací systém přesně do bodu ve kterém byl snapshot uložen.

Hrátkám s VMware Workstation by se dalo věnovat dalších 10 stran, ale to nenahradí osobní zkušenost. Výkon virtuálního stroje se na silnějších konfiguracích (dvoujádro, 2GB RAM) rovná skoro rychlosti nativního operačního systému, takže i hraní náročných her lze ve VMware Workstation provozovat, i když to není jeho primární funkce.

Pokud jste programátoři, grafici, designéři, pracovníci technické podpory, atd, dáte mi za pravdu, že bez VMware by to nešlo. Osobně využívám tento nástroj pro hrátky s viry aobeně škodlivými kódy, kdy je třeba je rozpitvat a zjistit co nejvíce informací, bez provedení nějakých škod. A to dost dobře bez virtualizace nejde. Zvažte jestli takový program a jeho služby využijete a pokud ano, neváhejte. Nic lepšího v tomto segmentu nenajdete.

Hodnocení programu: 94%

VMware Workstation trialware ke stažení zde:
VMware Workstation download

Článek VMware Workstation byl publikován 16. prosince 2007 v 12.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...