Test tří českých freemailů – kdo s koho?

Tagy:  test, freemail, email zdarma, zkouška, nastaveni, interface, schránka, registrace, centrum.cz, centrum, atlas.cz, atlas, seznam.cz, seznam, email zdarma

Sponzorované odkazy

Test tří českých freemailů – kdo s koho?

Seznam.cz, Atlas.cz a Centrum.cz. Kdo by neznal tyto tři české vyhledávače. Tři české TOP vyhledávače. Je nepsaným pravidlem, že každý solidní vyhledávač má i svůj freemail a my jsme se rozhodli, že právě tuto službu – freemail – tří českých top vyhledávačů zhodnotíme a vzájemně srovnáme. Než se do toho pustíme, pojďme si vysvětlit systém ve kterém je tento článek stvořen.

Název serveru – Potřebuje toto nějaký komentář? :)

Registrace – V této kategorii si popíšeme postup registrace, její obtížnost atp.

Interface schránky – Zde si řekneme „něco málo“ o tom, jak vypadá hlavní stránka schránky, co nabízí…

Nastavení – Nastavení schránek se budeme věnovat jednotlivě a přestože by měli spíše patřit do popisu menu, budeme o nich mluvit jako o samostatné věci. Nastavení je důležitá věc a zaslouží si tedy více prostoru…

Velikost schránky – V této sekci si řekneme kolik která schránka nabízí prostoru, možnosti rozšíření, atp.

Seznam.cz

www.Email.cz

Registrace

Registrace na Seznam.cz je poměrně jednoduchá, intuitivní a přehledná. Vše spočívá v jednom jediném kroku. Zadáme naše vytoužené uživatelské jméno a vybereme si doménu – na výběr máme dvě – @seznam.cz a @email.cz. Automaticky nám bezprostředně po zadání tohoto údaje budeme automaticky obeznámeni s faktem, zda-li je vámi zadané uživatelské jméno k dispozici, či je již zabrané jiným uživatelem.

Dále je zde klasika – heslo, minimálně s šesti znaky, zopakování hesla, alternativní kontaktní email, rok narození, kontrolní otázku spolu s odpovědí pro případ, že uživatel zapomene heslo a v závěru registrace je vaším úkolem opsat ověřovací náhodně vygenerovaný kód (který si můžete i poslechnout) a souhlasit s podmínkami užívání služeb Seznamu. Tím jsme dokončili registraci nové schránky na Seznam.cz

Interface

První z trojlístku freemailů na českém trhu je bezplatná emailová schránka Seznamu. Heslo Seznamu zní „pracujeme na jednoduchých a přitom dokonalých aplikacích, abychom nabídli uživateli kvalitní a přitom uživatelsky nenáročnou službu“. Co se týče emailu od českého TOP vyhledávače to platí snad úplně. Na hlavní stránce vidíme všechny Doručené emaily v naší schránce, výrazně vyznačené emaily nové – Nepřečtené. Zprávy můžeme různě barevně označovat, stejně tak jednoduše, tedy pomocí jednoho nebo dvou kliknutí můžeme zprávy které ve své schránce nechceme lehce vymazat – odstranit do koše neo je smazat jako spam, tedy nevyžádanou poštu.

Co se dalších funkcí a prvků interface schránky na Seznamu týče, jsou to tyto. Možnost se svým účtem přejít na komunitní portál Lide.cz, napsat si poznámku (kterou budete mít k dispozici jak ve schránce, tak i na HP Seznamu).

V poště můžeme jednoduše (ale efektivně) vyhledávat. Co se týká menu Seznamácké schránky, skládá se z deseti položek: Napiš email,Napiš SMS, Doručené, Odeslané, Rozepsané, Spam a viry, Koš a Editace složek, Adresář a Nastavení. Pojďme si co možná nejstručněji jednotlivé položky popsat.

Napiš email – Nic převratného nečekejme – pole pro adresy (v případě, že zprávu chcete odeslat na více schránek – stačí jednotlivé adresy jednoduše oddělit čárkou), emailové adresy můžete čerpat z přehledného a jednoduchého adresáře. Dále ještě větší klasika – předmět zprávy. Po tomto poli zde máme možnost přidat přílohy zprávy. Dalším polem je (překvapivě :) pole pro text zprávy. To na první pohled není nic zajímavého, ovšem když zapneme HTML editor (ve zprávách), můžeme text pohodlně formátovat, pracovat s odkazy, barvami, styly písma, vkládat smajlíky… Po dokončení zprávy jí můžeme ji jednoduše – stisknutím tlačítka odeslat, zprávu uložit do rozepsaných či její psaní úplně zrušit. Stejně tak můžeme i požadovat potvrzení o přečtení zprávy.

Napiš SMS – O této službě se nikterak moc rozepisovat nebudu. Ale… Odsud můžete pohodlně odesílat textové zprávy na mobilní telefon, stačí jen zadat číslo příjemce, text zprávy a hlavě – přidat peníze do „Peněženky“.

Doručené – jak již bylo zmíněno, zde vidíme všechny přijaté zprávy, můžeme je různě rozlišovat, členit, přemisťovat do (námi vytvořených) jiných složek, mazat, atp. Ve zprávách můžeme jednoduše vyhledávat.

Odeslané – zde se jedná o to samé jako u zpráv Doručených – můžeme třídit, hledat, …

Rozepsané – zde platí to samé jako u dvou předchozích položek, s tím rozdílem, že zpráva od nikoho ani nikomu nepřišla.

Spam a viry + Koš – tyto dvě položky obsahují zprávy, které ve své schránce nechceme s tím rozdílem – že zprávy do koše jsme dali sami, zatímco do složky Spam a viry je poslal antispamový robot serveru.

Editace složek – zde vidíme výčet všech složek které jsou v menu, počet zpráv v nich uložených. Máte možnost složky vyprázdnit, stejně tak i složky vytvořit.

Adresář zde můžeme seskupovat kontakty, různě je členit, rozlišovat (ex/im)portovat je do/z různých poštovních klientů – Outlook, atp. A nakonec:

Nastavení

Nastavení schránky od Seznamu se skládá ze sedmi bodů. V těchto bodech nastavujeme osobní údaje, oslovení, funkce schránky, nastavení zobrazení, zabezpečení a další věci.

Na schránce Seznamu si můžeme kupříkladu nastavit oslovení, změnit vzhled (Freemail Seznam.cz má k dispozici šest vzhledů. Není jich mnoho, ale každý uživatel by si měl najít to co mu vyhovuje nejvíc.

Dále je zde k přenastavení heslo, kontrolní otázka spolu s odpovědí. Následující funkce – upozornění na zprávu na mobil nabízí kromě standardní funkce pomocí mobilního operátora poslat bezplatně SMS zprávu upozorňující na přítomnost nového emailu ve schránce ještě jednu možnost. Seznam.cz jí označil jako „Spolehlivé upozornění na mobil formou SMS“. Spočívá v tom, že když Vám přijde nový email, na Váš mobil by se opravdu měla dostat zpráva o tom, že nějaký email přišel (i když zprávy ve většině případů přijdou tak jako tak). Háček je však v tom, že to není zdarma – za jedno upozornění totiž zaplatíte 1 Kč. Peníze se však neodečítají z Vašeho kreditu na mobilním telefonu, na který upozornění přijde, ale z vaší (již zmíněné) Peněženky.

Dalším bodem v seznamu položek nastavení freemailu Seznam.cz je Přesměrování a filtry. Zde nečekejme nic revolučního – můžeme zde klasicky nastavit zda chceme nějaké zprávy přeposílat do jiné schránky (tedy na jiný email), za jakých podmínek mají být zprávy přeposílány, jaké emaily mají být přijímány atp.

Následující položka se jmenuje zasílání informací. Teď budu trochu předbíhat v o obsahu, ale tuto funkci naleznete snad u všech podobných služeb, jen tomu „někde říkají nějak jinak“ :) Naleznete zde možnost nastavení služby, kde vybíráte různá témata. Články z daných témat, resp. odkazy na ně vám budou chodit ve vámi definované období (tedy dopoledne či odpoledne).

Následující (a poslední) položka v menu Nastavení freemailové schránky na Seznam.cz se jmenuje Pokročilé nastavení. Je nesmysl si zde vyjmenovávat všechny možnosti na této stránce, ale ve stručnosti: můžeme zde nastavit předdefinovaný formát zprávy, nastavení odpovědí a přeposílání zpráv, nějaká nastavení schránky, možnost ochrany proti nevyžádané poště (spamu), možnosti vzdálených účtů, nastavení POP3 přístupu pro případ že ke schránce chcete přistupovat externě…

A to je všechno. Pouze o Nastavení schránka zdarma poskytované českým TOP portálem Seznam.cz.

Velikost schránky

Velikost schránky je pro mnohé z nás velice důležitou vlastností. Týká se to především těch, kteří si své emaily ve schránce uchovávají, Koš téměř nepoužívají. Seznam.cz nám v emailové schránce nabízí zdarma rovných 10 MB. Za 3 Kč vám však je Seznam ochoten schránku zvětšit na 2000 MB, tedy 2 GB.

Co se velikosti zprávy týče, tak Seznam.cz uvádí, že maximální velikost odesílané zprávy činí 13 MB.

Atlas.cz

Mail.Atlas.cz

Registrace

Registrační proces na Atlasu je mírně odlišný než ten na Seznamu. Je rozdělen do tří kroků, které si samozřejmě ihned popíšeme.

Krok 1 – Jméno a příjmení. V tomto kroku pouze vyplníme naše jméno a příjmení a pohlaví. Přečteme si smluvní ujednání a v případě, že s ním souhlasíme, pokračujeme na další stránku.

Krok 2 – Údaje o uživateli. V tomto kroku nepřichází nic nepřevratného – zadáme uživatelské jméno, doménu na které jej chceme provozovat (vybírat můžeme ze dvou – @atlas.cz a @mujmail.cz. I na Atlasu budeme automaticky obeznámeni s faktem, zda je uživatelské jméno které jsme zvolili k dispozici. Dále uživatel žádající emailovou schránku zdarma na Atlasu zadá datum narození a kraj svého bydliště. Nyní však přichází věc, kterou vám asi jiný poskytovatel emailu (navíc zdarma) neposkytne. Díky tomu, že Atlas je oficiálním provozovatelem ICQ v ČR máte možnost svou schránku svázat s (či rovnou vytvořit nový) ICQ účtem. Dále klasika – heslo, heslo znovu pro kontrolu, kontrolní otázka + odpověď a samozřejmě ověřovací kód.

Krok 3 – Dokončení registrace. Nyní již máme schránku vytvořenou, na této stránce jsou pouze zrekapitulovány údaje a možnost zadat nějaké rozšiřující údaje o vás – dosažené vzdělání atp.

Interface

Interface schránky od Atlasu je poněkud odlišná než předchozí testová schránka (pro ty méně pozorné – mluvíme o freemailu od Seznamu). Na hlavní stránce (tedy té, na kterou se dostaneme po úspěšném přihlášení do schránky) totiž nevidíme výčet emailů, ba dokonce ani těch nových. V poli pro hlavní obsah vidíme pouze odkaz „Číst poštu“, několik reklam a výpis aktualit z několika subprojektů Atlasu. Co se prvků stránky týče jsou poněkud jinak uspořádány než u Seznamu. Nahoře (kromě loga :) vidíme v řadě za sebou následující položky: E-mail, Kontakty, Poznámky, Nastavení a Blogy. Pojďme si je co možná nejstručněji popsat.

E-mail – tímto tlačítkem se dostaneme již přímo do obsahu schránky, vidíme zde výčet emailů, tich stávajících přijatých, mezi nimiž jsou zvýrazněny ty, které jsou ještě označeny jako nepřečteny. Stejně tak zde máme možnost prohlížet Koš, Odeslané zprávy, Spam, Viry a Zprávy rozepsané. V podstatě se jedná o to samé, co je popisováno u Seznamu, není tedy důvod zde se o nich znovu rozepisovat.

Jediné co stojí za zmínku je „Napsat novou zprávu“. Koncept je v podstatě stejný jako u Seznamu, jen zde máme o pár funkcí formátování textu více.

Kontakty – to samé jako v Seznamácké schránce Adresář. V této položce si můžete jednoduše uchovávat své kontakty a mít je tak vždy po ruce.

Poznámky – obdobná funkce jako u předchozího freemailu, jednoduše si sem můžeme zapisovat poznámky, poznatky a informace (není to to samé?! :), na které můžeme býti posléze upozorněni.

Blogy – funkce Blogy, tedy internetové deníčky není interní funkcí schránky Atlasu, tudíž bych jí vynechal. Budeme totiž odesláni na externí internetovou stránku, na níž máme možnost svůj blog provozovat. Stále se však jedná o službu Atlasu!

Nyní jsme si popsali funkce které jsou k dispozici v horní části HP schránky. Vynechali jsme ale Nastavení. Řekli jsme (nebo spíš já jsem řekl) že si o něm budeme povídat jednotlivě, jako o samostatné funkci, tak se toho držme. Jak říkali komunisti – „co jsme slíbili to dodržíme“. Vzhůru do toho!

Nastavení

Než si začneme říkat o jednotlivých možnostech schránky od portálu Atlas.cz dovolte abych obhájil to, že jsou informace o možnostech schránky Atlasu (nebojte, u Centra to bude stejné). Jde o to, že mluvíme o třech velkých portálech, resp. o jejich freemailech. U takové věci je málo co by šlo udělat jinak a z toho vyplývá, že věci jsou v podstatě stejné, jen pokaždé nějak jinak zpracovány. Proto tedy považuji za zbytečné, aby se o všem psalo znovu a znovu, ke každé schránce zvlášť.

Nyní však pojďme k popisu nastavení schránky zdarma poskytované portálem Atlas.cz. Nastavení se tady skládá z osmi položek: Uživatelský profil, Možnosti zpráv, Změna vzhledu, Moje ikonka, Antivirový filtr, Antispamový filtr, Nastavení filtrů a Nastavení uživatelských filtrů, jak je již v tomto článku zvykem, jednotlivé položky si popíšeme.

Uživatelský profil – to samé jako na Seznamu. Uživatelé zde vyplňují své osobní údaje, mají možnost změnit si zde heslo a nastavit propojení s ICQ účtem.

Možnosti zpráv – zde má uživatel možnost nastavit jak chce pracovat se zprávami, zda-li chce vyžadovat potvrzení o přečtení a doručení, obsah podpisu, formát zprávy (tedy – zda chce uživatel zpávy psát jen jako prostý text, či HTML, kde má k dispozici různé funkce formátování textu) a nastavení odpovědí.

Změna vzhledu – opět to samé jako u schránky na Seznamu – máme zde k dispozici několik vzhledů, které můžeme použít ve své schránce na tomto portálu. Rozdíl zde však jeden oproti Seznamu je – zde je skinů k dispozici jen pět.

Moje ikonka – tato funkce je poněkud jedinečná. Uživatelé Atlasu mají možnost si nastavit svoji malou ikonku, která bude zobrazována. Tato služba se však týká pouze Atlasu.

Antivirový filtr – v této položce nastavíte co se má dělat v případě detekce viru ve vaší schránce.

Antispamový filtr – zde můžete nastavit seznam adres, ze kterých nemá být pošta přijímána a další individuální záležitosti ochrany před spamem.

Nastavení filtrů – tady máte možnost nastavovat, spravovat a vytvářet filtry. U každého filtru můžete nastavit mnoho podmínek a funkcí…

Zasílání upozornění na mobilní telefon – právě jsme se dostali k poslední funkci. Její název je dle mého názoru velmi jasný. V této sekci nastavení totiž nastavujeme podmínky a zásady nastavení. U všeho jsou jasné vysvětlivky a návod jak ohlášení zprávy na mobilní telefon do českých mobilních sítí aktivovat.

Velikost schránky

Atlas svým uživatelům defaultně nabízí schránku o velikosti 15 MB. Náročnějším uživatelům však nabízí prostor 1 GB. Zvětšení schránky je možno docílit zasláním SMS zprávy, která stojí 6 Kč. Za jednu SMS však můžete aktivovat hned 3 schránky.

Maximální velikost zprávy je Atlasem udávána jako 10 MB.

Centrum.cz

Mail.Centrum.cz

Registrace

Ani na Centru nečekejte nějakou revoluci jako například hlasem zadávané údaje či cokoli podobného. I na Centrum.cz je registrace (na naše poměry) „klasická“. Jako první údaj zadáváme uživatelské jméno, což jako i další údaje může být pro někoho tak trochu obtíží, jelikož zde nejsou vidět žádná pole, žádné rámečky do kterých požadovaný údaj máme vložit, ovšem, s trochou intuice to zvládneme Tento problém ovšem platí pouze pro prohlížeč Opera – v Internet Explorer a Mozilla Firefox rámečky vidět jsou. To je ale taktéž problém, jelikož takovýto nedostatek je nedostatkem velký, jelikož to, že správně nefunguje v jednom ze tří nejpoužívanějších prohlížečů je problém velký. Dále zadáváme heslo, jehož minimální délka jsou čtyři znaky. Dále zadáváme klasické údaje – kontrolní otázku s odpovědí, pohlaví a svůj souhlas s podmínkami užívání Centrum.cz.

Možná se ptáte jak je možné, že na Centru není požadování opsání kontrolního kódu. Nebojte, stejně jako u konkurenčního Seznamu a Atlasu je to potřeba – na další stránce. Zde zadáváme rok narození, některé osobní údaje. A nyní – velké finále registrace – opsání kontrolního kódu z obrázku. Musím se přiznat, že já osobně jsem s tímto bodem měl problém. Vedle obrázku je velké prázdné místo, nikde žádný rámeček, prostě nic. Než jsem metodou „pokus omyl“, kdy jsem vlastně jen náhodně klikal do prázdna nalezl místo kam mám text z obrázku opsat, přiznám se že mi to chvíli zabralo. V prohlížečích internet Explorer a Mozilla Firefox s tímto problémy nebyly, zde jsou totiž rámečky polí, do kterých máme zanášet požadované hodnoty vidět.

Tímto jsme dokončili registraci i na třetím námi testovaném serveru. Na bezplatné schránce poskytované portálem Centrum.cz

Interface

Co se interface schránky na Centrum.cz týče, musím uznat, že i ona je svým způsobem odlišná – než dvě předchozí. Zatímco na Seznamu – hlavní stránce jeho schránky vidíme Doručené emaily. Na freemailu od Atlasu vidíme reklamy, odkazy na aktuální články z podprojektů Atlasu, spolu s odkazem pro přechod ke zprávám doručeným. na Centru vidíme něco trochu jiného. Vidíme zde několik reklam, článek z jednoho z několika podprojektů, opět další reklamu, horizontální a vertikální menu. Když dovolíte, rád bych Vám nastínil co která položka poskytuje. Horizontální menu, které slouží jako rozcestník mezi funkcemi službami emailu od Centra, se skládá z těchto položek: mKonto, Adresář, Zápisník, E-mail a Nápověda.

mKonto – o této službě bych se příliš nerozepisoval, v podstatě se však jedná o to, že si přes tuto stránku, na kterou budete přesměrování po kliknutí na tlačítko mKonto můžete založit účet u mBank.

Adresář – zde opravdu nepřichází nic revolučního, nic převratného, nic co bychom jinde nenašli. Jedná se o službu, ve které můžete jednoduše uchovávat své kontakty, různě je třídit, prohlížet, pracovat s nimi.

Zápisník – opět se jedná o alternativu k tomu, co už zde několikrát bylo. Jedná se o obdobu toho, co se ve dvou předchozích schránek v našem testu nazývá poznámkami. Opět se nejedná o nic jiného než o to, že zde můžeme uchovávat své poznatky, poznámky, …

Email – sekce Email je zároveň stránkou, na kterou se dostaneme po přihlášení . Jak již bylo zmíněno, nenajdeme zde výčet emailů. Dozvíme se však zda nám náhodou nová zpráva nepřišla, pakliže ano, máme možnost přejít na stránku, ze které si ji můžeme přečíst. Máme zde možnost jednoduše vyhledávat a filtrovat ve zprávách. Menu emailů je zde jednoduché, přehledné. Skládá se z šesti položek. Příchozí, Rozepsaná, Odeslaná, Koš, Spam koš a T-Express. Samozřejmě i napsat zprávu.

Jejich koncept je vesměs stejný jako u konkurence – ve sloupcovém uspořádání vidíme odesílatele zprávy, předmět zprávy, v případě možností je zde vidět i začátek zprávy, doba odeslání, velikost zprávy. Stejně jako u konkurenčního Atlasu zde máme možnost zprávy řadit podle jejich velikosti, data, jména odesílatele, názvu předmětu, … To u Seznamu takto nejde. Odlišností od ostatních schránek je ve schránce od Centra, resp. v menu emailů. Jedná se o funkci T-Express. Pomocí ní vám do této složky chodí různé informace od této služby, jejímž provozovatelem je T-Mobile.

Sekci nápovědu vynecháme a podíváme se na Nastavení.

Nastavení

Nastavení schránky provozované portálem Centrum.cz je poněkud rozsáhlejší než u předešlých dvou testovaných freemailů. Zatímco předchozí nastavení se skládali ze sedmi (u Seznamu) a osmi (u Atlasu) položek, na Centru se skládá rovnou z patnácti položek. Nečekejme však nějaké převratné rozšířené možnosti. V podstatě jde o to samé jako u konkurence, jen zde jsou jednotlivé možnosti rozčleněny do více funkcí. Jmenovitě se jedná o funkce: Změna hesla, Zvětšení schránky na 2000 MB, AntiSpam, Vzhled schránky, Správa složek, Podpisy (signatury), Parametry schránky, Správa štítků, Upozorňování na mobil, Centrum.cz Infotext, Filtrování pošty, Uživ. tlačítka a zkratky, Centrum.cz IMAP, MultiPop – centrum vaší pošty, Čištění schránky. Pojďme si je popsat.

Změna hesla – Ano Pepíčku, správně. Na této stránce opravdu neděláš jin jiného než měníš přístupové heslo ke schránce.

AntiSpam – Na této stránce se opravdu nastavuje AntiSpam vaší schránky. Kromě podmínek a výjimek antispamové ochrany freemailu od Centra, zde nastavujete jak se chovat při stahování pošty přes POP3, kdy spamy mazat atp.

Nastavení vzhledu – Pakliže jsem kdesi v tomto článku prohlásil „že se vesměs jedná o to samé, jen tomu někde říkají jinak“, měl bych tuto větu trochu pozměnit. Alespoň v tomto případě. Zde totiž není možnost si změnit celý skin schránky. Zde se totiž nastavuje jak chce mít uživatel zobrazovaný výpis (nejen) zpráv. Nutno podotknout, že tuto možnost u Atlasu ani Seznamu nemáme.

Správa složek – V předchozí popisované sekci Nastavení vzhledu jsem se vrátil k větě „že se vesměs jedná o to samé, jen tomu někde říkají jinak“. U tohoto to platí. Jedná se úplně o to samé, jako u Seznamu s tím rozdílem, že zde se tomu říká Správa složek a v Seznamácké schránce to nazývají Editace složek.

Podpisy (signatury) – Zde snad není o čem mluvit. Jednoduše zde nastavujeme automatický podpis, který bude přidáván za námi odeslané zprávy.

Parametry schránky – Jedna z obsáhlejších sekcí v nastavení schránky od Centra. Na jednom místě zde nastavujeme věci jako jméno, nastavení POP3, nastavení možností přeposílání zpráv, atd.

Správa štítků – Díky této službě můžete vytvářet, upravovat a spravovat štítky, díky nim můžete zprávy ve vaší schránce různě třídit atp. Jak říká Centrum.cz, tato funkce slouží k větší přehlednosti vaší schránky.

Upozornění na mobil – Ano, správě Janičko. Zde nastavujeme možnosti oznámení výskytu nového emailu ve schránce. Máme dvě možnosti – odeslat začátek zprávy, či se nechat upozornit. To spočívá v tom, že nám přijde jméno odesílatele a předmět zprávy.

Centrum.cz Infotext – Opět jde o stejnou službu jako u konkurence, jen s jiným názvem. Jedná se o to, že vybíráme témata o nichž budeme informováni.

Filtrování pošty – Jedná se o věc jednoduchou, ovšem mocnou a užitečnou. Díky filtrování pošty máte možnost schránce říci, co má dělat s jakými emaily, jak s má zachovat když přijdou, atd.

Klávesové zkratky – Tak toto u dvou předchozích oponentů nenajdete. Jen na Centru si totiž můžete nastavit klávesové zkratky, díky kterým si můžete práci s vaší schránkou v prostředí prohlížeče maximálně zjednodušit.

Centrum IMAP – Tuto službu taktéž u rivala Seznamu (a dalších) nenajdete. Na Centru si můžete kromě POP3 nastavit i IMAP, díky němuž můžete s obsahem vaší schránky pracovat jak v prostředí prohlížeče, tak externího poštovního klienta aniž by jste přístupem ke zprávám jeho pomocí přišli o zprávy ve schránce v prohlížeči… Pro více informací zadejte do libovolného vyhledávače heslo IMAP.

MultiPop – centrum vaší pošty – Zde je další služba nabízená konkurencí, jen s jiným názvem. Díky této službě můžete stahovat zprávy i z jiných schránek. I těch mimo Centrum.cz

Čištění schránky – Touto službou můžeme jednoduše nastavit automatické čištění schránky. Jedním stisknutím tlačítka můžeme globálně vymazat zprávy ve schránce, ať už ty přijaté, odeslané, či jakékoli jiné.

Velikost schránky

Portál Centrum.cz svým uživatelům jeho freemailu nabízí od začátku rovných 20 MB. Za 3 Kč můžete však schránku zvětšit na 2 GB.

Jako maximální velikost zprávy Centrum udává 15 MB.

Ortel

Nyní, když jsme si již popsali všechny hodnocené funkce, resp. služby tří českých freemailů od českých TOP vyhledávačů. Dle mého názoru se však nedá jednoznačně určit. Pojďme si tedy náš finální ortel rozdělit do jednotlivých sekcí. Přesně do těch, dle kterých byli hodnoceny jednotlivé freemaily. Vzhůru do toho!

Registrace

Registrace byli na všech třech zkoušených serverech poměrně odlišné. Každá přinášelo něco co ostatní neměli. Dle mě je v této sekci jedničkou schránka od Seznamu. Její registrace je jednoduchá, intuitivní a krátká. Přesně tohle já po schránce chci. Při registraci nepotřebuji vyplňovat spoustu osobních údajů a další věci. Pakliže je budu chtít sdělit světu, učiním tak později v nastavení, ne?

Ovšem nedá se říct, že například Atlas má registraci špatnou. Díky ní můžeme rovnou vytvořit či spojit účet ICQ spolu s emailem, …

Interface schránky

Opět zde přichází to, o čem jsem mluvil již u registrací. Každá schránka nabízí něco jiného, něco co jí odlišuje od ostatních. Opět i zde je pro mne vítězem Seznam,cz, díky jeho přehlednosti a jednoduchosti. Je sice pravda, že u konkurence máme možnost si kupříkladu přečíst aktuální články z jejich subprojektů, atp. Ovšem mě jde o přehlednost, jednoduchost a rychlost a tu mi možnost si články přečíst po kliknutí na příslušné tlačítko nenabídne. Mě naprosto vyhovuje, že ihned po přihlášení do schránky mám k dispozici přijaté emaily…

Nastavení

Možnosti nastavení jsou u všech tří schránek podobné, avšak všechny tři jsou svým způsobem odlišné. Zatímco na Seznamu jsou možnosti přehledné, rozčleněny do několika skupin stejně jako u Atlasu, na Centru jich je (téměř) jednou tolik. Co se přehlednosti týče tedy vítězí Seznam spolu s Atlasem. Je však pravda, že Centrum nám ve svém nastavení nabízí (sice za poplatek), ale přeci IMAP4 a další nastavení. Zde bych tedy viděl jako vítěze všechny tři. Každému však vyhovuje něco jiného. Mě osobně vyhovuje nastavení Seznamu – jednoduché, ale obsáhle…

Velikost schránky

Ani v této sekci není jednoznačný vítěz. Statisticky je vítězem schránky od Centra. Základní velikost je 20 MB, za poplatek je možno si schránku zvětšit na 2000 MB. V základní velikosti tedy o 100% předčil Seznam (10 MB) a o 50% Atlas (15 MB). Co se rozšířené velikosti týče, tak se v čele stojí dvojice Seznam a Centrum (2000 MB) a za nimi stojí Atlas s 1000 MB.

Další vlastnosti, možnosti

Ano, máte pravdu. Tuto sekci jsme do testu nezanesli. Myslím však že když si o ní promluvíme nyní, nic tím nezkazíme. Bude se jednat jen o krátký výtah, …

Co se Seznamu.cz týče, tak díky svém vytvořenému účtu můžeme využívat například komunitní portál Lide.cz, na kterém můžeme chatovat, číst a psát příspěvky na rozsáhlé forum, hrát hry, seznamovat se na Seznamce, či třeba hledat a kontaktovat své staré Spolužáky a další věci.

Na Atlasu zase máme možnost pracovat s ICQ a další věci.

Na Centru.cz máme jako jednu z několika možností například přistupovat a plně využívat možnosti komunitního serveru xChat. Zde si můžete povídat, seznamovat se a mnoho dalších věcí. To vše pod jednou střechou a jen díky registraci schránky na Atlasu.

Finální rozhodnutí

Nuže, je to těžké. Dovolím si dva ortely. V podstatě tři.

Statisticky je tedy nejlepším poskytovatelem freemailu Seznam.cz. Já tento názor sdílím. Ovšem, každý má právo na svůj názor, každému se líbí a vyhovuje něco jiného. Proto dáváme možnost i Vám, našim čtenářům, aby jste neváhali a v komentářích pod tímto článkem jste vyřkli svůj názor a neváhali o něm diskutovat i s ostatními čtenáři!

Článek Test tří českých freemailů – kdo s koho? byl publikován 8. března 2008 v 11.09 v rubrice Internet. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...