Malwarebytes Anti-Malware

Tagy:  spyware, malware, viry, Malwarebytes Anti-Malware

Sponzorované odkazy

Malwarebytes Anti-Malware

Tvůrci virů, spyware, adware a vůbec všeobecně malware jsou vždy o krok před bezpečnostními experty a tvůrci nejrůznějších „anti“ řešení. Přesto je užívání antivirů, firewallů a antispyware programů nedílnou součástí bezpečnosti a každý rozumný člověk nějaké řešení využívá. Na trhu je ovšem programů nepřeberné množství a je třeba vybírat obezřetně. Pokusím se v pravidelných intervalech recenzovat jednotlivá bezpečnostní řešení. Začneme zlehka pro většinu uživatelů neznámým antispyware produktem s názvem Malwarebytes Anti-Malware, který je šířen jako freeware, pokud nepožadujete realtime ochranu (pak je třeba zaplatit). A rovnou si otestujeme nejnovější verzi 1.19.

Instalace a první spuštění

Program si mě hned na začátku získal úderným a vtipným heslem: „Ničení malware, bajt po bajtu“. Ovšem jde pouze o slib nebo realitu? Verdikt si nechme až na konec článku a zatím si povězme něco o instalaci. Instalační soubor vám rozhodně internetové připojení nestrhne, neboť má jen něco přes 2 megabajty. Během instalace máte možnost ovlivnit tak maximálně umístění programu, a jestli chcete na konci program spustit a provést update databáze. Nic víc, nic méně. Neotálejme a rovnou přejděme na první spuštění.

Po spuštění

Po prvním spuštění vás nejvíce na každém programu zaujme grafické zpracování a styl nabídek a menu. Malwarebytes Anti-Malware nemůže a asi ani nechce aspirovat na cenu za design a grafické výstřelky roku a je to tak dobře. Setkáte se tu vlastně pouze s dvěmi barvami – modrou a šedou.

Program samotný se dělí na 9 záložek (Skener, Ochrana, Aktualizace, Karanténa, Protokoly, Seznam ignorovaných, Nastavení, Více nástrojů a O programu – pro angličtináře About). Ano, pozorní vypozorovali, že program je kompletně v české lokalizaci, která ovšem neumí korektně všechny znaky diakritiky, přesto jde o chvályhodný počin. Skener slouží již podle názvu k proskenování počítače (pevných disků a výměnných médií) na přítomnost spyware. Na výběr je rychlý a úplný scan. Záložka Ochrana je též zcela srozumitelná a skrývá se zde realtime štít (dostupný pouze v placené verzi programu). Aktualizace netřeba blíže popisovat. Snad jen, že máte na výběr ze tří mirrorů a updaty jsou velmi časté. Položky Karanténa, Protokoly a Seznam ignorovaných vynechám, neboť zde není co nového popisovat. Záložka nastavení by mohla být zajímavější, ale voleb je tu jen nezbytné minimum, což nelze hodnotit jinak než jako jasný zápor. Předposlední záložka nese název Více nástrojů a skrývají se tu 2 podprogramy. Prvním je provizorní hlásič chyb, což slouží ke zdokonalení programu a odhalení případných problémů vývojáři a druhým je FileASSASSINS, který umí vymazat i soubory blokované operačním systémem. Poslední záložka O programu je opět nezajímavá a maximálně zde vyčtete licenční informace a info o vývojářích.

Testování a technické informace

Po instalaci a deaktivovaném rezidentním štítu si program alokuje pro sebe 19,6 MB z operační paměti RAM. Pokud zapnete rezident, povyskočí hodnota na 23,1 MB, což není žádná závratná hodnota a v dnešní době, kdy 2 GB RAM stojí pakatel, jde o zanedbatelnou hodnotu. K samotnému realtime štítu mám ovšem obrovskou výtku. Program absolutně neprošel testem Spycar (obdoba testu EICAR pro antiviry), což je simulace spyware útoku na testované PC s programem. Malwarebytes Anti-Malware bylo naprosto lhostejné, jestli se právě tento falešný spyware noří do registrů nebo mění security oprávnění v Internet Explorer. Tady jde o jednoznačný propadák a není tak důvodu investovat peníze do placené verze. A jak si vede samotný scan počítače? Zde stoupla spotřeba paměti RAM na konečných 33,4 MB a detekce byla velmi průměrná. Sice o něco lepší než program Ad-Aware, který již ovšem není považován za žádnou špičku, ale zaostal i za freeware velikány typu Spybot Search&Destroy. Program nepřekvapil, ale ani výrazně neurazil. Co mě potěšilo, byla rychlost scanování. 70 GB dat proběhl v hloubkovém scanu program za necelých 9 minut a to považuji za skvělý výsledek.

Resumé

Na jedné straně rychlé scanování, nízké nároky na hardware, freeware licence, ale na straně druhé slabá detekce a děravý realtime štít… čekal jsem osobně mnohem více a program Malwarebytes Anti-Malware tak mohu doporučit pouze jako občasný záložní scanovací program…

Pro

Freeware
Čestina
Rychlost scanování
Nízké nároky na hardware

Proti

Realtime štít je více nefunkční než funkční
Detekce je maximálně průměrná

Hodnocení programu: 40%

Malwarebytes Anti-Malware download freeware zde:
Malwarebytes Anti-Malware download

Článek Malwarebytes Anti-Malware byl publikován 1. července 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...