Začínáme s Jabberem – díl I.

Tagy:  jabber, jabbim, jabbim.cz, jabber download, jabber server

Sponzorované odkazy

Začínáme s Jabberem – díl I.

ICQ program, potažmo celý protokol je přes všechny své zlepšení stále nestabilní a omezený, naštěstí ho ale používá jen malá hrstka lidí- odhady 15 milionů. Naproti tomu Jabber protokol používá odhadem 90 milionů lidí z celého světa. Jabber nabízí větší svobodu, více funkcí, stabilitu a možnost komunikovat se svými starými kontakty. V tomto prvním díle si nejdříve vše okolo Jabberu vysvětlíme a v druhém článku si probereme nejznámější software.

Srovnání s ICQ

Komunikujte:

otevřeně – mějte možnost volby

Licence ICQ je natolik přísná, že nakazuje dokonce: být starší 13 let, nepoužívat jiný program než ten jejich (čili pouze na Windows), neodstraňovat reklamu, vše co odešlete do sítě je majetek firmy a síť se může kdykoliv uzavřít či zpoplatnit.

Jabber je přesným opakem- je to svobodný protokol, který vám umožní možnost volby: můžete si zvolit jaký software chcete, jakou platformu chcete (Java v mobilu, Windows Mobile, Linux, Windows, Mac OS…), server který vám vyhovuje (nabízí lepší služby viz dále) a nesvazuje jinými licenčními podmínkami.

s celým světem – více uživatelů a možnost komunikovat se starými kontakty

Jak jsem psal v úvodu, Jabber používá mnohem více lidí. V Česku a Slovensku můžete mít pocit opačný, protože je zde ICQ velmi populární, ale i tak nemusíte mít ten správný pocit- Jabber umí komunikovat i do ICQ sítě, takže si můžete o některých svých kontaktech myslet, že jsou jen na ICQ, ale oni ve skutečnosti jsou na Jabberu a zprávy na ICQ jen přeposílají. Tato služba se nazývá ICQ transport a musí ji podporovat daný Jabber server. Transport je dostupný i pro jiné uzavřené protokoly (např. Live Messenger, AIM, Yahoo!, Gadu-Gadu a jiné.)

a sdílejte i soubory – posílejte hromadně svým kamarádům dokumenty, fotografie a jiné

Soubory již nemusíte otrocky posílat jednotlivým kontaktům (ačkoliv to jde), ale můžete využít funkci Jabber serveru, kde do svého konta nahrajete soubor, který budete sdílet se světem. Takže místo posílání jednoho souboru dvaceti lidem 20×, jej pošlete na server a odkaz pak distribuujete 20 lidem. Mnoho serveru přitom nabízí možnost nahrávat do privátní (tj. soukromé) složky a veřejné.

v konferencích – připojte se na hromadné chaty

Zapojte se do konferencí (multi chat), kde můžete potkat nové kontakty, popř. jen řešte hromadně domácí/pracovní úkoly s kolegy/spolužáky. Chatovací místnost můžete lehce založit a ještě lehčeji spravovat (moderovat). Tohle je funkce, kterou mělo nabídnout ICQ již dávno nemyslíte? Ale pojďme dál.

a používejte speciální služby – některé servery vám nabídnou zajímavé vlastnosti

Podle toho na kterém serveru se registrujete máte ihned v kontakt listu použít speciální služby (v kontakt listu proto, že se tváří jako kontakty). Například jsou zajímavé služby, které vracejí: překlad do cizího jazyka, aktuální sta v počasí, televizní program nebo třeba posílejte sms!

Zní to vše hezky? A teď si představte, že díky otevřenosti tohoto protokolu máte i vy možnost se zapojit, provozovat svůj Jabber server, popř. pro nějaký server vymyslet konkrétní službu, popř. Si předělat otevřené jabber programy. Možností je strašně mnoho a po přečtení těchto řádků by si každý měl říct: sakra proč já jsem pořád u ICQ, vždyť jsem měl být u Jabberu dávno! :)

Pozn: registraci do Jabberu nehledejte na žádném webu, např. u serveru jabbim.cz, ale registrace probíhá přes instant messnger, popř. během jeho instalace.

Nevýhody protokolu

Jako vše na světě i tento protokol má své nevýhody- nevýhody jsou hlavně dvě:

  • Samozřejmě, že s přepnutím na transport nemůže potom využívat funkce specifické pro daný protokol. V případě ICQ se pak jedná o: audio/video přenosy, T-Zers, hry atpd.
  • Samotný Jabber protokol je standardizován, ale stále nebyl schválen standard pro přenos hlasu a videa, pokud tedy chcete využívat tyto funkce musí obě strany použít jen ten program, který to obchází. Samozřejmě je tohle jen otázka času, než i tohle bude časem standardizováno.

Hodnocení: 95 %

Článek Začínáme s Jabberem – díl I. byl publikován 24. prosince 2008 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...