Twitter - 1. díl - Základy

Tagy:  Twitter, sociální sítě, Facebook, Tweet, sociální síť, Twitter.com, Twiter

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Twitter - 1. díl - Základy
  2. Twitter - 2. díl - Mobilní blogování
  3. Twitter - 3.díl - slavné osobnosti, zpravodajství a alternativní systémy
Twitter - 1. díl - Základy

V dnešní době začíná, vedle klasických blogů, které známe např.: ze systémů jako jsou Blog.cz nebo Blogger.com, vzrůstat popularita takzvaných mikroblogů. Ale co to vlastně mikroblog je? Odpověď na tuto a další otázky, týkající se nejpopulárnějšího mikroblogovacího systému Twitter naleznete v následujícím článku.

Co to je mikroblog?

Na úvod by jsme si tedy měli objasnit, co si vůbec pod pojmem mikroblog můžeme představit. Stejně jako klasické blogy i mikroblog obsahuje příspěvky a nějaké administrační rozhraní. Na rozdíl od blogů jsou však příspěvky kratší (většinou jedna či dvě věty a odkaz) a slouží především k vyjádření nálady – vykřičení do světa třeba toho, že vás naštval šéf v práci (což nedoporučuji, protože i šéfové používají internet) a nebo například aby jste dali vědět přátelům, jak vám dopadla důležitá zkouška. Mikroblogovací systémy většinou také splňují funkci sociální sítě.

Twitter – raketa popularity pro mikroblogy

Když v roce 2006 zakládal Jack Dorsey Twitter, zřejmě neměl ani tušení, jak populární se tato webová aplikace stane. V únoru letošního roku dokonce blog Compete.com označil Twitter za třetí nejpoužívanější sociální síť a své tvrzení obhájil i čísly – Compete.com říká, že počet unikátních návštěvníků za jeden měsíc je zhruba 6 milionů, návštěv (neunikátních) za měsíc je pak zhruba 55 milionů! O měsíc později zase jiný blog – Nielsen.com – označil Twitter jako nejrychleji rostoucí stránku co se týče sociálních komunit. Podle zmíněného blogu vzrostl Twitter o1382% , zatímco například Facebook o „pouhých“ 228%. Po úspěchu, jak už to tak bývá, se vyrojilo velké množství podobných, dokonce až stejných stránek kopírujících jeho funkce. Tyto stránky jsou možnou alternativou pro ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí nebo nemůžou používat Twitter. O těchto alternativách si ale povíme až jindy.

Registrujeme se krok za krokem

Pro používaní všech funkcí Twitteru je samozřejmě nutná registrace. Ta probíhá ve třech krocích. V prvním kroku vyplníme základní informace o sobě, tak jak to vidíte na následujícím screenshotu (samozřejmě použijete svoje údaje). V další části registrace nám Twitter nabízí vyhledání našich přátel, které znáte ze systémů Google Mail, Yahoo a AOL. Následuje třetí – poslední krok, ve kterém si můžeme vybrat čí příspěvky chceme sledovat. Twitter nám zde nabízí z řady těch nejznámějších mikroblogů, mezi které patří například profil zpravodajského portálu ABC News. Po stisknutí tlačítka Finish je registrace dokončena.

Registrujeme seRegistrujeme se

Náš první příspěvek!

Po registraci jsme získali mikroblog s adresou ve tvaru www.twitter.com/nasejmeno. Ale jak odeslat příspěvek, kterému se také jinak říká tweet? Nejprve se přihlásíme naším uživatelským jménem a heslem, které jsme si zvolili při registraci a poté vepíšeme do textového pole označeného jako What are you doing text našeho tweetu a potvrdíme tlačítkem Update. Výsledek si můžete ihned prohlédnout a zkontrolovat na stránce. Jak vidíte je to opravdu snadné.

Váš příspěvekVáš příspěvek

Hledáme a sledujeme…

Mimo posílání tweetu patří mezi základní funkce také hledání uživatelů, jejichž příspěvky chceme sledovat. K tomu slouží funkce Find People, kde zadáme např.: uživatelské jméno daného uživatele, kterého chceme najít, nebo třeba klíčové slovo, které nás právě zajímá. Poté co Twitter najde dané uživatele, můžeme jejich stránky přidat do sledovaných pomocí tlačítka Follow.

Náš profilNáš profil

Co nás čeká příště?

To je pro dnešek vše. V příštím díle našeho seriálu si povíme něco o SMS Bloggingu – přispívání na náš účet pomocí SMS, o sledování profilů ostatních uživatelů pomocí mobilního telefonu, také si povíme něco o aplikacích nabízených ke stažení na webu Twitteru, a v neposlední řadě se naučíme měnit vzhled našeho profilu k obrazu svému.

Twitter.com

Článek Twitter - 1. díl - Základy byl publikován 22. července 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...