Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl

Tagy:  windows, windows 7, microsoft, MS, nový panel, OS, operační systém

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl
  2. Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl
  3. Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl
Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl

Jistě jste již slyšeli o tomto novém počinu na poli operačních systémů společnosti Microsoft. Někoho možná zaujal, někoho zase ne. Koho zaujal a měl zájem mohl od ledna tohoto roku již testovat veřejnou beta verzi tohoto operačního systému. Já osobně používám Windows 7 již od dob právě zmiňované beta verze až po nejnovější RTM verzi (Release To Manufacturing) a jsem velice spokojen. V prvních verzích byly občas nějaké problémy s kompatibilitou, ale od dob RC verze jsem nepostřehl nějaké vyšší procento problémů. Oproti předchozímu OS Windows Vista není Windows 7 tak náročný. Dle mého odhadu klesla náročnost hardware o cca 10%. Nyní vyvstává otázka. Jak budou W7 úspěšná? To nelze vůbec předpovědět, ale podle ohlasů a to kladných, bych řekl, že se W7 můžou těšit velké oblibě a postupně vytlačí sice kvalitní ale dnes již téměř 10 let starý a již nepodporovaný systém Windows XP nebo nepříliš povedená Windows Vista. Podle statistik měly Windows 7 minulý měsíc již necelá 2% podílu na trhu operačních systémů.

Plocha s panelemPlocha s panelem

Historie

Tato verze Windows byla dříve označována jako Blackcomb a měla být nástupcem Windows XP. V roce 2001 byl Blackcomb odsunut na vedlejší kolej a bylo oznámeno, že před ním vyjde ještě jiný OS a to, někdy neprávem zatracovaná, Vista. Kvůli zbrzdění vývoje Blackcombu bylo oznámena jiná meziverze a to pod názvem Longhorn. Poté MS označil Longorn jako hlavní vydání a po přidání nových funkcí byl v prvním kvartále roku 2007 vydán pod obchodním jménem Windows Vista. Díky této události bylo kódové jméno Blackcomb pro Windows 7 ještě v lednu 2006 změněno na Vienna a MS prohlásil,že nejspíše vyjde v roce 2009. 20. srpna 2007 bylo oficiálně oznámen název systému a to Windows 7.

Hardwarové požadavky Windows 7 (minimální požadavky)

Minimální požadavky na hardware jsou: 32bitový/64bitový procesor o frekvenci 1 Ghz, 1 GB operační paměti, 16 GB volného místa na disku a grafická karta s podporou DirectX 9 se 128 MB paměti (pro zprovoznění prostředí Aero).

Novinky oproti předchozí verzi Windows

Hlavní panel

Pro většinu uživatelů je to asi největší změna. Nový panel skýtá mnohá překvapení, která jsou na první pohled patrná. Například úplně zmizel Panel rychlého spuštění, ale není potřeba zoufat, jelikož namísto toho lze jednotlivé aplikace pohodlně „připnout“ k panelu. Možná si řeknete, že v tom bude nepořádek, ale po chvíli návyku a práci s ním zjistíte, že tomu tak není. Spuštěné a „Připnuté“ aplikace rozeznáte díky tomu, že spuštěné aplikace jsou ve výrazném a mírně vystouplém obdélníčku. Oproti tomu pouze „připnuté“ aplikace jsou odlišeny, že vypadají jako klasické ikony. Tím odpadá přítomnost ikon na ploše. Další změnou na panelu je System Tray panel, kde si můžete nastavit, které chcete vidět a které nikoliv. Pokud by jste hledali tlačítko Zobrazit plochu, tak toto tlačítko najdete úplně napravo, kde vypadá jako obdélník. Pokud na něj kliknete, tak se Vám zobrazí pouze plocha, ale když na něj pouze najedete, zobrazí se Vám plocha přes zprůhledněná okna, tzv. GlassAero. Samozřejmostí jsou živé náhledy aplikací po najetí kurzorem na danou aplikaci.

Hlavní panelHlavní panel

Nabídka Start

Ta zůstala od doby Visty téměř beze změny.Snad jedinou novinkou jsou tzv. Jump listy, které se ale neobjevují u všech aplikací,ale jen u některých. Například u IE8, Malování a pod. Ona druhá viditelná novinka je změněné tlačítko vypnutí u kterého lze nastavit více vlastností vypínání.

Nabídka StartNabídka Start

Další novinky a poznatky v dalším díle seriálu …

Domovská stránka Windows 7

Článek Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl byl publikován 20. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Vaníček. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...