Tvorba hudby na PC – Digital Audio Workstations - I.díl

Tagy:  hudba, ableton, Propellerheads Reason, ImageLine FruityLoops, DAW, hudba, mixování, tvorba hudby, hudební soutěže, počítačová hudba, diskotéka, párty, hudebniny, programy pro úpravu hudby

Sponzorované odkazy

Tvorba hudby na PC – Digital Audio Workstations - I.díl

V prvním dílu nového miniseriálu věnovanému základním prvkům potřebným k hudební produkci na vašem počítači se budeme zabývat výčtem několika nejpoužívanějších Digital Audio Workstations (digitálních audio pracovních stanic – kompletní nástroje pro vytváření, editaci, nahrávaní hudby apod. ; dále jen DAW), jejich základními vlastnostmi a také cílovými skupinami uživatelů, pro které je program vhodný.

Jak to funguje

Jak už bylo řečeno v úvodu DAW je software umožňující vytvářet, editovat, přehrávat a v podstatě jakkoliv pracovat s audio soubory. Všechny moderní DAW dnes navíc také umí pracovat s MIDI (Musical Instrument Digital Interface), což je ustálený komunikační protokol umožňující hudebním nástrojům komunikovat s počítačem a naopak. Díky MIDI si tak můžete zapojit do PC například MIDI klávesy, kterými pak ovládáte např.: virtuální syntezátor ve vašem DAW. Další funkcí jíž oplývá většina dnešních DAW je podpora VST pluginů, což jsou vlastně mini programy (různé efekty, nástroje), které ke svému používaní potřebují nějakou hostitelskou aplikaci. S těmito pluginy pak máte větší volnost v tvorbě a objevovaní nových technik a zvuků. To by jako velice stručný úvod do problematiky DAW stačilo a nyní se pojďme podívat na jednotlivé programy blíže.

První z programů – ImageLine FruityLoops

Fruity Loops z dílen Image-Line (známé také pod jménem FL Studio) má mnoho příznivců, ale také mnoho odpůrců. Je to jednoduché a poměrně snadno pochopitelné DAW s přehledným, líbivým designem a proto bych ho, jako většina ostatních uživatelů nějakého DAW doporučil i pro úplné začátečníky. FL Studio obsahuje jednoduchý patternový sekvencer (vytvoříte si například několik patternů pro bicí a ty pak jednoduše vkládáte do celé písně, knihovnu samplů (nečekejte nějakou extra kvalitu) a několik více či méně kvalitních nástrojů a efektů. Nechybí ani podpora VST pluginů a tak si jednoduše můžete přidávat nové nástroje a efekty. Osobně bych FruityLoops od Image-Line nějak radikálně neodsuzoval, jedná se o poměrně dobrý software, který je díky své jednoduchosti a přehlednosti vhodný zejména pro začátečníky, ale řekl bych že možná má co nabídnout jako např.: doplňkový software pro nějaké jiné DAW i pokročilejším. FL Studio se prodává v různých verzích a edicích v cenách přibližně 2500 Kč (odlehčená edice) až po 8000 Kč (edice XXL).

FL StudioFL Studio

Klady: jednoduchost, přehledný design

Zápory: neodlehčené edice jsou poměrně drahé, knihovna samplů není moc kvalitní

Stránky FLstudio.image-line.com

Pro pokročilé – Propellerheads Reason

Toto DAW je vlastně virtuální nástrojový rack, což znamená, že přidáváte jednotlivé např.: syntezátory, propojujete je např.: s efekty a vytváříte tak zvuk, přesně podle vašich představ, s integrovaným sekvencerem. Osobně Reason používám právě na tvorbu různých syntezátorů a musím podotknout, že z tohoto hlediska je to software opravdu výborný. Potěší také to, že většina výrobců MIDI kontrolerů už s Reasonem počítá a tak jsou pro něj už většinou optimalizované. Možná vás zpočátku trochu zamrzí absence podpory VST pluginů, ale zjistíte že pluginy bohatě vynahradí množství nástrojů a efektů, které, jak už jsem zmínil v úvodu, můžete neomezeně propojovat a vytvářet tak nepřeberné množství kombinací. Další z důležitých kladů Reasonu je obrovská knihovna samplů a presetů, jejichž kvalita je na rozdíl od FL Studia dobrá. Jediná opravdu malá výtka je, že Reason je pro začátečníka poměrně složitý, ale pokud se dostanete přes počáteční zmatenost, čeká vás zasloužená odměna v podobě komplexního nástroje na tvorbu hudby.

Software ReasonSoftware Reason

Klady: možnost propojování jednotlivých prvků (tvorba nových zvuků syntezátorů, efektů apod…), velká knihovna samplů a presetů

Zápory: někomu může vadit absence podpory VST pluginů, pro začátečníka možná příliš složité

Stáhnout Reason z Edownload.cz

Od všeho trochu: Ableton Live

Ableton je dle mého nejuniverzálnější DAW z tohoto výběru. Kromě hudební produkce se dá použít i např.: jako DJ software. Ableton je maximálně optimalizován pro live hraní a to díky jednoduchosti práce s audiem (například jednoduše označíte daný zvuk, přetáhnete do sampleru a už s ním můžete pracovat) a také v podstatě stoprocentní kompatibilitě s MIDI kontrolery a jednoduchosti jejich instalace a používání. V klasické (neodlehčené) verzi obsahuje Ableton dostatečné množství nástrojů a efektů, které navíc můžete díky podpoře VST doplňovat o nové a nové pluginy. Základní knihovna samplů nedosahuje žádných závratných kvalit, ale když vezmeme v úvahu to, že samplování a práce ze samply je velice snadná, tak se nejedná o žádný velký nedostatek. Nynější verze s pořadovým číslem 8 navíc podporuje soubory REX, které mohou být např.: načítány do sampleru v Reasonu. Ableton Live bych rozhodně doporučil pro všechny producenty, kteří chtějí svoji hudbu prezentovat naživo a také pro ty, kteří se chtějí maximálně soustředit na samotné skládání hudby místo učení se složitých postupů při práci.

AbletonAbleton

Klady: univerzální, ideální pro živé hraní Zápory: absence některých (pro někoho) důležitých funkcí

Stránky Ableton.com

Co nás čeká příště?

V tomto článku jsme se dozvěděli základní informace o třech nejznámějších DAW, které vám, jak doufám pomohou při rozhodování jaké DAW si vybrat. V příštím díle tohoto seriálu se podíváme blíže na VST pluginy – nástroje a efekty, komerční i šířené zdarma. Teď už vám snad jen popřeji hodně štěstí při komponování, protože ani kvalitní software a hardware vám nezaručí kvalitu výsledné hudby.

Článek Tvorba hudby na PC – Digital Audio Workstations - I.díl byl publikován 25. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...