Ubuntu 10.04 Lucid Lynx – Tux opět promluvil

Tagy:  Ubuntu, Linux, GNU, Open source, Lucid Lynx, Karmic Koala, 10.04, GIMP, F-Spot, Canonical, 7digital, Ubuntu One, LTS, operační systém, windows, distribuce, linuxové systémy, linux

Sponzorované odkazy

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx – Tux opět promluvil

Přišlo jaro, a tak se již tradičně objevilo další vydání velmi rozšířené linuxové distribuce Ubuntu. Po poslední relativně vydařené verzi 9.10 „Karmic Koala“ přichází další vydání nesoucí název Ubuntu 10.04 „Lucid Lynx“. Pojďme se tedy podívat, co nám očekávaný Lucid Lynx přinesl nového.

Lucid Lynx

O velmi rozšířené linuxové distribuci Ubuntu jsme na našem serveru již psali. Snažili jsme se vás seznámit s klady a zápory operačního systému GNU/Linuxu a také s příjemným přechodem z jiných operačních systémů. Nejste-li tedy uživatelem Ubuntu Linux, doporučuji vám si článek pročíst. Ale teď zpět k Lucid Lynx. V českém překladu mimochodem Lucid Lynx znamená bystrý rys. Již od první verze pojmenovává Canonical. což je společnost stojící za vývojem celého Ubuntu, všechny verze podle různých tvorů. Čím je Lucid Lynx zvláštní oproti předchozí verzi 9.10 Karmic Koala? Zvláštní je především přídomkem LTS. Celý název zní Long-Term Support, což je v překladu právě prodloužená doba podpory. V případě uživatelů je doba prodloužena na 3 roky, zatímco v případě serverů je tato doba přibližně o polovinu delší, tedy 60 měsíců. Zkratku LTS jste mohli zahlédnout zatím jen třikrát, více verzí s prodlouženou podporou totiž nebylo vydáno. Přestup na Lucid Lynx je možný z poslední verze 9.10 Karmic Koala a také z minulého LTS vydání 8.04 Hardy Heron. Nemusíte se však nijak obávat, nečeká vás totiž žádná složitá instalace nového systému. Instalaci lze provést přímo v rozhraní Ubuntu prostřednictvím jednoduché aktualizace.

Nové logo projektuNové logo projektu

Žhavé novinky

Asi nejvýraznější změnou v nových Ubuntu je bezpochyby nový vzhled a lehce pozměněné uspořádání ovládacích prvků oken. Novým vzhledem se ale budu zabývat až v další části článku. Již v předchozí verzi 9.10 Karmic Koala jsme se dočkali znatelného zrychlení startu systému. Nové Ubuntu přináší ještě větší zrychlení startu celého systému. Od verze 8.10, která působila doslova líným dojmem, totiž vývojáři vyzdvihli důležitost rychlosti startu na přední pozice při vývoji. Hojných změn se také dočkal software ve výchozí instalaci Ubuntu, kde vývojáři odebrali osvědčený GIMP ve prospěch jednoduchého editoru F-Spot.

F-Spot – editor a správce fotografiíF-Spot – editor a správce fotografií

Nový hábit

Jak jsem se již zmiňoval, nové Ubuntu dostalo nový hábit. Hnědě laděný vzhled se setkával s častou kritikou, a tak nám pánové z Canonicalu naservírovali nový, fialově laděný vzhled. Ubuntu tedy dostalo nový, moderněji naladěný vzhled. Určitým neduhem však je přesunutí ovládacích tlačítek okna z pravé části doleva. Tlačítka minimalizace a maximalizace jsou k tomu ještě prohozena, což se naštěstí dá napravit. Nelíbí-li se vám zbarvení horních panelů, můžete zbarvení vzhledu změnit z fialové a krémově béžovou. Když už jsme u toho designu, nesmím opomenout ani přechod na nově předělané logo celého projektu.

Nový vzhledNový vzhled

Software

Změna vzhledu je jen decentní změna, to samé se nedá říci o aplikacích ve výchozí instalaci Lucid Lynx. Změn zde nastalo hned několik. Uživatelé se ale asi nejvíce bouřili proti výměně GIMPu za F-Spot. Funkcemi opravdu nabitý GIMP, který podle vývojářů oplývá příliš složitým ovládáním, byl prostě vyměněn za jednoduchý editor s několikanásobně menším množstvím funkcí F-Spot. Před vydáním padlo mnoho vulgarismů od velkého množství skalních fanoušků. Avšak neustále si můžete GIMP nainstalovat prostřednictvím Centra softwaru pro Ubuntu, které nyní nabízí přes 30 tisíc instalačních balíčků a knihoven. Naopak přibyl do výchozí instalace program Pitivi pro práci s videem. Dále také přibyla nová hra s názvem gbrainy a poznámky na plochu Tomboy. Další novinkou je komunikační nástroj Gwibber, díky němuž můžete být spojení s nejznámějšími sociálními sítěmi přímo v rozhraní operačního systému. Nejenže můžete zprávy číst, můžete je dokonce i odesílat. Podporovány jsou Facebook, Twitter, Flickr, Digg, Friend Feed, Identi.ca, StatusNet a Qaiku.

Centrum softwaru pro UbuntuCentrum softwaru pro Ubuntu

Ubuntu One

Ubuntu One je služba umožňující synchronizaci dat mezi několika počítači. Tedy podobně jako známá multiplatformní služba Dropbox. Ubuntu One jako takový se objevil již v předchozí verzi. V Lucid Lynx ale přichází vylepšení v podobě internetového obchodu s hudbou Ubuntu One Music Store. Jedná se o propojení v systému integrovaného přehrávače Rhytmbox s internetovým obchodem s hudbou 7digital. Nakupování probíhá prostřednictvím bezplatného účtu Ubuntu One, což je obdoba Windows Live ID. Čím je 7digital tak zajímavý? Je zajímavý především tím, že prodává hudbu bez DRM ochrany, a tak není žádný problém koupenou MP3 či WMA skladbu přesunout na jakýkoli MP3 přehrávač nebo flash disk. Placení probíhá buď pomocí kreditní karty a nebo prostřednictvím platebního systému PayPal.

Ubuntu One Music StoreUbuntu One Music Store

Na závěr

Co říci k novému Ubuntu 10.04 Lucid Lynx? Jedná se určitě o velmi povedenou verzi a směr, kterým se dávají vývojáři, je víceméně správný. Nový vzhled potěší především začínající uživatele, i když obsahuje několik nedostatků. Jistě potěší i spojení Ubuntu s velmi rozšířenými sociálními sítěmi pomocí Gwibberu. Velmi mě zamrzelo odstranění GIMPu, i když editor fotografií F-Spot také není špatný. Avšak neustále si můžete více než pohodlně GIMP stáhnout prostřednictvím propracovaného Centra softwaru. O kompletním počeštění systému snad ani nemusím mluvit. Jestliže jste na vážkách, zda máte přestoupit na Ubuntu, mohu vám to jednoznačně doporučit. Je to opravdu povedený systém s rychlým a pružným vývojem a dobrou uživatelskou základnou.

Oficiální web: www.ubuntu.cz

Článek o Ubuntu na swmag.cz: Ubuntu Linux

Článek Ubuntu 10.04 Lucid Lynx – Tux opět promluvil byl publikován 7. června 2010 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...