Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly

Tagy:  joomla, jomla, redakční systém, publikační systém, moduly joomla, články joomla, nabídky joomla, joomla jak na to

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Profesionální web snadno a rychle!
  2. Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting
  3. Profesionální web snadno a rychle – díl 2. – instalace systému Joomla
  4. Profesionální web snadno a rychle – díl 3. – rozhraní a nastavení
  5. Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly
  6. Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran
  7. Profesionální web snadno a rychle – díl 6. – Tipy a triky
Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly

Po delší přestávce vás vítám opět u pokračování našeho Joomla seriálu, ve kterém se tentokrát už konečně podíváme na publikování obsahu. Probereme si smysl a funkce nabídek, publikování článků a funkce modulů. Práce máme hodně, nač tedy čekat.

V posledním díle (Profesionální web snadno a rychle – díl 3. – rozhraní a nastavení) jsme si už tak trochu poodhalili Joomlu. Ti zvídavější určitě už od té doby podnikli lecjaké výpravy ho hloubi Joomly, možná už publikovali svůj první vlastní článek. Ještě než se však pustíme do práce, je nutno zmínit, že na světě je opět další nová verze Joomly (1.5.20). Postup, jak updatovat Joomlu, jsme si probrali v minulém díle.

Nabídky

Už samo označení nabídky (v originále – menu) napovídá, k čemu bude asi tato funkce sloužit. Ano správně, k tvorbě různých hlavních menu, rozbalovacích nabídek, apod. na vaší stránce. Jako příklad můžu uvést například kolonku Kategorie zde na swmagu.

Správce nabídkySprávce nabídky

V Joomle máte možnost vytvořit si více samostatných nabídek. Některé budou přístupné pouze registrovaným uživatelům, některé zase jen administrátorům. O to vše se stará Správce nabídky.

Správce položek nabídkySprávce položek nabídky

Ve vytvořené nabídce poté vytváříte její položky, například Domů, Hledat, Kontakt, apod. Odkazy vedoucí z nabídky můžou být nejrůznějšího charakteru. Buďto můžete odkazovat na nějakou položku či část Joomly (interní odkaz), či ven z Joomly na jiné webové stránky (externí odkaz).

Nová položkaNová položka

Jakmile zvolíte umístění, kam bude nová položka nabídky odkazovat, zobrazí se nastavení položky. Zde musíte zvolit její označení (název), alias (název, který se zobrazí v SEO – doporučuji bez diakritiky), pod jakou nabídku spadá, hierarchii položek, přístupovou úroveň nebo například jak se má položka otevírat (nové okno, panel – parametr target v HTML). Možnosti nastavení položky se liší podle charakteru odkazu, tj. na jakou část Joomly odkazuje.

Nastavení položkyNastavení položky

Pro představu uvedu, k čemu se nejčastěji nabídky používají:

  • Hlavní menu – Domů, Hledat, Kontakt
  • Kategorie – Programy, Operační systémy, Návody, …
  • Uživatelské menu – Nastavení účtu, Vložit článek, Administrace, Odhlásit
  • Atd.

Požadavky každého z vás budou zcela jistě odlišné, individuální. Uvedl jsem ty nejpoužívanější pokožky, ze svého webu. Pokud nemáte jasno, kontaktujte mne v komentářích pod článkem.

Moduly

Vytvořili jste si tedy nabídku dle svého gusta. Jenomže nyní jí musíte zobrazit na webu. K tomuto účelu slouží právě moduly. Rovněž jako nabídky i moduly mají svého správce, v němž lze moduly vytvořit, upravit nebo smazat.

Správce modulůSprávce modulů

Obdobně jako u nabídek si při tvorbě nového moduly vybíráme jeho typ. Modul může zobrazovat například Anketu, náhodný článek, nejnovější články, nejčtenější články nebo také právě nabídku.

Nový modulNový modul

Po zvolení daného typu musíme nový modul nastavit. Mimo již zmíněných položek nastavení zde musíme určit zejména pozici modulu, tj. kde se bude na našich stránkách vyskytovat. O pozicích modulů jsme hovořili v minulém díle. I zde u jednotlivých typů modulů je individuální nastavení.

Nastavení moduluNastavení modulu

Poznámka: U nabídky je důležité zvolit pod položkou jméno nabídky, jakou že nabídku má modul zobrazit.

Články

Zlatý hřeb večera na konec :) Zde se nenechte zaskočit. Články spolu s nabídkami tvoří velmi komplexní spleť nastavení a možností. Každý článek může mít individuální nastavení zobrazení, které nebude podléhat tomu globálnímu. Abychom to trochu zjednodušili, řekněme, že v nastavení článků (globálním) zakážete tlačítko „Číst dále…“ (Read more…), jenomže v individuálním nastavení daného článku tuto možnost povolíte. Tímto se Joomla odlišuje od ostatních publikačních systémů.

Jeden příklad za všechny. Na svých stránkách publikujete články, které jsou nastaveny všechny stejně – klikatěný nadpis, read more tlačítko nebo například komentáře pod článkem. Jenomže nyní potřebujete mezi články vložit nějaké oznámení, které nebude klikatelné a bez komentářů. To docílíte právě pomocí individuálního nastavení při tvorbě článku.

Správce článkůSprávce článků

Správce článků zajišťuje veškerou správu a manipulaci s vašimi výtvory. U každého článku máte zobrazenou jeho sekci, kategorii, autora atd. Pod tlačítkem Parametry se skrývá globální nastavení článků. K řazení článků slouží sekce a kategorie, načež sekce je kategorii nadřazená. Správu sekcí a kategorií naleznete pod položkou Obsah v hlavím menu administrace.

Nový článekNový článek

Při tvorbě článku se zobrazí WYSIWYG editor. Práce v takovémto editoru je podobná práci ve Wordu. Žádné HTML tagy netřeba znát ;) Výchozí editor Joomly je vcelku chudý a nic moc toho neumí. Nám to ale na začátek bude stačit. Později mohu doporučit JCE editor, či JoomlaCK editor.

Pod položkou Parametry naleznete právě zmíněné individuální nastavení článku.

Závěrem

Dnešní díl jsme proběhli letem světem, poněvadž rozepisovat každou položku a její možnosti by bylo na měsíc práce. Věřím, že za pomoci českého překladu Joomly, se s tím obstojně porvete. Za tímto účelem hostujeme právě na localhostu, kde můžete testovat, zkoušet, experimentovat a když se něco pokazí, vše smažete a za pár minut jedete znovu.

V dalším díle už si vysvětlíme zbytek rozhraní, povíme si kde sehnat další šablony nebo jiná rozšíření a pomalu se začneme chýlit ke konci. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte mne kontaktovat v komentářích pod článkem.

Článek Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly byl publikován 5. září 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...