Fotobanky - Prodejte své fotografie

Tagy:  Mikrofotobanky info, Fotobanky info, vše o fotobankách, princip fotobank, prodejte své fotografie, kupte fotografie, vydělejte si prodejem fotografií, fotografie, prodej, prodej fotografií, fotobanky, obchod s fotkami, prodej fotek, fotoaparát

Sponzorované odkazy

Fotobanky - Prodejte své fotografie

V tomto článku si řekneme, jak můžete začít vydělávat pomocí vašich fotografií. Je to velice jednoduché, v podsatě jen stačí nahrávat fotografie. Jak to přesně funguje, kam fotografie nahrát a mnohem více si řekneme v následujících řádcích.

istockphotoistockphoto

Fotobanky

Fotobanky již existují velmi dlouhou dobu. Široká veřejnost o nich bohužel není příliš informovaná a tak se vám pokusím tímto článkem vysvětlit alespoň základní principy.

Princip

Fotobanky jsou webové stránky, kde fotografové nahrají své fotografie a následně je daná internetová stránka vystavuje ve svém katalogu a prodává různým společnostem. Kupci fotografii použijí do reklamy, článků, prezentací nebo třeba na weby. Využití je opravdu velké. Bohužel až moc velké procento ze zisku spolkne fotobanka. Obvykle je to v rozmezí 30–60%. Ceny fotografií jsou velmi rozdílné, ale alespoň pro představivost bývají od několika stovek do asi jednoho tisíce korun.

profimedia.czprofimedia.cz

Nic není tak jednoduché

Fotobanky mají samozřejmě schvalovací proces, aby se jim v katalogu nevyskytovaly nepovedené fotky. To znamená, že než se váš snímek začne prodávat, je velmi pečlivě prozkoumán a dále schválen, nebo odmítnut. Roli hraje velikost fotky v MPx, čím více – tím lépe. Také se posuzuje šum a zrnitost, který se objevuje při velkých úpravách v editačních programech (Photoshop, Photofilter atd.). Náročnost na fotografie se dost liší. Nejlepší je zjistit si nějaké informace, tipy a triky o vámi vybrané fotobance dříve, než tam začnete posílat první fotografie. Ty nejpřísnější fotobanky na světě jsou velmi tvrdé co se týče kvality a nápaditosti fotek. Musíte tak projít vstupním testem, kde vám musí schválit například 7/10 snímků (ShutterStock) nebo máte několik pokusů a musíte mít přijaty 3 fotografie (Istockphoto). Posílat další a další výtvory ale můžete ve stále delších a delších termínech. Na čtvrtý pokus si počkáte kolem již kolem měsíce.

Každá fotobanka chce být jedinečná a zvýhodňuje tak fotografy tzv. exkluzivitou. Prakticky to znamená, že pokud poskytnete snímek jen jedné fotobance a jiné ne, budete mít více procent z prodeje. Výplatu si můžete nechat poslat přes účet nebo šekem. Některé fotobanky nabízejí další možnosti, ale to je zase čistě relativní.

Picmac.czPicmac.cz

Mikrofotobanky

Mikrofotobanky na rozdíl od fotobank nenabízejí fotografie za tak vysoké ceny, ale řádově stojí několik desítek korun. Díky cenové dostupnosti si ho může koupit mnohem větší spektrum lidí a tak se většinou prodá určitá fotka vícekrát, než v obyčejné fotobance. Jsou tak velmi výhodnou záležitostí pro web-designery, kteří potřebují pro svou práci nějaké fotky a díky jejich rozpočtu mohou vložit jen pár korun. Vše ostatní je prakticky stejné jako u obyčejných fotobank. Vzhledem k ceně nejsou nároky na kvalitu vašich snímků tak vysoké, jako u klasických fotobank. Jsou tedy ideální pro začátečníky a méně zkušené fotografy, kteří se focení nevěnují pravidelně a chtějí si třeba práci s fotobankami vyzkoušet.

StutterhockStutterhock

Závěrem

Doufám, že jsem vám ujasnil, jak fotobanky a mikrofotobanky fungují. Je jasné, že nedostanete nic zadarmo a požadují se po vás co nejlepší fotografie. Pro dobré fotografy to ale může být zajímavá nabídka nebo dokonce i jejich živobytí.

Článek Fotobanky - Prodejte své fotografie byl publikován 26. září 2010 v 01.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...