OxygenOffice Proffesional – Neplaťte již za tvorbu dokumentů

Tagy:  OxygenOffice, Oxygen Office, kancelář, office, OpenOffice.org, Office 2010, dokument, prezentace, tabulka, Calc, Writer, OO.org

Sponzorované odkazy

OxygenOffice Proffesional – Neplaťte již za tvorbu dokumentů

Nechcete zbytečně platit za profesionální kancelářský balík? K dispozici je naštěstí mnoho řešení nabízených naprosto zdarma. Řekl bych, že tím nejznámějším je bezesporu open source kancelářský balík OpenOffice.org. Díky použité licenci lze zdrojové kódy OpenOffice.org zdarma šířit a libovolně měnit. Toho využili právě tvůrci OxygenOffice s tím, že ke klasickým OpenOffice.org přidali ještě několik funkcí navíc. Pojďme se tedy podívat, jak se tento balík liší od svého „předchůdce“ a jaké konkrétní funkce navíc nabízí.

Odlišné logoOdlišné logo

Co nového přináší OxygenOffice?

Nejprve bych zmínil, respektive podrobněji rozebral, jakou má OxygenOffice vlastně spojitost s originální předlohou v podobě OpenOffice.org. O tom, že OxygenOffice vznikl na základě šíření zdrojového kódu původních OpenOffice.org (dále jen OO.org) pod licencí open source, tedy volně šiřitelné a zdarma, jsem se již zmiňoval. Díky tomu se můžete v OxygenOffice setkat se stejnými ikonkami, popisky a také s kompatibilitou plug-inů z klasických OO.org. Můžete si tedy stáhnout i kontrolu českého pravopisu. Spojitostí je prostě mnoho. OxygenOffice v podstatě nenabízí žádné ryze průlomové nebo naprosto odlišené funkce, které jej posunou o krok dále před originál. Jedná se totiž spíše o malé a praktické vymoženosti, kterých si při prvním setkání nemusíte ihned všimnout. Do nedávna neobsahoval OxygenOffice českou lokalizaci, což bylo velmi často v hledáčku kritiky českých uživatelů. V posledních verzích se naštěstí čeština již objevila, leč s určitými nedostatky, které však nejsou příliš závažné a snadno se s nimi sžijete. Uživatelské rozhraní také není nijak změněno. Co se týče samotných funkcí a vlastností navíc, o těch se rozepíši později přímo u jednotlivým částí kancelářského balíčku OxygenOffice.

Uvodní obrazovka je stejná jako v OO.org.Uvodní obrazovka je stejná jako v OO.org.

Instalace

Instalace je naprosto totožná s oficiálním balíkem OO.org s jednou výraznou změnou. Při instalaci balíku není v pravém horním rohu logo OO.org, ale OxygenOffice. To je však asi jediným rozdílem. Standardně tedy můžete při instalaci volit rozsáhlost instalace, tedy jestli chcete nainstalovat kompletně celý kancelářský balík nebo si chcete navolit vlastní konfiguraci a samozřejmě můžete vybírat složku pro instalaci. Instalační balíček má přibližně stejně velký objem jako v případě oficiálního OO.org, což v současné době čítá lehce přes 300 MB. Můžete jej stáhnout z oficiálního webu tvůrců, jež je zmíněný pod článkem. Celá instalace je kompletně v češtině, takže by vás neměl čekat žádný problém. Stejně tak i po instalaci na vás čeká kompletně lokalizované prostředí.

Rozdíl v instalaci? Logo v pravém horním rohu.Rozdíl v instalaci? Logo v pravém horním rohu.

Writer – dokumenty pod kontrolou

Jednou z nejpoužívanějších součástí kancelářského balíku je bezesporu textový editor v našem případě pojmenovaný Writer, tedy stejně jako v případě OO.org. Při prvním spuštění na vás čeká uživatelské rozhraní dobře známé z Microsoft Office 2003 a starších verzí. Z jedné strany konzervativní a bez inovací, z druhé strany naopak dobře zaběhnuté a svým způsobem i přehledné. Pokud znáte, případně používáte OO.org, hledejte všechny funkce na stejném místě i v OxygenOffice. Prvním nástrojem navíc jehož si všimnete, je WDP. Tento nástroj vám velmi zjednoduší vyhledávání informací na Wikipedii. Stačí poklepat na ikonku WDP v nástrojové liště a prostřednictvím textového pole zadáte hledaný výraz, který se otevře v novém okně vašeho výchozího prohlížeče. Jedinou překážkou je nemožnost nastavení vyhledávání v české Wikipedii, což značně tuto funkci degraduje, alespoň v našich českých luzích a hájích. Za zmínku také stojí rozšířená nápověda, jež obsahuje také podrobnější popisky jednotlivých nástrojů přímo v nástrojových lištách. Na rozdíl od WDP je tato funkce v češtině. Používáte-li často tvůrci přidanou galerii obrázků, s radostí můžete očekávat mnohem rozsáhlejší galerii než v OO.org.

Writer v akciWriter v akci

Calc, Impress a další nástroje

Dalším z důležitých nástrojů kancelářských balíků je také tabulkový procesor. Stejně jako v případě Writeru na vás čeká klasické uživatelské rozhraní bez pásu karet. O galerii, která je v celém balíku oproti OO.org mnohokrát rozšířena, se již zmiňovat nebudu. Mnohem důležitějšími jsou různé usnadňující funkce samotného Calcu. Velmi praktickou funkcí je přidávání dalších listů přímo v dolním panelu. Stačí kliknout na zelené plus a list je přidán. Opravdu jednoduché a praktické. Pro editaci a tvorbu prezentací je k dispozici aplikace Impress. Zde určitě oceníte zřetelné obohacení portfolia fontů, jež je samozřejmě přeneseno do celého balíku. Součástí balíku je stejně jako v případě OO.org aplikace Vzorec, což je relativně intuitivní a jednoduchý editor matematických vzorců. Dále pak také aplikace Databáze, která vám zprostředkuje tvorbu různých databází. Je to vlastně alternativa Accessu z Microsoft Office. Součástí kancelářského balíčku OxygenOffice je také nástroj Kresba, který umožňuje tvorbu jednoduchých obrázků. V celém balíků můžete nalézt nové šablony, vylepšenou podporu XML dokumentů známých z Microsoft Office 2007 a novější, vylepšené palety pro písmo i pro pozadí, podporu VBA maker v Calcu a mnoho dalších.

Tabulkový procesor CalcTabulkový procesor Calc

Na závěr

Hodnocení OxygenOffice je kupodivu relativně složité. Na jednu stranu vám servíruje vylepšenou verzi OO.org a dovádí OO.org blíže k dokonalosti, na druhou stranu, ale nejsou inovace příliš rozsáhlé a průlomové, což představuje právě onen problém v hodnocení. Vezmu-li to z obecného pohledu, je OxygenOffice ucelený kancelářský balík, který zvládne zpracování všech dokumentů, prezentací, tabulek a nebo třeba databází. Můžu vám ho tedy bezpochyby vřele doporučit. Jestliže se na něj však podíváme z jiného pohledu, je to vlastně jen OpenOffice.org s několika funkcemi navíc a lehce rozšířenou podporou. Ale z pohledu uživatele je OxygenOffice více než uspokojující. Přece jen, koho vlastně zajímá původ aplikace v případě, že poskytuje všechny používané nástroje a ještě něco k nim přidává. Pro lepší srovnání si můžete přečíst článek na téma Openoffice právě o klasických OpenOffice.org na našem magazínu SWMag.cz .

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Zdarma
  • Praktické rozšíření
  • Plug-iny
  • Rozšířená nápověda
  • Česká lokalizace

Nevýhody:

  • Málo inovací
  • Nevýrazné inovace

Oficiální web tvůrců OxygenOffice

Článek OxygenOffice Proffesional – Neplaťte již za tvorbu dokumentů byl publikován 5. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...