Velký srovnávací test on-line úložišť fotografií na internetu

Tagy:  On-line úložiště fotografií, fotografie, fotka, foto, fotoaparát, Rajče.net, Rajce.net, Google, Google Picasa Web Albums, Picasa, Facebook, fotokniha, Zonerama, Zoner Photo Studio, Flickr, Yahoo

Sponzorované odkazy

Velký srovnávací test on-line úložišť fotografií na internetu

V dnešní době, kdy je cloud-computing velmi žhavým tématem, se dostávají ke slovu různé dříve opomíjené anebo málo známé služby. Určitou skupinou jsou samozřejmě on-line úložiště fotografií, které umožňují nejen fotky ukládat na vzdálené servery a provádět tak velmi účinnou zálohu, ale i velmi jednoduché sdílení s ostatními. V tomto testu se zaměříme na ty nejznámější úložiště, kterými jsou Google Picasa, Flickr, Zonerama a Rajče.net. Dojde řada i na Facebook, v jehož případě se vám pokusím nastínit situaci s ukládáním obrázků a fotografií na této oblíbené sociální sítí.

Jak probíhalo testování?

Na začátek není od věci vysvětlit, jak jsem postupoval při testování a na jaké vlastnosti jsem kladl největší důraz. Jedním z nejdůležitějších prvků při výběru podobné úschovny je bezpochyby kapacita poskytovaného prostoru, popřípadě sazba za její rozšíření. Větší důraz však bude kladen na prostor poskytovaný zdarma. Přece jen každý není ochoten platit za on-line prostor a v této situaci pak raději sáhne po klasickém pevném disku. Dalším neméně důležitým parametrem je také přívětivost a rychlost webového uživatelského rozhraní, s nímž vás v krátkosti seznámím. Podobně jsou na tom i desktopové aplikace řešící správu on-line úložiště softwarem nainstalovaným na vašem počítači. Desktopové aplikace samozřejmě nebudou mít takovou váhu, jakou má webové rozhraní. Dalšími aspekty při testování byly také například lokalizace služby, maximální velikost fotografie a nebo třeba maximální rozlišení fotografie. Úplně nakonec očekávejte ještě tabulku srovnávající jednotlivé vlastnosti testovaných služeb a vyhlášení vítěze tohoto testu.

Google Picasa Web Albums

Prvním on-line úložištěm, které se podrobí našemu testu, je Google Picasa Web Albums. Provozovatelem je samozřejmě Google, s čímž se pojí mnoho různých výhod. Máte-li registrovaný účet na Gmailu či jiné služby od Googlu, stačí si účet na Google Picase zaktivovat. Odpadá tedy registrace. Při registraci vám program nabízí aplikaci Picasa v aktuální verzi 3.8, který vám mohu doporučit. Funguje totiž i jako off-line správce a jednoduchý editor fotografií. Zvláště ho popisovat nemusím, protože o něm na SWMag.cz bylo napsáno až až. Fotografie můžete samozřejmě vkládat i prostřednictvím webového prohlížeče. Můžete ale nahrávat maximálně pět fotografií zároveň. Webové rozhraní je relativně přehledné a kompletně v češtině. Základní kapacitou on-line úložiště je 1 GB. Tento prostor ale můžete zvětšit až na 16 TB za 4096 dolarů ročně. Stačí-li vám 20 GB úložného prostoru, připravte si 5 dolarů na rok.

Přehled nahraných albPřehled nahraných alb

Na jedničkou jsou zpracovány prezentace, které můžete tvořit z vámi nahraných fotek a poté posílat odkazy přátelům, rodině či třeba známým. Při nahrávání fotografií na on-line úložiště si můžete volit režim viditelnosti, který omezuje přístup k fotografií uživatelům podle vašich preferencí. Nastavit lze viditelnost jen omezené skupině lidí a nebo lidem, kteří znají odkaz. Samozřejmostí je umisťování fotografií na Google mapy, označování přátel a mnoho dalších podobných akcí. Potěšilo mě i podrobné zobrazení EXIF informací. Vedle fotografie se zobrazuje několik základních EXIF informací. Můžete si ale zobrazit i podrobnější seznam pomocí odkazu v napravo položené nabídce.

Bezplatná registrace na Google Picasa Web Albums

Náhled fotografiíNáhled fotografií

Flickr

Druhým zahraničním poskytovatelem on-line úložišť pro fotografie je americký Flickr, provozovaný známým portálem Yahoo!. Jako jediný zástupce našeho testu nemá českou lokalizaci, což může znamenat problém především pro méně jazykově znalé uživatele. Flickr poskytuje neomezený prostor pro ukládání fotografií a videí zdarma s jedním omezením. Měsíčně totiž můžete nahrát maximálně 300 MB fotografií a dvě videa o maximální délce 90 sekund. Toto omezení samozřejmě lze upravit aktivací placeného účtu. Video je sice v tomto testu podřadným aspektem, ale pokud se ptáte, proč je maximální délka tak malá, odpovím vám jednoduše. Provozovatel totiž nechce mít zbytečné tahanice kvůli autorským právům. Většina videoklipů, filmů a tak podobně je totiž zpravidla delší než zmíněných 90 sekund. Stejně jako v případě Googlu, můžete při aktivaci Flickru použít Yahoo! účet. Pokud ho máte, nemusíte se starat o registraci.

ProfilProfil

Z hlediska přehlednosti je Flickr na horší pozici než ostatní poskytovatelé. Při prvním kontaktu se totiž ne každý ihned zorientuje. V horní liště jsou rozbalovací nabídky, které obsahují až příliš možností, což značně přispívá k nepřehlednosti. Jinak Flickr také nabízí pěkně zpracované prezentace, označování fotografovaného místa na mapě, rozsáhlé EXIF informace a mnoho dalšího. Flickr sice neposkytuje žádnou vlastní aplikaci pro upload a práci s fotografiemi, počítá totiž s rozsáhlou podporou aplikací třetích stran, která je velmi dobře zajištěna.

Bezplatná registrace na službě Flickr

Náhled fotografieNáhled fotografie

Zonerama

On-line úložiště fotografií Zonerama, jak už název napovídá, provozuje česká společnost Zoner Software, která mimochodem má na svědomí i desktopového správce fotografií Zoner Photo Studio. Používáte-li Zoner Photo Studio v poslední třinácté verzi, můžete si stáhnout zásuvný modul, který vám umožní nahrávat na Zoneramu fotografie právě prostřednictvím Photo Studia. Jakmile se zaregistrujete na webu www.zonerama.cz, máte k dispozici 512 MB na ukládání vašich fotografií. Tento prostor je samozřejmě poskytován zcela zdarma. Chtě nechtě brzy zjistíte, že je poskytovaný prostor příliš malý. Prostor lze rozšířit prostřednictvím tzv. promo kódů o 2 GB. Promo kódy se mění v závislosti na různých akcích. Zonerama povoluje nahrávat fotografie o maximální velikosti 1920×1200 (nebo 1200×1920) především kvůli úspoře místa. Jakmile nahráváte větší fotografie, jsou automaticky zmenšeny na požadovanou velikost.

Titulní stranaTitulní strana

Webové rozhraní je velmi přehledné a samozřejmě kompletně v češtině. Prvním krokem po jednoduché registraci je založení alba, do kterého později budete vkládat fotografie. Takových můžete mít maximálně sto a jsou rozděleny podle několika kritérií. Patří mezi ně název alba, jeho popis, dále také kategorie a nakonec volba zabezpečení. V případě poslední možnosti si můžete vybírat, zda-li mohou fotografii vidět všichni, případně jen lidé, co znají speciální URL adresu a nebo vámi zvolené heslo. Se zabezpečením je přímo spojené také sdílení. Buď tedy můžete fotografie sdílet se všemi uživateli a návštěvníky Zoneramy nebo jen rozesílat URL adresy přátelům. Zmínit se musím o možnosti označování focených míst na mapě a přátel na fotografii. Hromadné nahrávání je zajištěno jak ve Photo Studiu tak i ve webovém rozhraní. Podmínkou je však mít nainstalovaný Silverlight a nebo Flash, což v současnosti prakticky není žádná překážka.

Bezplatná registrace na službě Zonerama

Ořez obrázkuOřez obrázku

Rajče.net

Rajče.net je mezi českými uživateli velmi rozšířená a oblíbená služba pro sdílení fotografií provozovaná českou společností MAFRA, pod kterou spadá i známý server iDNES.cz. Rajče.net nabízí neomezený prostor pro fotografie, což je v porovnání s ostatními testovanými službami bezesporu obrovské plus. Webové uživatelské rozhraní je přehledné a novinkou serveru je možnost nahrávat fotografie i prostřednictvím webového prohlížeče. Dříve bylo potřeba využít speciální jednoduché aplikace, která umí jen spravovat a tvořit alba a nahrávat do nich fotografie. Z jiného počítače tedy byl problém obohatit vaši on-line sbírku. Tvůrci se naštěstí polepšili, i když je tato možnost zatím jen v režimu testování. Horší situace nastává ve velikosti nahraných fotek. Server totiž podporuje fotografie o maximální velikosti 1200×900 pixelů. Nahrajete-li větší fotografie, jsou automaticky zmenšeny.

Titulní stranaTitulní strana

Na Rajče.net se sice skýtá možnost tvorby fotoknih, avšak musíte si stáhnout speciální aplikaci a použít fotografie z počítače, a tak tato možnost popírá svůj účel tvorby fotoknih on-line. Vrátím se ještě k uživatelskému rozhraní. Jestliže vás nebaví ruční procházení fotografií, můžete si spustit prezentaci. Její spuštění provedete odkazem umístěným pod názvem fotografie. O české lokalizaci se ani nemusím zmiňovat, ta je zajištěna.

Bezplatná registrace na Rajče.net

Přehled nahraných fotografiíPřehled nahraných fotografií

Facebook

Poslední službou nepřímo určenou pro sdílení a ukládání fotografií je velmi rozšířený a oblíbený Facebook. Jeho hlavním cílem je sice komunikace mezi uživateli, ale sdílení fotografií zvládá také velmi dobře. Stejně jako Flickr nemá žádnou svoji aplikaci pro nahrávání a editaci fotografií. Díky obrovské rozšířenosti ale takové aplikace ani není potřeba. Téměř každý program totiž podporuje export fotografií na Facebook. Místo na ukládání fotek není nijak omezené. Můžete nahrávat, jak se vám zachce. Vaše fotogalerie je samozřejmě rozdělena do alb. A zde je jediné malinké omezení, protože můžete mít v albu pouze 200 fotografií, ale počet alb není nijak omezen. Nahrávat můžete fotografie o maximální velikosti 15 MB. Uživatelské rozhraní nemá cenu popisovat, nese se ve stejném duchu jako celý Facebook. Samozřejmostí je označování uživatelů, které je omezeno pouze na uživatele Facebooku. Pokud tedy je na fotce nějaký účastník nemající účet, nemůžete ho označit. Jestliže se vám nelíbí, že jste označeni na některé z fotek, můžete se jednoduše odznačit.

Bezplatná registrace na Facebooku

Náhled fotografieNáhled fotografie

Vyhodnocení

Dostáváme se do fáze vyhodnocení testu on-line úložišť fotografií. Každý z poskytovatelů má svůj vlastní přístup k věci, jiné vlastnosti a také odlišené funkce. Pokusím se vám tedy alespoň nastínit, proč se dotyčný poskytovatel vyplatí a proč také ne. Shrňme si nejprve důležité informace o Google Picasa Web Albums. Google nabízí rychlé, přehledné a přívětivé webové rozhraní se špičkovou desktopovou aplikací Google Picasa. Základní kapacita je bohužel jen 1GB a fotografie nejsou nijak komprimovány. Pokud fotíte horlivě, místo vám brzy dojde. Naštěstí Google nabízí pěkných 20 GB jen za pouhých 5 dolarů. Tak i tak je možná zbytečné platit. Propojenost s Google účtem je bezesporu výhoda. Druhým adeptem je americký Flickr, který jako jediný nemá českou lokalizaci a také nemá příliš přívětivé rozhraní. Jeho limit měsíčního nahrávání je relativně rozumný, i když takové Rajče.net poskytuje mnohem lepší podmínky. Opět je propojení s Yahoo! účtem docela praktické. Nepěkné je však maximální rozlišení ukládaných snímků, které je 1024×768 pixelů. Méně známá služba Zonerama poskytuje pro začátek jen 512 MB, což je nejméně z testovaných. Tuto nevýhodu však kompenzuje speciálními akcemi s promo kódy, a tak si můžete účinně přičítat nové a nové gigabajty místa. Předposledním členem je již zmíněné Rajče.net, u kterého vidím jediný menší problém v nahrávání fotek. Jinak poskytuje velmi přijatelné podmínky. Česká lokalizace, přátelské rozhraní a především žádný limit omezující kapacitu schránky. Jen kdyby nehrála takovou roli aplikace pro nahrávání. Posledním adeptem je rozšířená sociální síť Facebook. O té je toho známo opravdu mnoho, proto řeknu jen nejdůležitější vlastnost fotogalerie, čímž je neomezený prostor. Od malého shrnutí se můžete přesunout k hlavní částí testu – k vyhlášení vítěze.

Srovnávací tabulkaSrovnávací tabulka

První místo si určitě nezaslouží americký Flickr, díky tomu, že nemá českou lokalizaci a přehledností také neoplývá. Berme to ale tak, že je Flickr tvořený spíše pro americké uživatele. Rajče.net mě zklamalo kvůli maximálnímu rozlišení nahrávaných fotografií, které činí 1200×900 pixelů. Nelíbí se mi ani přístup k nahrávání fotek. Jinak k němu nemám žádné další výtky. Sociální síť Facebook také velmi dobře rozvířila vody on-line úložišť fotografií. Ale ani ta si nezaslouží první místo v tomto testu. Chybí jí totiž pokročilejší funkce pro práci s fotografiemi. Zbývají nám poslední dvě služby – Google Picasa a Zonerama. Zonerama není přílíš známá služba, v našem testu si vydobyla dobré druhé místo. Základní kapacita je totiž žalostná, i když to tvůrci částečně spravují promo kódy. Ne vždy jsou promo kódy k dispozici, přece jen se týkají pouze různých akcí. Off-line klient je sice vynikající, bohužel placený. Pominu-li u Google Picasa menší základní kapacitu, nemám k němu žádné výtky, a proto se stává pomyslným vítězem testu. A proč zvítězil? Jednoznačně díky intuitivnímu a přehlednému webovému rozhraní, určitě i díky desktopové aplikaci Picasa, která je mimochodem zcela zdarma, a také díky možnosti nahrávat fotografie bez jakékoli komprese a zmenšování. Kapacita se dá zvětšit za velmi přijatelnou cenu. 5 dolarů za 20 GB je v přepočtu přibližně 10 Kč za měsíc. Krásná je také práce s prezentacemi.

Google Picasa – nahrávání fotografií prostřednictvím webového prohlížečeGoogle Picasa – nahrávání fotografií prostřednictvím webového prohlížeče

Na závěr

Jsme na úplném závěru našeho srovnávacího testu. Vítězství Google Picasa bylo relativně těsné s českým úložištěm Zonerama, ale ani to neznamená, že jsou ostatní poskytovatelé vyloženě špatní. Vše záleží jen a pouze na vás a vaší volbě. V tomto segmentu se rozdíly mezi tuzemskými a zahraničními službami téměř stírají. Všichni totiž mají velmi podobné vlastnosti. Jste-li uživatelem některého z testovaných úložišť a nebo si jen jedno z nich získalo vaše sympatie, můžete svůj názor vyjádřit buď pod článkem v diskuzi a nebo v anketě.

Článek Velký srovnávací test on-line úložišť fotografií na internetu byl publikován 5. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (8).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...