Adobe Premiere Pro – Profesionální střižna videa

Tagy:  Adobe Premiere Pro, Premier, Adobe, Adobe Premiere Elements, střih videa, CUDA, AVCHD, HD, video, Creative Suit, CS

Sponzorované odkazy

Adobe Premiere Pro – Profesionální střižna videa

Jestliže vám přestává stačit většina dostupných aplikací pro střih videa, mám pro vás řešení, které s největší pravděpodobností uspokojí vaše nároky. Aplikace tvořená pro profesionální sféru se jménem Adobe Premiere Pro toho nabízí opravdu mnoho. Co od něj můžete očekávat, jak se s ním pracuje a v neposlední řadě také jaké má nároky na počítač – to vše se vám pokusím popsat v tomto článku.

Adobe Premiere Pro pod drobnohledem

Adobe Premiere Pro má dlouholetou tradici a prošel opravdu bouřlivým vývojem. Současná již šestnáctá verze, která je součástí balíčku Creative Suit 5 (CS5), přináší mnoho zajímavý změn. Zaměřím se ale také na předchozí verzi s původem v balíčku Creative Suit 4 (CS4). Na začátek ještě upozorním méně zkušené uživatele na složitější a náročnější ovládání celého Premiere Pro. Nenapomáhá tomu ani absence české lokalizace. Minimálně prvotní seznámení tak může činit leckterým uživatelům menší problémy. Že Adobe vyvíjí pro zkušené uživatele, respektive profesionální sféru, lze vidět na mnoha zásadních rysech aplikace. Vidět to můžete třeba na ceně, bohaté výbavě aplikace a také třeba na uživatelském rozhraní, o tom ale později. Popisování kompletně celého portfolia nástrojů a aplikací nemá smysl, takový popis by si totiž vyžádal nejednu knižní publikaci, a tak se zaměřím spíše jen na zajímavé nástroje a klíčové vlastnosti.

Rozpracovaný projektRozpracovaný projekt

Jako první obrovskou výhodu uvedu špičkovou podporu importních i exportních formátů. Nemusíte se tedy bát, že by měl Adobe Premiere Pro s něčím problém. Podobně mohu mluvit také o dobré podpoře fyzických zařízení, tedy kamer, digitálních zrcadlovek, některých mobilních zařízení a tak podobně. Asi nemá cenu přímo mluvit o rozsáhlém množství výrobcem představenými efekty pro různé přechody, písma a samotný průběh videa, těch je totiž opravdu mnoho. Neméně nabitá je také oblast editace zvuku. Přehledným mixážním pultem počínaje a různými rafinovanými nástroji a efekty konče. Velmi dobře je zajištěna i souhra s ostatními produkty společnosti Adobe, která doznala zlepšení především ve verzi CS4. Nemusíte tedy podstupovat zbytečné obcházení, renderování videa, ukládání a podobně procedury okrádající vás o drahocenný čas.

Přehledný mixážní pultPřehledný mixážní pult

Uživatelské rozhraní

Na uživatelském rozhraní se podepsala cílová skupina. Méně zkušený uživatel se v něm minimálně ze začátku může ztratit. Po chvíli práce si však na něj zvyknete a nebude vám činit sebemenší problém. Absenci češtiny jsem již zmiňoval. Velkou výhodou bezesporu je možnost přizpůsobení uživatelského rozhraní k obrazu svému. Všechny karty zobrazené v základním pracovním prostředí můžete přesouvat dle libosti. Stačí přidržet úchytný bod v pravém horním rohu a kartu přesunout na požadované místo. Jak je dnes již zvykem, celé uživatelské rozhraní je zbarveno do tmavě šedého odstínu, práce s ním je tedy příjemná a do očí vám alespoň neustálé nepálí zářivá bílá. Také v oblasti nastavení celé aplikace je mnoho zajímavých voleb, které umožňují přizpůsobení aplikace přesně podle vašich představ.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Novinky v CS4 a CS5

Nejdříve se krátce podíváme na novinky, které do série Premiere Pro přinesla verze CS4. Verze CS4 například rozšiřuje podporu o kodek AVCHD, do něhož zaznamenávají profesionální kamery od renomovaných výrobců jako Sony, Panasonic či například Canon. Podpora AVCHD se bohužel silně podepsala na náročnosti aplikace. Na zpracování AVCHD je tedy třeba opravdu silné železo. Novinkou je také rozpoznávání mluveného slova, které je pak Adobe Premiere Pro schopen převést na text. Tvůrci zapracovali také na tvorbě obsahu pro Blu-ray média. Práce v něm je téměř totožná jako v případě tvorby DVD, není tedy třeba se učit něco nového. Další novinkou byla také podpora metadat, která umožňuje vkládání různých doplňkových informací, jako jsou například datum tvorby, autorská pravá a podobně, k audiovizuálnímu záznamu.

MetadataMetadata

Verze CS5 přinesla podporu technologie Nvidia CUDA umožňující počítaní určitých úkonů za pomoci grafické karty. Dočkáme se tedy rychlejší práce s HD videem, plynulejší práce s různými efekty v reálném čase a také rychlejší renderování. Akcelerace pomocí grafické karty sice byla částečně implementována již v předchozí verzi, avšak v poslední verzi na ní byl kladen o poznání větší důraz. Celkově se aplikace dočkala značného zrychlení. S příchodem CS5 se stává Adobe Premiere Pro nativně 64-bitovou aplikací, uživatelé 32-bitových systému tedy mají smůlu. Stejně jako v případě CS4 i zde je hardwarová náročnost aplikace při zpracování HD videa takříkajíc brutální. Další novinkou je také podpora spolupráce s konkurenčními produkty, jako je Final Cut Pro a Avid. Na scénu se také dostává práce s 3D videem, která je díky nativní podpoře 64-bitových systémů rychlá a bezproblémová.

Hardwarová nároky Adobe Premiere Pro CS5 -zdroj: www.adobe.czHardwarová nároky Adobe Premiere Pro CS5 -zdroj: www.adobe.cz

Vyplatí se?

Na závěr se vám pokusím odpovědět na otázku, zda-li se Adobe Premiere Pro vyplatí či ne. Že je tento program určený speciálně pro profesionály, napovídá mnoho věcí. Z pohledu běžného uživatele, který stříhá menší projekty, případně jen různé rodinné videozáznamy nebo podobné projekty, je tato aplikace zcela zbytečná a složitá. V tomto případě není na škodu sáhnout po méně vybavené a levnější variantě Adobe Premiere Elements. Profesionál vyžadující komplexní střih videa naopak Adobe Premiere Pro ocení, přece jen byla tato aplikace stvořena přímo pro něj. Jako nevýhodu vidím vyšší hardwarové nároky pro běžného uživatele, absenci češtiny a v neposlední řadě také vyšší cenu, která však v profesionální sféře nečiní takovou překážku.

Moje hodnocení:  90 %

Zakoupit Adobre Premiere Pro CS5

Článek Adobe Premiere Pro – Profesionální střižna videa byl publikován 10. února 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...