Mozilla Firefox 4 Beta – Konec slibů a spekulací!

Tagy:  Mozilla Firefox, Mozilla, Mozilla Firefox 4, Mozzila Firefox 4, Mozzila, Firefox, prohlížeč, web, webový prohlížeč, beta, Firefox 3.6, WebGL, Direct 2D, Internet Explorer, Google Chrome

Sponzorované odkazy

Mozilla Firefox 4 Beta – Konec slibů a spekulací!

O zbrusu novém čtvrtém Firefoxu, který by měl uživatelům přinést opravdu hutnou porci novinek, se spekuluje již opravdu velmi velmi dlouhou dobu. Padlo již mnoho slibů a příchod finální verze byl již několikrát odložen. Pojďme se tedy podívat, co nás s největší pravděpodobností čeká ve čtvrtém Firefoxu.

Firefox 4 Beta 11Firefox 4 Beta 11

Čtyřkové novinky

Jedenáctá betaverze přinesla větší množství různých oprav než novinek, neustále je to však jen beta. Oproti konečné verzi mohou tvůrci přinést ještě mnoho změn, a tak nemusí finální verze vypadat vůbec jako současná beta. Berte proto tuto recenzi s lehkou rezervou. Nejprve se zaměříme na samotný výčet novinek. Na první pohled si každý uživatel všimne první největší změny, kterou je celé uživatelské rozhraní. O tom ale budu podrobněji mluvit v další části článku. Další velmi důležitou novinkou je také kompletně předělaný správce doplňků. Již se neotevírá jako samostatné nové okno, ale otevře se jen v nové kartě. Velmi vkusně a prakticky řešené. V této kartě pak můžete také vyhledávat nové doplňky. Při instalaci nového doplňku je bohužel potřebný restart. V tomto směru se tedy nic nezměnilo. Po restartu naštěstí prohlížeč obnoví výchozí stav.

Nový správce plug-inůNový správce plug-inů

Ihned po instalaci si určitě všimnete mnohem rychlejšího startu. Tvůrci se totiž při vývoji zaměřují na rychlejší a lepší práci s prohlížečem. Čtvrtá verze, co se týče rychlosti, doznala opravdu obrovské zrychlení. Konečně. Automatická aktualizace je také mnohem komfortnější a rychlejší. Používáte-li více počítačů, respektive více instalací Firefoxu, jistě oceníte možnost on-line synchronizace záložek, panelů, historie, hesel a nastavení. Synchronizaci umožňuje nový nástroj Weave. Dále tu pak máme podporu technologie Direct2D zlepšující vykreslování webových stránek. Ta je samozřejmě podporována jen ve Windows. Firefox 4 přinese také hardwarovou akceleraci pro práci s 3D objekty, pro kterou je použita technologie WebGL, která nepotřebuje žádné další plug-iny. Novinkou je také přestup k novému vykreslovacímu jádru pro JavaScript nazvanému JägerMonkey. Tvůrci se bohužel drží jedné v současnosti už zbytečné tradice. Vyhledávací lištička je neustále oddělená od příkazové řádky prohlížeče. Proč ji tam však tvůrci nechávají, když tak funguje i příkazová řádka? Tato tradice je v současné době naprosto zcestná a podobné vyhledávání se dá vyřešit mnohem praktičtějším, snazším a elegantnějším způsobem.

Nastavení synchronizaceNastavení synchronizace

Instalace a první spuštění

Betaverze v současnosti pravidelně vycházejí přibližně každé dva až tři týdny. Stoprocentně aktuální verze tedy můžete hledat na oficiálním webu Mozilla.cz. Instalační balíček jedenácté bety čítá přibližně 11 MB. Co se týče samotné instalace, neproběhla oproti předchozím verzím vůbec žádná změna. Při starém také zůstal import záložek.

Volba následujího vývoje instalačního průvodceVolba následujího vývoje instalačního průvodce

Teď ale k asi té největší změně, kterou je bezpochyby uživatelské rozhraní. Stejně jako Microsoft se svým Internetovým Explorerem se tvůrci Firefoxu inspirovali u prohlížeče Google Chrome a silně osekali velikost horního panelu. Karty tedy byly přesunuty úplně nahoru nad příkazový řádek. Rolovací nabídky také zmizely a byly nahrazeny jednou jedinou s názvem Firefox. Tato nabídka zobrazí přehledné menu se vším, co dříve bylo rozčleněno do mnoha rolovacích nabídek. Naleznete tam například odkazy možnosti tisku, nastavení prohlížeče, záložky, historie, správce stahování a mnoho dalšího. Velmi pěkně seskupené a opravdu pohodlné řešení.

Náhrada rolovacích nabídekNáhrada rolovacích nabídek

Správce stahování zůstal zcela při starém, stejně tak členění nabídky možností prohlížeče. Jistě potěší i možnost přizpůsobení uživatelského rozhraní ať už přidáním nových lišt, nebo jen přidáním některých nástrojů do oněch lišt. Napravo od příkazového řádku ještě naleznete odkaz Domů a vaše záložky schované v rolovací nabídce. V betaverzi je navíc položka Zpětné vazby, díky které můžete jednoduše informovat tvůrce o vašich pocitech, případně o nápadech na zlepšení. V Release Candidate verzi a poté i ve finální verzi tato položka zmizí. Určitá inspirace je vidět ve více směrech, to ale není vůbec na škodu a přináší to do prohlížeče praktická vylepšení. Tvůrci také do prohlížeče přispěli nezanedbatelnou částí svých nápadů.

Nové uživatelské rozhraní v praxiNové uživatelské rozhraní v praxi

Na závěr

Finální verze Firefoxu 4 byla slibována již na říjen, respektive listopad roku 2010. Poté byla přesunuta na začátek roku 2011. Dodnes jsme však nespatřili Release Candidate verzi, která by vypovídala o brzkém příchodu. Naštěstí jedenáctá beta přináší spíše jen opravy, a tak vypadá budoucnost velmi slibně. Aby tvůrci utěšili uživatele Firefoxu, vydali verzi Firefox 3.6.14. Příchod Google Chrome velmi rozvířil vody webových prohlížečů a tak se zdá, že přichází nová éra, kdy žádný z velkých hráčů neusne na vavřínech a bude tvrdě konkurovat ostatním. Konec éry Internet Exploreru 6 a podobným vykopávkám! Moje hodnocení se vztahuje k vývoji prohlížeče a ke stavu jedenácté bety.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Nové uživatelské rozhraní
  • Správa plug-inů
  • Hutná porce novinek
  • Synchronizace mezi jednotlivými instalacemi

Nevýhody:

  • Zbytečná vyhledávací lištička

Článek Mozilla Firefox 4 Beta – Konec slibů a spekulací! byl publikován 2. března 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...