Adobe Illustrator CS5 - Přítel či nepřítel, kdo ví...

Tagy:  Adobe, Illustrator, Vektor, Creative Suite, CS5

Sponzorované odkazy

Adobe Illustrator CS5 - Přítel či nepřítel, kdo ví...

Kdo na otázku odpoví? Já, možná. Zažil jsem pár uživatelů Photoshopu, kteří Illustrator proklínali a okamžitě ho mazali ze svých počítačů. Proč? Snažili se je srovnat a v jednom vytvořit to, co ve druhém. To je samozřejmě hloupost. To je jako srovnávat bitmapu s vektorem…

Historie programu

Illustrator je z velké rodiny společnosti Adobe. Kolem roku 1986 byl vytvořen hlavně pro technické výkresy nebo diagramy s ostrými hranami. Jeho první verze byla, stejně jako další produkty od této společnosti, určena pro operační systém MacOS. Illustrator má v dnešní době i pár konkurentů, patří mezi ně například CorelDRAW (levnější) a Inkscape (Open Source). To, jestli je to konkurence, které by se společnost Adobe měla bát, neposoudím. Sám jsem se setkal pouze s jedním z nich a dle mě jde pouze o zvyk a o to, se kterým programem člověk začíná. To, jestli si profesionální firmy mohou Illustrator dovolit, je věc jiná. Illustrator, na rozdíl od Photoshopu, pracuje s vektorovou grafikou. A to je velký, vlastně hlavní, rozdíl.

Historie IllustratoruHistorie Illustratoru

Vektor

Bitmapová grafika, tak jak jí známe například z Photoshopu (obyčejná fotografie), pracuje s jednotlivými pixely a pro každý z nich ukládá jednotlivé barevné informace. Čím více tedy bitmapový obrázek zvětšujeme, tím větší se dělají pixely. Obraz poté ztrácí kvalitu, je rozostřený a špatně rozeznatelný. Díky množství informací uloženým pro jeden obraz se tak bitmapový dokument stává datově větším než ten vektorový. Vektor ukládá pouze tři informace pro celý objekt: Výplň, bod a zakřivení. U vektorové ilustrace je pak jakkoliv možné změnit její velikost a ať už je zmenšený nebo zvětšený, je pořád stejně kvalitní.

Porovnání: Vlevo bitmapa, vpravo vektorPorovnání: Vlevo bitmapa, vpravo vektor

K čemu tedy Illustrator?

Po jeho vzniku si tento program postupně začali oblibovat například v textilním průmyslu, kde v něm vytvářeli potisky na oblečení. V dnešní době je neodmyslitelnou součástí grafických studií, k vytvoření firemních log, vektorizaci map, obličejů nebo tvorbě velmi zajímavých abstrakcí. A výsledek prací? Ten záleží pouze na preciznosti uživatele, jeho fantazii a trpělivosti. V Illustratoru si kreslíři často vystačí pouze s perkem. Perko však není zdaleka vše, co tento produkt nabízí. Kromě dalších nástrojů týkajících se cest vytvořených perem (cestář, nůžky), je zde například zastoupena funkce 3D. Samozřejmě se nevyrovná programům specializovaným na něj. Jednoduché úkony, které ve výsledku vypadají také dobře, ale zvládne. Illustrator obsahuje i už předem vytvořené vektorové symboly, například v podobě webových tlačítek, kterým se dá jednoduše změnit barva nebo do nich vepsat titulek a následně je odeslat pro web.

Vektorová tlačítkaVektorová tlačítka

Vektorizace

Velmi oblíbená a často používaná činnost. Když totiž grafik od zákazníka obdrží nepoužitelně naskenované logo, ještě spolu s otiskem prstu, nezbude mu nic jiného, než logo vektorizovat neboli překreslit. Grafik si tedy otevře logo v Illustratoru, pustí si hudbu a pomalu si perem začne obkreslovat postupně celé logo. Pak už stačí jenom vybarvit, doplnit například o zkratku firmy a má hotové flexibilní, kvalitní logo. Stejně se to dělá, jak jsem již zmínil, třeba s mapou určité oblasti. V porovnání s Photoshopem jde vidět, že v Illustratoru je na cesty vytvořené perem kladen mnohem větší důraz. Je s nimi jednodušší manipulace a více možností.

Ukázka zvektorizovaného obličejeUkázka zvektorizovaného obličeje

Nezdá se, ale mate

Obzvlášť uživatele Photoshopu, jak jsem již zmínil na začátku. Vývojáři se snaží ulehčit orientaci v obou programech. Panel nástrojů je skoro totožný a celé rozhraní je velmi podobné. To je samozřejmě jenom k lepšímu, uživatel jednoho ví zhruba kde co hledat v tom druhém. Sedne-li však za Illustrator uživatel-nervák, můžou nastat problémy. Některé nástroje se jmenují stejně, vypadají stejně, ale stejnou funkci z nich za boha nedostanete. Neviděl bych v tom nic závažného, jde zase jenom o zvyk. Illustrator tím ukazuje, že i v něm je třeba nějakou chvíli zkoušet. V nové verzi je dokonce přímo možné zvolit jakému programu se má Illustrator podobat.

Vzhled pracovní plochyVzhled pracovní plochy

A když chceme psát a tisknout? Můžeme. Program samozřejmě obsahuje „nástroj Text“, dokáže soubor uložit jako formát PDF a odeslat ho do tiskárny. Pro psaní knihy nebo něčeho vícestránkového to ale není to pravé ořechové. Proč by také mělo být, na tohle je tu jiný program, bráška InDesign, který je pravým sazebním programem.

Nové CS5 funkce

A co že přinesla poslední verze nového?

Propracovanější systém pláten

Nyní je možné mít v jednom dokumentu vytvořených až 100 kreslících pláten libovolné velikosti.

Systém plátenSystém pláten

Perspektivní mřížka

Úplná novinka v Illustratoru. Je možné vytvořit jednobodovou, dvoubodovou či tříbodovou perspektivní mřížku, na níž se umísťuje kresba, která tak získá větší hloubku a vypadá více prostorově. Body a čáry v mřížce slouží jako kotviště Vašich cest.

Perspektivní mřížkaPerspektivní mřížka

Vylepšená manipulace s cestou

Toto vylepšení je samozřejmostí, Illustrator bez cest by nebyl Illustrator. Verze CS5 ale přináší více práce s nimi. Ovládat přesně tloušťku tahu podle sebe už není nemožné. Chcete mít čáru uprostřed tlustou a na krajích hubenou? Budiž. Cesty je nyní možné tvořit a upravovat štětcem.

Manipulace s cestouManipulace s cestou

Náhled pixelů

Pro hladší přesun vektorů do bitmapových editorů, což se používá hlavně kvůli webdesignu, je zde možnost náhledu pixelů. Illustrátor Vám ukáže, jak bude vypadat výtvor v bitmapě a přesto vás nechá nadále vektorově upravovat.

Nástroj „Náhled pixelů“Nástroj „Náhled pixelů“

Závěr

Co říct závěrem? Illustrator je na něco lepší, na něco horší. V tomhle směru to mají hoši od Adobe dokonale vymyšlené. Je to velká rodina programů, kde je každý specializovaný na jednu věc. Programy spolu pak spolupracují a snášejí se. Není to však levná záležitost, celý nejnovější Adobe balíček se dokáže vyšplhat na necelých 70 000 Kč. Programy je naštěstí možné kupovat jednotlivě, a pokud jste studenty, po dobu studia dostanete další slevu. Nově zde bude možnost si software pronajmout, a to i v česku. Pronájem celého balíčku programů vyjde zhruba na 2000 Kč (pouze odhad, konečná cena pronájmu ještě nebyla stanovena). Illustrator je rozhodně neodmyslitelnou a velmi důležitou součástí grafických studií.

Výhody:

  • Do puntíku propracovaný program
  • Kompatibilita s ostatními Adobe programy
  • Podobné pracovní prostředí jako u Photoshopu
  • Český jazyk
  • Prodáván v mnoha kombinacích s jinými programy
  • Snadné ovládání

Nevýhody:

  • Cena

Výborný program

Článek Adobe Illustrator CS5 - Přítel či nepřítel, kdo ví... byl publikován 30. května 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...