Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné

Tagy:  Nákupy ze zahraničí, e-shop, nákup, obchod, Evropská Unie, novela, DPH, Česká pošta, Nákupy z USA, clo

Sponzorované odkazy

Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné

S velkým rozmachem internetu a především internetových obchodů se do středu zájmu širšího povědomí dostaly právě nákupy ze zahraničních serverů. Do nedávné doby byly velmi výhodné a relativně rychlé. Elektroniky a spotřebního zboží menší ceny létalo přes „velkou vodu“ stále více a více. Nicméně v současné době tato „zlatá“ doba končí. Mnozí lidé jistě budou duben roku 2011 proklínat. Chcete-li vědět proč a jak se konkrétně situace mění, čtěte dále…

Peněženky, otřeste se!

Zlatá doba výhodných zahraničních nákupů se od dubna razantně změnila. Týká se to jak změn cen a povinností spojených s přepravou, tak i změn v čekací době. Vyčkávání na kýžené zboží se totiž prodlouží až na dvojnásobek. Tuto dobu však člověk do určité míry přežije, peněžní stránka však zasáhne každého a přežívá se hůře. Doposud se za veškeré zboží koupené za hranicemi Evropské Unie platila daň z přidané hodnoty jen v případě, že hodnota zboží přesahovala hranici 150 eur. Mnoho balíčků se do této částky vešlo, a tak putovaly do našich končin bez potřeby platit DPH. Nyní je však situace jiná, a ona sto padesáti eurová hranice se snižuje na nízkých 22 eur. Všechno zlé je pro něco dobré, a tak i tato novela má kladnou stranu. Do nynější doby jste museli platit clo za balíčky, jejichž hodnota přesahovala 22 eur. To se mění směrem nahoru. Všechny zásilky s hodnotou nižší jak 150 eur jsou osvobozeny cla. To se však týká jen nekomerčních balíčků, které jsou určeny pro vlastní potřebu. Chcete-li něco pro potřeby firmy, clo stále zůstává na stejné hodnotě jako doposud. Jakmile balík přesáhne výše zmíněných 150 eur, zaplatíte clo, které je pro jednotlivé země a zboží odlišné. Nadáváte-li v této souvislosti na naše zákonodárce, ponechte si dech raději na mezinárodní sféru. Tato novela zákona totiž vychází v souvislosti s vydáním směrnice Evropskou radou před dvěma lety.

Balíků bude ubývatBalíků bude ubývat

Proč to nezkomplikovat?

Všechno jde přece zkomplikovat, tak proč to neudělat i v tomto případě, že? Zatímco v nedávných dobách vám zásilka bez jakýchkoliv starostí došla dobírkou, nyní si situace docela razantně mění. Celní správa už nebude nic zařizovat, ale všechno papírování spočine na vás. Máte-li čas a chuť, můžete vše řešit osobně, ale předpokládám, že je jednodušší svěřit vše nějakému zástupci, nebo-li celnímu deklarantovi. Pokud vám dováží balíček jedna z mnoha dopravních služeb, má zastupování celním deklarantem již započteno v koncové ceně balíčku. Vy se tedy nemusíte vůbec o nic starat. Zatímco v případě přepravy Českou poštou nastává situace o poznání jiná. Za tyto služby si Česká pošta účtuje 180 Kč a v případě, kdy situace nevyžaduje platit ani clo ani DPH, je částka přibližně poloviční. Tento poplatek je však účtován zvlášť, a tak přibude k nákladům vynaloženým za poštovné a celkovou cenu zásilky.

Novela prodraží nákupyNovela prodraží nákupy

Nevýhodný zákrok

O tom, že se sníží nejen počet zásilek objednaných především z USA, ale především i exkluzivita podobných nákupů, není pochyb. Většina zasílaných zásilek totiž zakládala na příznivé hranici 150 eur, která se obešla bez DPH. K tomu všemu připočtěte prodlouženou čekací dobu a také komplikace v podobě složitějšího papírování. „Dobrou“ zprávou je možnost zkrácení čekací doby za 600 Kč. Suma sumárum přinesla novela zákona č. 235/2004 Sb. krutou podpásovku mnoha lidem a zajistila i do jisté míry nevýhodný zákrok pro státní kasu. Výhodným nákupům levnějšího zboží tedy můžeme definitivně na rozloučenou hodit bílý kapesníček. Chcete-li se podělit o vlastní zkušenosti či názor na současnou situaci zahraničních nákupů, můžete využít buď diskusi pod článkem nebo ankety, taktéž pod článkem.

Článek Nákupy ze zahraničí již nejsou tak výhodné byl publikován 30. června 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...