TeamSpeak 3: Super volba nejen pro hráče!

Tagy:  TeamSpeak 3, Team Speak, TS, hlasová komunikace, VOIP, volání, konference, Skype, Ventrilo, on-line hovory, chat, komunikátor

Sponzorované odkazy

TeamSpeak 3: Super volba nejen pro hráče!

S rostoucí rychlostí a rozšířeností internetu se mezi počítačové uživatele stále více dostávala VOIP komunikace, jednoduše volání přes internet. Velkým průkopníkem je a byl bezesporu oblíbený Skype. Vedle něho však existují další aplikace, které nepracují s uzavřeným protokolem. Jednou z těchto aplikací je i známý TeamSpeak, který se v současnosti pyšní již třetí verzí. Novinek je opravdu mnoho, takže neztrácejme čas a pusťme se do toho!

TeamSpeak 3TeamSpeak 3

Konference ve velkém

Ti z vás, kteří se nikdy s TeamSpeak nesetkali, ho budou pravděpodobně srovnávat s profláklejším Skypem. Ten se ale liší nejen svým vzhledem a funkcemi, ale také politikou a pojetím komunikace přes internet. Zatímco Skype funguje na vlastním uzavřeném protokolu, TeamSpeak je volným prostředníkem mezi servery a jejich klienty. O tom, že je TeamSpeak proveřeným nástrojem, nemusím asi nějak zvlášt mluvit. Miliony spokojených uživatelů a obrovské množství serverů prostě mluví za vše. Dokonce i sami tvůrci poskytují vlastní TeamSpeak server hosting. Tuzemské zájemce musím na začátek trochu zklamat, protože ve výchozí instalaci chybí čeština. Ta se naštěstí dá dodatečně stáhnout a nainstalovat. O rozsáhlou základnu uživatelů se stará také široká podpora operačních systémů. Samozřejmostí jsou 32 i 64 bitová Windows, dále pak MacOS X, Linux a dokonce také FreeBSD.

NastaveníNastavení

Dobrým argumentem, proč TeamSpeak používat, je například jeho nízká náročnost na konektivitu a systém. V době, kdy se TeamSpeak začal dostávat mezi masy, bylo třeba dobře přemýšlet hlavně v případě internetového připojení. Ono hrát na připojení 256/32 Kb/s akční střílečku a ještě u toho komunikovat nebyla žádná hitparáda. A právě v této době lidé často volili nenáročný, leč po zvukové stránce horší TeamSpeak. Další výhodou je podpora plug-inů a také spolupráce se softwarem třetích stran. Každého jistě potěší i možnost automatické aktualizace. Dobrou zprávou je jednodušší sdílení souborů proti předchozí verzi. Vedle hlavního účelu VOIP komunikace nechybí možnost klasického chatu.

Seznam dostupných serverůSeznam dostupných serverů

Instalace a první spuštění

První krok spočívá ve stažení instalačního balíčku. Existují dvě verze TeamSpeaku, Server a Client. Sám název napovídá, k čemu každá z nich slouží. Nás bude zajímat především druhá jmenovaná – Client. Velikost instalačního balíčku je přibližně 30 MB a vlastní instalací vás provází běžný průvodce. Jakmile je instalace ukončena, spustí se průvodce nastavením, jehož prvním krokem je vyplnění přezdívky. V další části si volíte způsob aktivace snímání hlasu. Buď můžete nechat automatické spouštění snímání hlasu při určité intenzitě a nebo snímání spouštět tlačítkem.

Třetí krok spočívá v nastavení intenzity spouštění.

Následuje volba tzv. horkých kláves pro úplné ztišení mikrofonu a sluchátek, eventuálně reproduktorů.

Čtvrtá v pořadí je volba „stavového“ hlasu, který si ale můžete později vytvořit zcela vlastní. Volba je na vás, který z nabízených hlasů je vám sympatičtější.

Předposledním krokem je zapnutí dvou užitečných plug-inů. Aktivace plug-inu Overlay umožňuje vidět přímo ve spuštěné hře, kdo z účastníků konference právě mluví. Zapnutí Volume Control umožní TeamSpeaku ztišovat ostatní aplikace v momentě, kdy jeden z členů místnosti či serveru promluví.

Finální část vám nabízí spuštění okna se seznamem serverů a okna s oblíbenými servery.

Uživatelské rozhraní je velmi přehledné, jednoduché a přívětivé. Ve výchozím nastavení bohužel chybí posuvník hlasitosti programu. Ten lze zapnout následujícím způsobem. V rozbalovací nabídce Setting stačí poklepat na Options, kde naleznete kartu Application. Zde pak postačí zaškrtnout Show Main Volume. Poté se v hlavním okně zobrazí kýžený posuvník. Výbornou komponentou je Server list, nebo chcete-li seznam serverů, který ukazuje dostupné TeamSpeak servery, k nimž se můžete připojit. Jestliže jste nepřišli na chuť vychozímu vzhledu, můžete jej libovolně měnit v položce Options.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Novinky ve trojce

Novinek je v třetím TeamSpeaku opravdu požehnaně. Vedle uživatelského rozhraní, o němž jsme se bavili v předchozí části, očekávejte pokročilejší potlačení šumu, odstranění nepříjemné ozvěny a nebo třeba snížení odezvy mezi jednotlivými klienty. Za zmínku jistě stojí i zlepšení kvality přenášeného zvuku způsobené použitím nových kodeků. Novinkou je také práce s přáteli. Ono přátelství totiž není vázáno na servery, a tak můžete sledovat, kdo je na jakém serveru. Uživatel ve vašem seznamu zůstává i po změně přezdívky, každý má totiž svůj unikátní kód. S tím je spojeno i jednodušší ověřování při přihlašování na servery a také lepší správa uživatelů pro administrátory. Vylepšené bylo také přidělování práv uživatelům. Nově také můžete být přihlášeni na více serverech zároveň. Přepínání je řešeno velmi elegantně pomocí záložek, známých například ze všech moderních webových prohlížečů. Jen takovou malou zajímostí je přepis celé aplikace do jazyku C++.

OblíbenéOblíbené

Závěrem

TeamSpeak 3 je kvalitní aplikací pro komunikaci mezi uživateli. Jeho funkce a možnosti ocení především hráči počítačových her, kteří pravděpodobně tvoří většinovou uživatelskou základnu této aplikace. TeamSpeak je poskytovaný jako freeware. Někomu možná může chybět možnost videokonferencí. I přes několik nešvarů, vám ho určitě mohu doporučit. Stojí minimálně za zkoušku.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Nenáročný na připojení a systém
  • Dostatek veřejných serverů
  • Nízká odezva
  • Podpora plug-inů
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Někomu mohou chybět videokonference
  • Výchozí absence češtiny
  • Je třeba řešit server (pro někoho otrava)

Článek TeamSpeak 3: Super volba nejen pro hráče! byl publikován 21. července 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...