Nejlepší šifrovací programy zdarma

Tagy:  TrueCrypt, AxCrypt, EncryptOnClick, Safetica Personal, dB File Crypter, šifrování, bezpečí, zabezpečená data, ochrana dat, heslo, zaheslování, zašifrování počítače

Sponzorované odkazy

Nejlepší šifrovací programy zdarma

Ať už chcete skrýt některá data před rodinými přislušníky, zabezpečit proti snadnému odcizení či jen bezpečně odeslat e-mailem, je ideální využít služeb mnoha šifrovacích programů. Jenomže vyznat se v této hromadě může být problém a hledání ideálního řešení si může ukousnout nepříjemný kus času. Představíme si tedy pětici nejlepších šifrovacích aplikací poskytovaných zdarma.

Šifrujeme snadno a rychle

Dnešní výběr obsahuje pětici šifrovacích programů, které jsou samozřejmě zcela zdarma. Každý z nich bere bezpečnost dat tak trochu jinak. Výběr totiž obsahuje mocné nástroje, kterým nedělá problém zamknout celé diskové oddíly a nebo tvorba virtuálních disků. Obsahuje ale i velmi jednoduché aplikace hodící se například na flash disk. U každé aplikace naleznete stručný popis, obrázek ilustrující uživatelské rozhraní a samozřejmě také odkaz ke stažení.

TrueCrypt

Prvním zástupcem našeho výběru je velmi oblíbený a rozšířený TrueCrypt. Provozovat jej můžete na Windows, Linuxu a také na MacOS. TrueCrypt pracuje na principu šifrovaného virtuálního disku. Vytvářením vás provede jednoduchý průvodce. V něm si nastavíte například velikost onoho virtuálního disku, algoritmus šifrování nebo třeba systém souborů virtuálního disku. Můžete uzamknout klidně i systémový disk či oddíl. Při dalším spuštění budete ještě před startem systému dotázáni na heslo. Virtuální disk se tváří je soubor, který však lze spustit jen prostřednictvím jakékoliv verze TrueCryptu. TrueCrypt běží neustále na pozadí, což umožňuje kvalitní integraci do systému. Je opravdu nenáročný, takže se nemusíte ničeho bát. Ve chvíli, kdy zapomenete heslo, nastává problém. K datům se nedostanete a žádná snadná zadní vrátka neexistují. Vytvořený virtuální disk můžete libovolně přenášet, posílat či sdílet. Vedle šifrování virtuálních disků je k dispozici i šifrování fyzických disků – běžně tedy pevných i třeba flash disků. Jedinou vadou tohoto zdarma poskytovaného řešení je absence češtiny. Naštěstí lze stáhnout a program dodatečně počeštit.

TrueCryptTrueCrypt

dB File Crypter

Druhým řešením pro šifrování je dB File Crypter, který má na svědomí český autor. Z toho se dá lehce usoudit, že je program v češtině. Oproti TrueCryptu je dB File Crypter mnohem jednodušší a hodí se spíše na jednorázové šifrování. O to více jej využijete na flash discích, protože existuje i portable verze. Pro šifrování i dešifrování je třeba stejné aplikace. Program dB File Crypter bohužel běží jen pod Windows. Chybí možnost výběru šifrovacího algoritmu, a tak program umí šifrovat jen za pomoci SHA RC4. Ten je však dostatečně bezpečný a odolný. Uživatelské rozhraní je opravdu jednoduché a ke svému účelu dostačující. Označil bych ho jako ideální cestovní šifrovací program a nebo výborného pomocníka k šifrování dat, které následně plánujete sdílet přes internet.

dB File CrypterdB File Crypter

Safetica Personal

Již z názvu lze vyvodit, že je Safetica Personal odlehčenou verzí plnohodnotné placené edice Bussines. Safetica Personal má povedené uživatelské rozhraní kompletně v češtině. Jste-li zvyklí na pás karet (v angličtině ribbon menu) známe například z Microsoft Office či dalších produktů Microsoftu, jistě vás potěší zpráva o jeho přítomnosti. Funkčně je srovnatelná s open sourceovým TrueCryptem, nicméně nabízí i nějaké nástroje navíc. Poradí si jak s šifrováním virtuálních a fyzických disků, tak i s rychlým zašifrováním konkrétních dat. V oblasti nastavení je opravdu dostatek možností. Problémem není ani integrace do systému a s ní spojené nízké nároky. Jedním z nástrojů navíc je například datová skartovačka, což je nástroj, který smaže jakoukoli stopu po souboru. Nelze už jej tedy obnovit. Verze Personal je určena jen pro nekomerční použití, což je vlastně jejím jediným omezením.

Safetica PersonalSafetica Personal

EncryptOnClick

EncryptOnClick je dalším zástupcem jednoduchého šifrovacího softwaru. Neumí vytvářet a šifrovat virtuální disky, ani ty fyzické. Nevyberete si ani algoritmus šifrování a pokročilejší nastavení také nehledejte. Úkolem této aplikace je totiž snadné, rychlé a kvalitní šifrování. Šifrovat a dešifrovat můžete jak jednotlivé soubory, tak i celé složky. Zároveň jsou šifrovaná data také komprimovaná, a tak ušetříte i místo na disku. Tato vlastnost však vylučuje aktivní používání dat. Data, která chcete zpracovat, nejprve musíte rozbalit a dešifrovat.

EncryptOnClickEncryptOnClick

AxCrypt

Poslední aplikací v dnešním výběru je AxCrypt. Je šířený pod licencí open source, takže zcela zdarma pro komerční i nekomerční používání. Aplikace neustále běží na pozadí a ovládá se přes kontextové menu. Stačí tedy klepnout pravým tlačítkem myši na jakýkoliv soubor či složku a prostřednictvím kontextového menu vybrat požadovaný úkon. Výhodou je i možnost tvorby spouštěcího exe souboru, což umožnuje dešifrování souborů bez přítomnosti AxCryptu. Tuto funkci ocenítě především při posílání dat přes internet. Druhá strana totiž nemusí řešit, jak je onen soubor zašifrovaný.

AxCryptAxCrypt

Závěr

Zabezpečení dat je bezesporu důležité. Leccos zvládnou i klasické komprimační nástroje, ale specializované aplikace přece jen nabízí často lepší šifrování a ve valné většině také komfortnější ovládání. Záleží jen a pouze na vás, která aplikace vás nejvíce osloví a která vám nejlépe sedne.

Článek Nejlepší šifrovací programy zdarma byl publikován 27. července 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...