Chcete se naučit fotit? Přinášíme Vám základní tipy a triky

Tagy:  Jak fotit, základní kurz focení, jak lépe fotit, jak lépe fotografovat, základní tipy a triky pro focení, jak se stát lepším fotografem, jak se rychle zlepšit ve focení

Sponzorované odkazy

Chcete se naučit fotit? Přinášíme Vám základní tipy a triky

Úvodem

Fotografie již doslova zaplavily celý svět, ať už jde o obálky časopisů, náplň internetových stránek či prezentaci vlastní osoby, fotky jsou důležitým prvkem dnešní doby. Ať už rádi zachycujete zajímavé objekty v okolí nebo chcete vytvořit nezapomenutelné vzpomínky, jistě se vám bude hodit pár tipů a triků, které vám mohou výrazně pomoci na cestě za lepšími snímky. V tomto článku si tedy představíme ty nejdůležitější pravidla a také se podíváme na několik rozšířených mýtů z oblasti fotografování.

Pravidlo třetin

Pravděpodobně nejznámější pravidlo na světě je jistě pravidlo třetin. Zní velmi jednoduše, pokud by jste rozdělili fotografii vertikálně na tři třetiny, fotografovaný objekt by měl být na jedné z dělících čar. Z fotografie se tak vytratí symetrie a celkový dojem je tak mnohem zlepší. To bývá nejčastěji případ snímků z dovolené, kdy je osoba přesně uprostřed snímku. Profesionální fotografové však dobře vědí, že ve vyjímečných případech může i porušení tohoto pravidla vést k vynikajícím snímkům.

Pravidlo třetinPravidlo třetin

Zajímavé úhly

Pokud svými chcete zaujmout, musí vaše snímky vypadat zajímavě. Toho lehce dosáhnete, pokud úhel ze kterého fotíte bude pro diváka něco nevšedního. Proto je třeba fotit z úhlů, které většina lidí v životě nevidí. Například při focení domácích mazlíčků je dobré dostat fotoaparát o něco níže – do jejich úrovně. Pokud si tedy kleknete nebo lehnete, nabídnete divákům zajímavější pohled na focený objekt. To samé platí u focení dětí a ostatních malých objektů.

Světlo

Jedním z nejdůležitějším faktorem při pořizování fotografie je světlo. Proto se při focení vždy podívejte, zda je jasné slunce a z jakého úhlu svítí, případně zda je pod mrakem. Velice často a to především při focení lidí, silné slunce zvýrazňuje nedokonalosti pleti a také vznikají ostré stíny, které ve výsledku vypadají rušivě. Pokud není vaším cílem vytvářet zajímavé světelné efekty, snažte se ostrému slunci raději vyhnout. Foťte tedy převážně v zataženém počasí nebo ve stínu. Z technického ale hlediska platí, že čím více světla máte k dispozici, tím lépe. Více světla zlepší parametry fotoaparátu a ten tak může fotit ostřejší snímky s menším množstvím šumu. Vestavěný blesk za vás situaci nevyřeší, světlo které dopadá na objekt ze stejného úhlu jako je snímán, vypadá objekt ve výsledku velmi ploše. Není tedy vhodné fotit ve večerních hodinách. Nejlepší světlo obvykle bývá při zataženém počasí odpoledne, kdy je dostatek měkkého světla.

Ostrí stínyOstrí stíny

Černobílá fotografie

Mnoho lidí má dojem, že pokud převedou jakkoukoliv fotografii do černobílého formátu, získají ihned poutavý a dobrý výsledek. To ale v žádném případě není pravda. U černobílých snímků více vyniká hra světla a stínů. Proto je kladen větší důraz na kvalitní práci se světlem. Převodů do černobílé je také celá řada a každá varianta výrazně ovlivňuje výsledný dojem. Proto není dobré fotit do těchto dvou barev přímo na místě, ale převést je až v teple domova, kde můžete zkusit více variací pomocí editačního softwaru.

Černobílá fotografieČernobílá fotografie

Editační programy

S nástupem digitální fotografie začaly rychle vznikat editační programy, sloužících k všelijakým úpravám. V dnešní době je však stále spousta profesionálů, kteří tento moderní způsob úpravy nemají v láce, nebo ho dokonce zavrhují. Pravdou ale je, že ať už amatér či profesionál, každý má možnost výrazně vylepšit své fotografie přímo ve svém pc. Je ale třeba také říci, že stejně tak lze fotografie nevhodnou editací zničit. Mnoho lidí fotí pěkné snímky a následně je zcela zdeformují drastickými úpravami. Proto dnes existuje celá řada návodů, které vám v začátcích velmi pomohou. Využít k tomu můžete celou řadu programů. Některé jsou určeny pro snadnější úpravy je jsou například Photofiltre nebo Gimp. Jiné zase nabízejí více možností, ale je třeba se s nimi naučit pracovat, např. Photoshop.

Měkké stínyMěkké stíny

Pokud nemám drahou zrcadlovku, nemůžu vytvořit kvalitní fotografie

Naprostý mýtus je, že nemáte možnost vytvořit pěkný snímek, protože nemáte drahý fotoaparát. Fotografie je výsledkem desítek faktorů, které výrazně ovlivňují, jak výsledná fotografie vypadá, a jak působí na ostatní. Mezi nejdůležitější patří kompozice, světlo, fotografovaný objekt, schopnosti a zkušenosti fotografa a editační program. Foťák sice v určitém ohledu částečně pomůže, je to však především nástroj, který musíte umět používat. Můžete si koupit ten nejražší a nejsložitější model, ale bez potřených schopností vám to stejně v ničem nepomůže. Takže platí, že i s levnými fotoaparáty lze vyfotit fascinující snímky.

Závěrem

Doufám, že vám tento článek pomohl na cestě k lepším snímkům. Snažil jsem vysvětlit všechny chyby, které začínající fotografové často dělávají. Pokud se ale chcete dále zlepšovat, nezbude vám ale nic jiného, než se k dokonalosti propracovat praxí. Jedině tak se stanete mistry fotografie. Také budete potřebovat určitý talent, bez kterého se jen těžko dostanete do řad předních fotografů.

Článek Chcete se naučit fotit? Přinášíme Vám základní tipy a triky byl publikován 8. srpna 2011 v 00.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (7).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...