WordPress - Kvalitní a přehledný CMS opensoursový systém

Tagy:  Wordpress, redakční systém, CMS, webzdarma.cz, ic.cz, vlastní web, blog.cz, vlastni stranky, tvorba webu, tvorba stránek, opensource, ftp, mysql, blog, php,

Sponzorované odkazy

WordPress - Kvalitní a přehledný CMS opensoursový systém

Co si představit pod slovy „redakční systém“? Představme si třeba službu Blogger.com – zaregistrujeme, přihlásíme a web upravujeme pouhým vyplňováním příslušných textových ploch. Že nechceme mít svůj web na Blogu?

Představujeme Wordpress!

Opensource projekt, jehož historie sahá do roku 2001 a první verze programu spatřilo světlo světa roku 2003. Ano, skutečně mladý, že? Ale i přes to si získal nespočet fanoušků a dnes je to jeden z nejpoužívanějších redakčních systémů na světě, a co víc, je k mání v češtině!

Wordpress loginWordpress login

O programu

Dnes jsou velmi atraktivní alternativou pro vlastní web, pomineme-li Blog, E-stránky apod., servery Webzdarma.cz a IC.cz, které nabízejí free webhosting. Co ale po registraci získáme? Nic… Tedy, nic viditelného. Dostaneme pouze virtuální prostor, nějaké databáze a maximálně email. Proto potřebujeme nějaký redakční systém, který naše myšlenky promítne na monitor. Lidé zběhlejší ve tvorbě webů si vytvoří stránku se systémem vlastním, ostatní můžou sáhnout po Wordpressu.

Domovská stránka v rozhraní WordpressuDomovská stránka v rozhraní Wordpressu

Požadavky

I Wordpress má jisté podmínky, bez kterých nebude fungovat – jako http server se doporučje Litespeed, nebo líp Apache, na kterém, jak uvádí výrobci, funguje stoprocentně. Pro svou existenci ale primárně potřebuje podporu PHP verze 4.3 nebo novější a MySQL verze 4.0 nebo novější.

FTP serverFTP server

Instalace

U instalace programu tohoto typu nečekejme exe soubor, který vše udělá za nás. Ani tak ale instalace není nijak složitá. Po stažení redakčního systému celý adresář nahrajeme pomocí FTP klienta na náš web, v prohlížeči zadáme cestu k Wordpressu a až teď se spustí průvodce instalací. Po zdárném vyplnění všech údajů se stačí přihlásit a naskytne se nám rozhraní pro jednoduchou editaci webu.

InstalaceInstalace

Tak jednoduché!

Po přihlášení na naše stránky nám redakční systém do prohlížeče přidá administrátorskou lištu, a pod každý článek, vedle každého titulku a ke každému komentáři tlačitko „Upravit“. Nemusíme tedy jednotlivé příspěvky hledat v rozhraní, pouze procházíme web jako každý jiný.

Homepage a Administrátorská lištaHomepage a Administrátorská lišta

Rozhraní redakčního systému je nastavitelné, skýtá mnoho měnitelných možností – od změny barvy pozadí, přes nastavitelné bloky na nástěnce (hlavní stránka rozhraní) po změnu formátu času. A že nestíháme svůj web vést? Naverbujme si lidi k sobě, nastavme jim privilegia a třeba každého přiřaďme k jedné rubrice.

Psaní článku ve WordpressPsaní článku ve Wordpress

Změna vzhledu webu

Vzhled webu určují šablony, kterých jsou všude po internetu mraky – některé zdarma, některé placené. Samotný Wordpress je dokáže podle kritérií vyhledat.

Vyhledávání šablonVyhledávání šablon

Tyto šablony samozřejmě někdo tvoří, nevyhovuje-li nám tedy žádná z nalezených nebo se nám za ty lepší nechce platit, nic nám nebrání vytvořit si vlastní a třeba jí i později prodat. Co k tomu bude potřeba? Jak jsem řekl, celý Wordpress běží na bázi PHP, CSS a HTML, bez nich tedy svou šablonu naprogramovat nedokážeme.

Další možností jak vytvořit originální web je existující šablonu pouze upravit, pod každou z nich je totiž tlačítko „Editor“, které zobrazí jejich zdrojový kód.

Editor šablonEditor šablon

Úprava webu

Šablony jsou tvořeny různě – tři sloupce, dva sloupce, menu vlevo, menu vpravo,… Podle toho, jakou šablonu máme, se přizpůsobí rozhraní a prvky, které chceme mít na webu, umisťujeme pouhým přetažením do předem připravených oddílů.

Oddíly webuOddíly webu

Další možností je nastavit si obrázek v hlavičce… A nemusí být jeden, proč si na server nenahrát obrázků deset a nenechat je náhodně přepínat?

Pluginy

Jelikož celý projekt je „opensource“, podílí se na jeho vývoji hodně lidí. Není tedy divu, že do Wordpressu můžeme nahrát nespočet pluginů.

PluginyPluginy

Na závěr

Wordpress je verzí od verze dokonalejším a přívětivějším redakčním systémem, práce v něm je vskutku jednoduchá a pohodlná, nabízí nám hodně možností a manipulace s webem pak není otravnou složkou dne, které bychom se nejradši vyhnuli. Proč že ho tedy nevyužívají všichni? Profesionálové si raději všechno udělají po svém, než aby svůj web šili na míru cizího redakčního systému. Zákazník většinou ani všechny jeho funkce nevyužije a velikost Wordpressu by mohla webu spíš ublížit.

Výhody:

  • Free
  • V češtině
  • Opensource
  • Editovatelné šablony
  • Možnosti přizpůsobení
  • Jednoduché

Nevýhody:

  • Může negativně ovlivnit rychlost načítání webu
  • Pokud nejsme zdatní v kódování a designu, musíme se spokojit s většinou obyčejnými šablonami
  • Přeci jen nemáme úplnou kontrolu nad konstrukcí webu

Výborný program

Článek WordPress - Kvalitní a přehledný CMS opensoursový systém byl publikován 1. září 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...