Google+ a Facebook: Stejné funkce na obou stranách!

Tagy:  Facebook, Google+, Google Plus, FB, Google, Face, přátelé, sociální sítě, sdílení, internet, Kruhy, Like it, To se mi líbí, +1

Google+ a Facebook: Stejné funkce na obou stranách!

Facebook měl dlouhou dobu neohrožený monopol v oblasti sociálních sítí. Stále více a více uživatelů z různých koutů světa začíná svoji sociální kariéru právě zde. Tento fakt se však může záhy změnit, čímž se svět sociálních sítí rozdělí chtě nechtě napůl. Google+ je novinka a často na jeho triko padá slovo „kopie“. Ačkoliv se to nemusí vůbec zdát, pomyslné kopírování je oboustranné. A právě to bude tématem dnešního článku.

Socializace v posledních letech

Příchod a hlavně úspěch sociální sítě Facebook předznamenal nový trend internetu, o tom netřeba pochybovat. Přišel, získal solidní uživatelskou základnu a stále rozšiřuje termín sociální sítě do více segmentů. Do nedávné doby nebyl Facebook ohrožen plnokrevným konkurentem, což se změnilo s příchodem Google+. Mnozí uživatelé si jistě řeknou, že je to jen pouhá kopie neohroženého modrého „šílenství“. Facebook jako vzor jistě zafungoval, pravdou ale je, že ono neustále omýlané kopírování je oboustranné. Konkurence je dobrá věc, díky čemuž obě služby doznaly značných změn a novinek. Vývojáři se snaží a z našeho pohledu je to velmi dobrá zpráva. Google+ měl raketový vzestup. Jak se prosadí v budoucnu v tomto článku, ponechme stranou a zaměřme se spíše na současnost. Jedna věc je jasná, sociální sítě se budou neustále rozšiřovat, zlepšovat a hlavně rozrůstat.

Kruhy v Google+ – největší odlišnost obou služebKruhy v Google+ – největší odlišnost obou služeb

Google+ přišel…

Na první pohled může Google+ opravdu vypadat jako Facebook, ale odlišností je dostatek. Stream je určitou obdobou „facebookovské“ Zdi, stejně jako Google Talk může být připodobněn Facebook Chatu. Celé rozložení hlavní stránky je v obou případech víceméně podobné. To samé platí i o tlačítku +1. V čem byl ale Google+ první? Pominu-li zcela jiné pojetí sociálního přátelství formou Kruhů, máme tu mnoho věcí, které mohl v předchozích letech implementovat i Facebook, ale neučinil tak. Příkladem může jít třeba VOIP telefonování a videokonference přímo v rozhraní prohlížeče. Praktická funkce, kterou Facebook použil jen jako odezvu na spuštění služby Google+. Sociální hry sklízejí v poslední době čím dál tím více úspěchů. Facebook kvůli nim zcela zbytečně zaplňuje Zeď. Google pro různé výpisy z her vytvořil speciální „nástěnku“, kde naleznete jen informace týkající se her, které hrajete. Nedochází tedy k žádnému zbytečnému zaplňování kanálů ze Streamu.

Špinavá Zeď? Ne! Čistý StreamŠpinavá Zeď? Ne! Čistý Stream

Vyzdvihnout musím také velmi dobrou filtraci Streamu. Facebook podobnou rychle přístupnou filtraci zcela postrádá. Co však Google+ chybí na plné čáře, jsou zájmové skupiny. Ani jedna z funkcí totiž neumí vytvořit rovnocennou skupinu, kde se všichni členové vidí navzájem. Popravdě řečeno není Google+ tak otevřenou sociální sítí jako Facebook. Velmi lpí na pravých jménech a několikrát se již stalo, že Google+ vyžadoval autorizaci například zadáním čísla platební karty či podobně.

A Google+ byl první.A Google+ byl první.

Facebook a jeho novinky

Google+ má své pro i proti stejně jako všechno ostatní. Čím jsem skončil v případě Google+, tím začnu nyní u Facebooku. Otevřenost Facebooku je mnohem větší hned v několika ohledech. Nejenom že můžete používat víceméně libovolné jméno, ale také nepotřebujete žádnou pozvánku. Facebook, jakožto zběhlá sociální síť, vám nabídne nepřeberné množství různých sociálních aplikací a podobných funkcí, které můžete snadno sdílet s přáteli. V tomto ohledu je Facebook o míle napřed. Ne každý to ale ocení. Vedle klasického přátelství umí Google+ také sledování lidí se zajímavými názory. Tedy podobné přátelství, jako je to na Twitteru. Tento režim přátelství implementoval Facebook teprve v září. Stačí na profilu jiného uživatele stisknout tlačítko „Přihlásit odběr“. Novinkou převzatou z Google+ je také způsob sdílení příspěvků. Konkrétně komu příspěvek sdílet a odkud. Hned na první pohled je podoba viditelná. Prvenství v tlačítku „To se mi líbí“ se musí Facebooku nechat. „Lajkovací“ tlačítko od Google je v určitých aspektech odlišné, ale jeho základní podstata je úplně shodná.

Praktická novinka – odběr zajímavých nástrojůPraktická novinka – odběr zajímavých nástrojů

Konkurence je dobrá

Facebook nastolil v oblasti sociálních sítí určité standardy, které dobře fungují. Jeho ze začátku inovátorský přístup se změnil v stereotypní běh bez jakékoli větší změny. Pro nás je konkurence dobrá. Zatímco se tvůrci perou o prvenství, my si můžeme užívat stále více nových funkcí. Jistou nevýhodou konkrétně v této oblasti je rozdělení uživatelů sociálních sítí na více ostrovů. Člověka to potom nutí používat obě služby a nebo nepoužívat žádnou z nich. Uvídíme, jak se bude situace vyvíjet nadále.

Článek Google+ a Facebook: Stejné funkce na obou stranách! byl publikován 25. září 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...