ACDSee 14: Správa fotografií nebyla nikdy jednodušší

Tagy:  ACDSee 14, ACDS, ACDSee 5 Pro, acdID, View, ACDSee Photo Manager, foto, fotografie, editace, editor, prohlížeč, správce, fotoalbum

Sponzorované odkazy

ACDSee 14: Správa fotografií nebyla nikdy jednodušší

ACDSee je letitou jistotou na poli správy a organizace fotografií. Nová verze skrývající se pod číslovkou 14 nepřináší jen nový zkrácený název, ale také mnoho různých praktických novinek a změn. Prohlížení fotografií, jejich editace a následovná organizace je v ACDSee opravdu zábava!

Sbohem Photo Managere…

Nová verze ACDSee se oprostila od dlouhého názvu Photo Manager a vrátila se tím ke svým kořenům. Klasické verze ACDSee 14 určené pro domácí užití a všeobecně méně náročné uživatele má většinu novinek velmi podobných verzi Pro, která, jak již název napovídá, je určena náročnějším uživatelům. Co však v ACDSee 14 nehledejte, je modul RAW pro úpravu fotografií ve formátu RAW. Zde už je třeba se ohlédnout na vyšší verzi. To samé platí i v případě nástrojů pro práci s ochranným vodotiskem a nástrojů pro korekci chromatické aberace a vinětace. Další nemilou zprávou je absence české lokalizace. Přece jen by díky její přítomnosti byla práce s aplikací mnohem pohodlnější a snazší. Vůbec největším rozdílem obou verzí je bezesporu cena.

Uvítací průvodceUvítací průvodce

Instalace a první spuštění

Jestliže nevíte, zda-li by vám ACDSee 14 sedlo ať po stránce ovládání nebo funkčnosti, můžete sáhnout po třiceti denní zkušební verzi. Její instalační balíček lze stáhnout na oficiálním webu ACDSee nebo třeba na serveru eDownload.cz. Vlastní instalací vás provádí klasický instalační průvodce. Zbystřit je třeba jen u integrace ACDSee a volby součástí, které má instalace obsahovat. Integraci ACDSee můžete zvolit buď plnou, kdy ACDSee otevírá všechny podporované obrázkové formáty, nebo žádnou anebo řízenou umožňující uživatelské nastavování jednotlivých formátů, které mají být ACDSee otevírané.

Nastavení integrace ACDSeeNastavení integrace ACDSee

Po dokončení instalace vás ještě čeká registrace produktu, a to i v případě, že jej chcete jen vyzkoušet v rámci třiceti denní bezplatné licence. Máte-li již registrovaný účet acdID, stačí zadat přihlašovací údaje. V opačném případě je třeba vyplnit registrační formulář obsahující jen e-mail, jméno a příjmení a také přezdívku, respektive jméno, pod kterým budete vystupovat. Nakonec vás přivítá uvítací příručka obsahující různé tipy a triky pro práci s programem.

Registrační formulářRegistrační formulář

Editujeme, prohlížíme a organizujeme

Program je rozdělen do několika modulů, přičemž každý z nich reprezentuje určitý okruh činností spojených s fotografií. První modul, nazvaný Manager, má na starosti organizaci knihovny fotografií. Jeho uživatelské rozhraní nijak zvlášť nevybočuje z dnešních zaběhnutých standardů. Levý sloupec je věnován navigaci v počítači a malému náhledu právě zvolené fotografie. Prostřední sloupec zobrazuje obsah právě označené fotografie v navigaci. Pokud složka obsahuje větší počet fotografií můžete mezi nimi jednoduše vyhledávat prostřednictvím kolonky Quick Search. Na pravé straně je umístěn sloupec zobrazující nabídku nástrojů pro snadnou organizaci. Výhodou je možnost změny rozložení uživatelského rozhraní podle vašich představ či přidání nových panelů.

ManagerManager

Další modul, skrývající se pod názvem View, umožňuje prohlížení fotografií a také spouštění jednoduchých prezentací například pro rychlé promítnutí fotografií na televizi či plátno. Problém mu nedělá samozřejmě ani organizace a prostá editace zastoupená třeba otáčením fotografií, jejich ořezem anebo třeba změnou barevné hloubky.

ProhlížečProhlížeč

V pořadí třetí modul se stará o samotnou editaci fotografií. Pominu-li několik chybějících nástrojů, obsahuje ACDSee 14 všechny obsažené i ve vyšší verzi Pro. Ve správném editoru tedy nesmí chybět například nástroje pro práci s ostrostí, odstranění šumu, práce s křivkami a dostatečné dalších podobných filtrů a především i efektů, které jsou zde také v hojném počtu.

EditorEditor

Poslední modul je zaměřen na práci s on-line obsahem. Vyžaduje acdID, které jste si museli vytvořit při prvním spuštění. Při používání je od výrobce zdarma dostupný 2 GB on-line prostor na fotografie. Tento prostor lze zvětšit až na 100 GB, což už samozřejmě není zdarma. Po úspěšném nahrání na server je můžete pohodlně sdílet. Bohužel i zde se setkáte s absencí češtiny.

Modul OnlineModul Online

Závěr

ACDSee má opravdu dlouhou historii. V průběhu let ale vyrostla velmi silná konkurence, a tak mají uživatelé mnohem více možností výběru. I tak vám ale ACDSee mohu doporučit. Obsahuje vše potřebné k editaci a organizaci. Pominu-li absenci češtiny, je ACDSee dobrým nástrojem pro práci s fotografiemi.

Moje hodnocení:  80 %

Zakoupit ACDSee 14

Výhody:

  • Přívětivé uživatelské rozhraní
  • 2 GB prostor zdarma
  • Mnoho editačních nástrojů a efektů
  • Podpora celé řady formátů

Nevýhody:

  • Chybí čeština
  • Potřeba registrace

Článek ACDSee 14: Správa fotografií nebyla nikdy jednodušší byl publikován 8. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...