Google Groups - webová aplikace skupin od světoznámé společnosti

Tagy:  google, groups, skupiny, diskuze

Google Groups - webová aplikace skupin od světoznámé společnosti

Google Groups je služba nabízená společností Google, která poskytuje systém uzavřených a otevřených diskuzních skupin. Jednoduše sdružuje lidi, kteří mají ať už společné koníčky, diskutují o společných problémech či studují stejný obor. V Google Groups si svou skupinu najde opravdu každý.

Jedná se o službu, která je nabízená zcela bezplatně, avšak pro přístup do služby musíte mít založený účet u dotyčné společnosti Google.

Základní myšlenkou je sdružit uživatele, kteří diskutovali o čemkoliv například přes email, na jedno přehlednější místo. Tato možnost diskutovat přes mail zde zůstala, ale příspěvky, resp. e-mailové zprávy, se zobrazí na jednotném místě, tedy přímo v dané založené skupině.

Google Groups homepageGoogle Groups homepage

Jak Google Groups používat

Pokud máte založený účet u Googlu, nemusíte si zakládat zvlášť nový účet pro Google Groups. Stačí se jen do služby zapojit. Poté si najdete kteroukoliv skupinu, která je pro vás jakkoliv zajímavá nebo budete chtít dané skupině něco sdělit. Poté se stačí zapojit do diskuze nebo jen pročítat témata.

Založení vlastní skupiny je velice jednoduché. Vyberete jméno skupiny, vyplníte popis, a zvolíte si, zda skupina bude privátní nebo veřejná. Poté pozvete do skupiny své přátele nebo známé pomocí emailu. Pak už jen stačí vytvořit pár témat, o kterých se bude diskutovat.

Google Groups je obrovské množství skupin. Jsou rozděleny podle různých parametrů. Například podle oblasti, jazyku a hlavně, podle zaměření. Dělení skupin je přehledné a pohodlně se v tomto balíku skupin pohodlně vyhledávat. Vždyť provozovatelem je Google se svým špičkovým vyhledáváním.

Výhodou je, že uživatel si může pro svůj účet skupiny roztřídit podle svých potřeb. Různá témata si může označit hvězdičkou, která slouží k nastavení sledování tohoto tématu.

Ukázka témat Google GroupsUkázka témat Google Groups

K čemu Google Groups používat

Můžete se přidat do jakékoliv diskuzní skupiny, která je vám tematicky blízká. Ovšem nutno podotknout, že skupiny se dělí na veřejné a neveřejné. Do veřejných má pochopitelně přístup každý, ale do privátní musíte získat pozvání od správce, aby jste zde mohli jednat.

Mnoho lidí využívá Google Groups pouze k publikování informací, kde například profesor ve skupině založené pro studijní třídu, sdílí výukový materiál. Studenti tak mohou následně konzultovat s pedagogem případné nejasnosti.

Google Groups je dobrým nástrojem technické podpory. Ve specializovaných skupinách se řeší běžné problémy spojené zejména s počítači, ale jsou zde skupiny z různých sfér odborných oblastí. Například i Google řeší svou technickou podporu přes Google Groups.

Ale dokonce i tato služba má své stinné stránky a problémy. Google Groups v posledních letech bojuje s přívalem spamu a s diskuzemi, které nejsou ani na té nejnižší úrovni. Google sice slibuje, že se spamem bude bojovat a vymýšlet, jak mu zabránit. Ale lidem, kteří diskuze kazí, nelze zabránit, zvlášť v době, kdy už internet může mít téměř každý.

Historie služby

Počátky služby se datují již v roce 1995. V této době neměla služba vlastně nic společného s Googlem. Jmenovala se totiž Daja News a jednalo se jakýsi archiv všech diskuzních příspěvků z Usenetu, což byl tehdejší diskuzní systém. Daja News vytvořil člověk jménem Steve Madere, který nyní pracuje na různých vyšších pozicích například ve firmě IBM nebo Symantec.

Přímá ukázka diskuzePřímá ukázka diskuze

Služba Deja News nabízela svou dobu poměrně výkonný vyhledávač, který efektivně vyhledával v archivu příspěvků ze systému Usenet. Službě se ale moc nedařilo, v roce 1999 se přetransformovala na nákupního rádce a srovnávače prodávaných produktů.

V roce 2001 byla služba Deja News ukončena, ale vzápětí ji převzal Google a vytvořil Google Groups. Uživatelé tak mohli přistupovat k tématům z Usenet přes prostředí Google Groups.

Článek Google Groups - webová aplikace skupin od světoznámé společnosti byl publikován 23. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...