Revoluční zákon - Čeká nás cenzura internetu?

Tagy:  SOPA, about SOPA?, co je to SOPA?, proti-pirátský zákon, revoluční proti-pirátský zákon, what is SOPA?, cenzura internetu?

Sponzorované odkazy

Revoluční zákon - Čeká nás cenzura internetu?

Úvodem

Ve Spojených státech amerických se v současné době vášnivě diskutuje o novém proti-pirátském zákoně jménem SOPA (Stop Online Piracy Act). Proč zákon, který má ochránit svět před nelegálním kopírováním vzbuzuje takovou pozornost? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

VlajkaVlajka

A v čem zákon spočívá?

Zákon dovoluje vládě doslova vymazat jakoukoliv webovou stránku z internetu. Kteroukoliv, která bude jakkoliv porušovat zákon. Podle znění zákonu by mělo stačit pouhé podezření na zablokování přístupu všem uživatelů, kteří neznají přesnou IP adresu serveru. A tu nezná prakticky nikdo.

Zákon také dává všem poskytovatelům za úkol, aby kontrolovali všechny stránky svých uživatelů. Některé servery se také budou zodpovídat za všechen závadný obsah, který na něj umístí třeba i jiní uživatelé. Teď ruku na srdce, to nezní jako moc reálná představa. Otázkou tedy je, jak by poskytovatelé kontrolovali v reálném čase všechny své uživatele a jestli je to vůbec možné.

V překladu je úkolem zákonu „podporovat prosperitu, kreativitu, podnikání a inovace v boji proti krádežím majetku Spojených států a pro jiné účely." Osobně mi ale dělá starosti, co to vlastně znamená „pro jiné účely“. V tomto může být schováno téměř cokoliv a vláda USA tak může kohokoliv odstřelit z internetu. Stačím když si to bude přát. Pokud by se ale zákon využíval zodpovědně a spravedlivě, mohl by výrazně napomoci k vymýcení stále narůstajícího pirátství.

Po jednání v senátu byl tento zákon přijat většinou a tedy doporučen ke schválení. Zákon však doposud schválen není. Zajímavé přitom je, že po schválení tohoto zákonu v USA, by zákon v určitých mezích překračoval hranice a částečně zasahoval i do ostatních zemí.

AnonymousAnonymous

Odpůrci

Petici proti proti-pirátskému zákonu podepsalo již přes milion lidí a tento počet rychle narůstá. Pokud se chcete připojit, můžete tak učinit „zde.“: http://americancensorship.org/ Proti kontroverznímu zákonu se nestaví jen lidé ze široké veřejnosti. Kritizují ho také slavné osobnosti, jako je například zakladatel Googlu Sergey Brin. Šéf Googlu Eric Schmidta zase tvrdí, že přijetí takového zákona umožní doslova cenzuru internetu.

Wikipedia je dalším velkým kritikem zákonu SOPA. Na protest hodlá zavřít své stránky ( pouze anglickou verzi). Proti se také staví skupina Anonymous, o které jsme vás informovali zde. Na youtube.com umístili video, ve kterém se k celému zákonu vyjadřují.Proh­lédnout si ho můžete zde. Proti se postavili také další velké společnosti jako je** Facebook, Twitter, eBay, Yahoo** a mnoho dalších.

Závěrem

SOPA je velmi rozporuplným zákonem, který stále vyvolává vlnu reakcí po celém světě. Pokud bude zákon skutečně schválen, mohlo by se na internetu leccos změnit. Otázkou je, jestli by byl tento zákon silnou zbraní proti pirátství nebo zda by se jednalo o zákonem uznanou cenzuru, jak ji známe z například z Číny. Komentáře a vaše názory směřujte do komentářů pod tímto článkem.

Článek Revoluční zákon - Čeká nás cenzura internetu? byl publikován 7. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...