Google Earth – virtuální glóbus s neobyčejnými funkcemi

Tagy:  Google, Earth, mapa, glóbus, Mars, obloha, zeměkoule, Země,

Google Earth – virtuální glóbus s neobyčejnými funkcemi

Google Earth není jenom mapa. Tedy, pokud obyčejně od map neočekáváte 3D zobrazení významných budov, ulic a v neposlední řadě mapu Marsu nebo Měsíce.

Historie

Google EarthGoogle Earth

Jak tato povedená věcička vznikla? Za její výtvor vděčíme firmě Keyhole, od které Google v roce 2004 odkoupil program zvaný Earth Viewer, který následně přizpůsobil k obrazu svému a pojmenoval ho jménem, jakého je nová služba Googlu hodna. Google Earth.

Dnes by se dal rozdělit na dvě části. Program, stažitelný do Vašeho počítače, a plugin do internetového prohlížeče. Tyto části se od sebe liší množstvím funkcí.

Google Earth v prohlížeči

Na internetu najdeme Google Earth schovaný v obyčejné, staré Google mapě. Jeho možnosti otvírá magické tlačítko v pravém horním rohu obrazovky. Kliknutím na něj se nám celá mapa změní na jeden velký letecký snímek.

Google Earth v prohlížečiGoogle Earth v prohlížeči

Nyní máme možnost prohlížet si ulice takové, jak opravdu vypadají. Mapa samozřejmě nezobrazuje všechny ulice všech měst (v mém městě např. nenajdeme jedinou 3D zobrazenou ulici), taková Praha má ale nafocenou slušnou část města. Mapa dokáže pomoci při orientaci podle vizuálních bodů – jména ulic ve 2D mapách někdy při hledání cesty moc nepomůžou, s takto vyobrazenou mapou ale už není počítání odboček nic těžkého.

Další funkce

V pravém horním rohu můžeme zaškrtnout další, přídavné funkce. Mapa se znovu změní – tentokrát se po mapě rozsypou loga Youtube, Wikipedie a jakési malé, modré čtverečky.

Youtube videoYoutube video

Loga Wikipedie se objeví u všech míst, o kterých je zmínka v této encyklopedii. Tento popis si můžeme pohodlně přečíst přímo v okně s mapou.

Loga Youtube nabídnou zveřejněná videa natočená v dané lokalitě. Po kliknutí se přímo na obrazovce s mapou vytvoří dialogové okénko, ve kterém můžeme video přehrát, aniž bychom museli opouštět stránku.

Modré čtverečky nám po kliknutí ukážou fotky, které se týkají míst, u nichž se nacházejí. Fotky se také zobrazí přímo v okně s mapou.

Google Earth jako program

Po stažení Google Earth zdarma a nainstalování programu do počítače se nám naskytne zdánlivě podobná obrazovka, jako v prohlížeči. Po mapě se můžeme pohybovat úplně stejně, všechny budovy a ulice jsou na svém místě a stejně nafocené. Při najetí na nějakou známou budovu ale náš výběr zmodrá a při kliknutí si o ní můžeme přečíst bližší informace.

Google EarthGoogle Earth

Velké změny ale začínají v počtu tlačítek, o která je program bohatší…

Street view

Nenápadný žlutý panáček na pravé straně obrazovky nám jeho přetažením ukáže vybrané ulice tak, jak opravdu vypadají. Jako bychom koukali na fotky poskládané za sebou. Místa, na která je tento mód možné použít, jsou při přetahování zvýrazněné modrou barvou.

Street ViewStreet View

Při používání tohoto režimu se nám otevře dodatečná nabídka v pravém horním rohu obrazovky, kde je možné přepínat mezi „panáčkem“ a „domečkem“. Zatímco panáček je použitelný jenom v nafocených ulicích, kterých není moc, při přepnutí na „domeček“ se ulice změní a sledujeme starou mapu, akorát v režimu „Zobrazení na úrovni země“.

Zobrazení na úrovni zeměZobrazení na úrovni země

Země, obloha a další planety

Toto kouzelné tlačítko z lišty v horní části obrazovky přepíná mezi Zemí, oblohou, Měsícem a Marsem

Režim „obloha“ nám nabídne pohled na celý, dosud zmapovaný, vesmír. Ukáže hvězdy, souhvězdí, informace o hvězdách a fotografie zajímavých vesmírných anomálií.

Režim „obloha“Režim „obloha“

Režimy Mars a Měsíc nám ukážou povrchy těchto těles, popis pojmenovaných lokalit a pořízené fotografie.

Povrch MarsuPovrch Marsu

Google Earth nabízí ještě spoustu dalších vymožeností – můžeme si například označit připínáčkem místo, pojmenovat ho a napsat k němu krátký popis. Tento připínáček se na svém místě bude držet i při restartování aplikace. Za zmínku také stojí tlačítko, které zobrazí historické snímky – pokud jsou pro dané místo k dispozici. Zajímavý je levý panel, který krom plánování trasy řídí zobrazování všech věcí na mapě. Pokud nás ruší nabízení fotografií, zde je místo, kde je vypneme.

Povrch MěsícePovrch Měsíce

Závěr

Co dodat na závěr? Google Earth je rozhodně výborný program a bezpochyby má co nabídnout. Manipulace s ním je jednoduchá a plánování trasy nikdy nebylo jednodušší. Celé naše počínání v programu je navíc možné si nahrát a videosoubor si s sebou vzít třeba na cesty.

Dobrý freeware

Výhody:

  • Jednoduché ovládání
  • V češtině
  • Hodně možností

Nevýhody:

  • Málo ulic v režimu "Street View"

Článek Google Earth – virtuální glóbus s neobyčejnými funkcemi byl publikován 15. února 2012 v 16.45 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...