Méně známé, ale velmi kvalitní prohlížeče internetu

Tagy:  webový prohlížeč, internet, web, browser, Maxthon, prohlížeče internetu, internetový prohlížeč, Internet Explorer

Sponzorované odkazy

Méně známé, ale velmi kvalitní prohlížeče internetu

Majoritní podíl v oblasti prohlížení webových stránek má jednoznačně pětice internetových prohlížečů, mezi které patří Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Mozilla a nakonec také Safari. O těchto prohlížečích jsme napsali již mnoho různých článků, a tak je na čase se podívat i na ty méně „profláklé“ prohlížeče, které také nabízejí kvalitní a pohodlné prohlížení.

Bezstarostné prohlížení

Základem každého dobrého prohlížeče je bezesporu pohodlné uživatelské rozhraní, vysoká rychlost, kvalitní a rychle reagující podpora a v neposlední řadě také bezpečnost. Uživatelské rozhraní je víceméně individuální záležitost, zhodnotit tedy lze pouze logiku uspořádání a zbytečnou přeplácanost a neucelenost.

Bezpečnost a podpora jsou dva velmi propojené aspekty. Nikdo nechce mít starý prohlížeč, který neumí reagovat na nové trendy, technologie a bezpečnostní hrozby. A právě kvůli bezpečnostním hrozbám musí vývojářský tým reagovat rychle a vydávat stále nové záplaty. V dnešní době totiž neslouží prohlížeč jen k prohlížení internetu, ale také k přístupu na bankovní účet, platby a další různé citlivé internetové stránky.

Comodo Dragon

Comodo je významným hráčem na poli bezpečnosti a vedle různých bezpečnostních řešení nabízí také internetový prohlížeč nesoucí název Comodo Dragon. Vývojáři využili volně šířeného zdrojového kódu Google Chrome, a tak má Comodo Dragon své základy v oblíbeném prohlížeči Google Chrome. I díky tomu v něm můžete vidět mnoho podobností a také podobné očíslování verze. Již na první pohled uvidíte v Comodo Dragon několik rozdílů, jedná se však většinou jen o decentní změny většinou kosmetického charakteru. Nechybí ani počeštění.

Již název výrobce tohoto internetové prohlížeče napoví, že bude kladen velký důraz na bezpečnost prohlížení. Comodo Dragon se může chlubit funkcí SecureDNS, která umožňuje surfovat po internetu prostřednictvím bezpečnějších DNS serverů spravovaných právě Comodem. Další bezpečnostním opatřením je také třeba blokace a skenování nebezpečných webů zprostředkovaná funkcí Site Inspector či vylepšená práce s SSL certifikáty.

Comodo DragonComodo Dragon

Maxthon

Velmi oblíbený webový prohlížeč, který poskytuje dvě za chodu přepínatelná vykreslovací jádra, nabízí nepřeberné množství všelijakých nástrojů a funkcí. Tuto funkci využijete především při špatném vykreslování některých webů. Konkrétně používá jádra Trident **(Internet Explorer) a **WebKit (Safari, Google Chrome). Ve výčtů vlastností nesmí chybět ani automatické aktualizace, možnost synchronizace mezi více počítači a v neposlední řadě třeba gesta myší.

Uživatelské rozhraní se drží dnešních standardů, a tak jej lze do jisté míry připodobnit prohlížečům Google Chrome či Mozilla Firefox. Celkově je uživatelské rozhraní celkem „vzdušné“ a práce s ním je pohodlná. Vyzdvihnout musím správce stahování, který běží jako samostatný proces, což umožňuje při stahování zavřít okno prohlížeče. Celou recenzi prohlížeče si můžete přečíst zde.

MaxthonMaxthon

K-Meleon

Open sourceový prohlížeč postavený na jádru Gecko (Mozilla Firefoxu) již dlouho nedoznal aktualizaci, což vytváří hned několik problémů. Nejen že chybí několik základní funkcí, na které jsme v dnešních prohlížečích zvyklí, ale znamená to i jistý bezpečností problém. Vývojáři nevydávají žádné záplaty a opravné balíčky, a tak může být K-Meleon a váš počítač snadnou kořistí pro různé internetové hrozby.

Uživatelské rozhraní je relativně přehledné. Velikým nedostatkem je však absence vyhledávacího formuláře, který je v dnešních prohlížečích úplným standardem, a ani adresní řádek nezastává funkci vyhledávání. K-Meleon je bohužel dostupný jen v angličtině.

Zajímavou vlastností je, že K-Meleon používá výchozí grafické rozhraní hostitelského systému, což jej sice váže na jeden jediný operační systém, ale oproti Mozille Firefox značně ořezává celkové nároky prohlížeče.

K-MeleonK-Meleon

Avant Browser

Dalším prohlížečem, který je znám spíše jako nástavba Internet Exploreru, je čínský Avant Browser. Oproti Maxthonu nabízí pouze jedno vykreslovací jádro Trident (Internet Explorer). Uživatelské rozhraní je koncipované spíše do starších zvyků, a tak neočekávejte nové uživatelské rozhraní podobné Google Chrome. Nechybí česká lokalizace.

Ze zajímavých funkcí mohu vyjmenovat například gesta myší, RSS čtečku, filtrace všudypřítomných reklam a v neposlední řadě také možnost synchronizace nastavení mezi více počítači. Líbí se mi také funkce umožňující jediným kliknutím rozdělit pracovní okno na dvě části, což oceníte nejenom při nakupování.

Avant BrowserAvant Browser

SeaMonkey

Posledním zmíněným webovým prohlížečem je SeaMonkey vycházející opět z Mozilly Firefox, který je tak trochu jiný oproti všem výše zmíněným prohlížečům. SeaMonkey totiž není sám o sobě pouhým prohlížečem, ale jeho instalace obsahuje kompletní sadu internetových nástrojů. Vedle prohlížeče nabízí také e-mailového klienta, IRC chat, grafický (WYSIWYG) HTML editor a také adresář. Přepínání mezi jednotlivými aplikacemi je jednoduché za pomoci malých ikonek v levém rohu. Všechny aplikace běží jako jediný proces, což může znamenat problém při pádu jedné z nich.

Uživatelské rozhraní je standardní, velmi podobné staršímu Firefoxu 3.6. Výhodou je, že vývojáři zachovávají původní uživatelské rozhraní, ale stále prohlížeč aktualizují. Navíc je SeaMonkey kompletně v češtině.

SeaMonkeySeaMonkey

Závěrem

Na webové prohlížeče jsou kladeny čím dál tím vyšší nároky, což nutí vývojáře stále lépe optimalizovat a funkčně obohacovat jejich prohlížeče. Konkurence je tvrdá a dostat se do oné pětice nejlepších je velmi těžký krok. Pominu-li K-Meleon, který již notně zaostává za dnešními standardy, všechny výše zmíněné prohlížeče jsou bez jakýchkoliv zaváhání použitelné a nabízejí bezproblémové a pohodlné prohlížení internetu.

Článek Méně známé, ale velmi kvalitní prohlížeče internetu byl publikován 13. března 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...