Test kompresí – 3.část

Tagy:  Test kompresí, kvalita komprese, nejlepší komprimační formát, jak komprimovat, winrar, metody winraru

Sponzorované odkazy

Test kompresí – 3.část

Test kompresí po třetí

Přinášíme třetí pokračování seriálu Test kompresí, věnovanému jak jinak než všemu dění okolo komprese. V předchozích dílech, které si můžete přečíst zde: 1. část a 2. část jste se mohli dozvědět, který formát je z hlediska úspory místa nejvýhodnější a který je naopak k ničemu. V tomto dílu si mimo jiné ukážeme, jak zásadní vliv na kompresi má typ komprimovaného souboru. Některé formáty zkrátka již zmenšit téměř nelze, jiné naopak hned několikanásobně. Následující řádky vám objasní, které to jsou.

Probíhající komprimace souboruProbíhající komprimace souboru

WinRAR a metody komprimace

V dnešním testu budeme využívat jeden z nejznámějších programů, kterým je WinRAR. Ten disponuje několika metodami, kterými lze soubor zkomprimovat. Zmíněné způsoby se liší především v čase, který potřebují k provedení úkonu a také v konečné velikosti souboru. Logicky lze vyvodit, že po rychlém zabalení souboru, které trvá mnohonásobně kratší dobu bude soubor znatelně větší, než po důkladném pomalém balení. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na to podívat v praxi.

Zvolení kompresní metodyZvolení kompresní metody

Film

V prvním testu začneme s komprimací filmového hitu Titanic v HD kvalitě ve známém formátu .mkv. Použijeme k tomu j několik odlišných metod – Fastest, Normal a Best (v překladu: Nejrychlejší, normální a nejlepší). Velikost filmu je 1,35GB, což rozhodně není málo. Test proběhne na notebooku značky HP s parametry: RAM: 4GB, CPU: Intel Core i3–2330M 2.20GHz, 64bit Windows 7.

Tabulka – FilmTabulka – Film

Z tabulky výše lze jasně vyčíst, že velikost filmu po provedení komprimace se zmenšila jen zanedbatelně. Na vině je technická obtížnost až nemožnost zmenšit počet informací, které v souboru jsou. Pro zmenšení by byla nutná ztrátová komprese, kvůli které bychom zároveň ztratili také data. O tom ale až za chvíli. .

PC hra

Dále budeme komprimovat o něco větší soubor. Jedná se o PC hru, která je ve formátu virtuálního disku ISO o velikostí** 5,59GB**. Použijeme stejnou metodu jako v předchozím případě. Výsledky můžete vidět v následující tabulce.

Tabulka – hraTabulka – hra

Dokument

Ve třetím testu budeme komprimovat dokument editoru Word. Zmíněný dokument obsahoval více než tisíc stran naplněné textem, proto se velikost vyšplhala na neuvěřitelných 41,4MB.

Tabulka – dokumentTabulka – dokument

Zdá se, že dokument z prostředí Word moc místem nešetří. Proto se zde naplno uplatní proces komprimace a soubor je zmenšen na minimum. Po třetím testu již můžeme také s jistotou říci, že rozdíl mezi metodou normal a best je minimální. Konečná velikost souboru i čas komprimace je velmi podobný. Naopak nejrychlejší metoda fastest se opravdu zaměřila na úsporu času, za pouhé dvě sekundy razantně zmenšila objem souboru.

Obrázek

V posledním testu se pokusíme zkomprimovat obrázek formátu Tiff. To je formát, který se snaží uchovat co nejvíce možných dat obrázku a proto se používá pro zvlášť náročné uživatele, kterým záleží na každém detailu. V praxi se pak nejvíce používají formáty, které užívají tzv. ztrátovou kompresi. To znamená, že velikost obrázku se zmenší například o 70%, ale ztratí pouze 30% své kvality. Mezi takové formáty patří například známý jpg. Proto nemá cenu v tomto testu komprimovat obrázky či fotky, které jsou už takto zmenšené. Zmíněný formát tiff je však k testu ideální. Pusťme se do závěrečného testu.

Tabulka – obrázekTabulka – obrázek

Zhodnocení

Jak lze vidět z přiložených tabulek, některé typy souborů nelze kompresí zmenšit téměř vůbec. U filmů, virtuálních disků a obrázků je přes dlouhotrvající kompresi a vytíženost celého hardwaru výsledek neuspokojivý. Naopak u textových dokumentů je úspora místa neuvěřitelná a zabalení dokumentů se doporučuje.

Článek Test kompresí – 3.část byl publikován 6. července 2012 v 05.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...