Foobar2000 – nenáročný přehrávač hudby

Tagy:  foobar, foobar2000, foobar 2000

Sponzorované odkazy

Foobar2000 – nenáročný přehrávač hudby

V případě, že toužíte po nenáročné aplikaci, která vám bude sloužit pouze k přehrávání hudby a nepotřebujete spousty dalších funkcí, v nichž byste se ztráceli – foobar2000 je zde pro vás. Ale proč si zvolit právě tento program a ne nějaký jiný? Odpověď snad naleznete v následující recenzi.

Foobar2000 v hlavní roli

Foobar2000 je velice nenáročný na hardware, na rozdíl od většiny přeplácaných audio přehrávačů (minimalizovaný mi zabíral asi 4MB z RAM paměti, maximalizovaný kolem 8MB). Nativně podporuje tyto audio formáty: MP1, MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC / Ogg FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA, WMA. Samozřejmostí je tagování souborů nebo jejich konverze a rychlé vyhledávání ve vaší audio knihovně.

foobar2000 vyhledávánífoobar2000 vyhledávání

Pomocí doplňkových funkcí, které si je třeba ale stáhnout, lze například rozšířit nabídku přehrávatelných souborů o APE a M4A, budete moci měřit rychlost a čas konverze souborů, přibudou statistiky playbacku nebo díky foobar2000 budete moci vypalovat hudbu (je nutné mít nainstalovaný produkt Nero).

foobar2000 konverze souborůfoobar2000 konverze souborů

Interface

Základní vzhled přehrávače foobar2000 není příliš líbivý a pro valnou většinu uživatelů bohužel takový zůstane (tedy až na změny pozadí). Na konci článku bude uvedena jedna ze stránek, kde je rozepsán podrobný návod na možnou změnu, je však kompletně v angličtině a rozhodně se nejedná jen o klik – klik – download proces. Doporučuji ho tedy spíše zkušenějším uživatelům.

foobar2000 interfacefoobar2000 interface

Bez češtiny ani ránu?

Pokud se striktně řídíte výše uvedeným heslem, foobar2000 asi pro vás nebude tím pravým ořechovým. Existuje sice česká lokalizace, ta však není úplná a navíc je určená pro starší verzi tohoto přehrávače (viz obrázek uvedený níže). V dnešní době by to však neměl být zas takový problém, kontextová menu jsou většinou na úrovni znalostí angličtiny na základní škole a většinu nastavení dle mého názoru stejně ani potřebovat nebudete.

foobar2000 češtinafoobar2000 čeština

Proč tedy foobar2000?

Může se zdát, že audio přehrávač foobar2000 má více záporů než kladů, záleží však na tom, ze které strany na to půjdete. Ano, postrádá v základní verzi možnosti změny vzhledu, absence kvalitní češtiny se taky může zdát na obtíž a možná byste našli ještě pár chybek, to z vás ale mluví návyk na mnohem komplexnější software. Ale foobar2000 byl vyvinut za jiným účelem – měl být jednoduchou, přehlednou alternativou nenáročnou na hardware. A přesně takový je, není tedy jediný důvod, proč jej nevyužívat, pokud ovšem netoužíte po stovkách položek v nastavení nebo desítkách změn vzhledu (navíc čas, který strávíte u maximalizovaného okna, se počítá asi na 3% celkového spuštěného času – to berte jen jako dodatek).

Foobar2000 ke stažení zde:
Foobar2000 download

Návod na změnu vzhledu

Článek Foobar2000 – nenáročný přehrávač hudby byl publikován 15. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...