Operační systém ReactOS – Má cenu čekat?

Tagy:  ReactOS, GNU, Windows, Windows NT, XP, operační systém, ARM, OS, Linux, alternativní systém, architektura

Sponzorované odkazy

Operační systém ReactOS – Má cenu čekat?

Nejrozšířenější systémy jsou po dlouhá léta ty se značkou Windows. Udávají směr, učí uživatele určitým postupům a lidé si prostě zvykají. Za podporu a stálý vývoj se ale platí a mnoho uživatelů nechce přecházet na zdarma dostupné distribuce GNU/Linux. Existuje však i jedna alternativa zakládající právě na placených Windows. Představuji vám ReactOS!

Spouštění ReactOSSpouštění ReactOS

ReactOS jako alternativa Windows

Přechod na jakoukoli distribuci GNU/Linuxu či jiné zdarma dostupné systémy s sebou chtě nechtě přináší mnoho různých úskalí. Ať už je to absence podpory různých aplikací, počítačových her či celkově jiné chápaní ovládání systému, pro valnou většinou uživatelů to prostě není nic příjemného.

ReactOS je operační systém postavený na architektuře Windows NT, která je stále základem všech současných systémů Windows. Nicméně žádné zdrojové kódy nejsou předmětem krádeže. Zdrojové kódy byly psány od roku 1996 zcela od nuly. Vývojáři samozřejmě stavěli na otevřené dokumentaci Windows, a tak většina zažitých zvyklostí z Windows je velmi podobná, nebo téměř totožná s těmi v ReactOS.

Tak jako ve Windows; Všimněte si přepínače aktivních ploch v taskbaruTak jako ve Windows; Všimněte si přepínače aktivních ploch v taskbaru

Na první pohled je uživatelské rozhraní totožné s tím z původních Windows NT, takříkajíc hranaté. Položka Start je orientovaná na stejném místě, ReactOS Explorer funguje jako alternativa Průzkumníku Windows a Správce úloh má také stejnou vizáž jako ten z Windows. Myslím, že rozvádět další detaily není třeba.

Jednoduše řečeno – tak jako to je ve Windows, je to i v ReactOS. Důležitým faktem je, že se ReactOS v současnosti nachází v alfa verzi, a tak obsahuje mnoho různých chyb a nedostatků, může častěji padat a v neposlední řadě také neobsahuje mnoho základních nástrojů pro správu a plnohodnotné používání. O tom ale alfa verze není. V současné verzi tedy ReactOS opravdu není určen pro ostrý provoz.

Průzkumník a Správce úlohPrůzkumník a Správce úloh

Rychlý, lehký a zdarma

Záměrem vývojářů, kteří ReactOS vyvíjí pod licencí GNU, je budoucí kompletní náhrada placeného systému. Protože ReactOS staví na architektuře NT, můžete očekávat téměř stoprocentní kompatibilitu s aplikacemi a ve valné většině i ovladači původně vyvinutých pro Windows. Budoucí přechod by tedy byl „bezbolestný“.

Dalším plánem vývojářů je vytvořit lehký a rychlý systém s kompatibilitou architektur ARM. Důraz je brán i na vysokou bezpečnost, což je značně podpořeno kvalitou architektury Windows NT.

I některé příkazy z Windows fungujíI některé příkazy z Windows fungují

Chcete-li si v současnosti ReactOS vyzkoušet, můžete využít klasického instalačního CD, Live CD, plné instalace a nebo již nainstalovaných verzí pro VirtualBox či VMware.

Tvůrci vedle samotného ReactOS vytvářejí důkladnou dokumentaci celého projektu, což oceňuji, protože je veřejnost nejenom stále informována o aktuálním stavu, ale také je možno pročíst všechny vlastnosti a funkce. Je možné tento projekt podpořit, buďto vývojářskou pomocí anebo pomocí finanční.

Manažer programů – věc, která ve Windows chybí; Miny na zabití dlouhé chvilky…Manažer programů – věc, která ve Windows chybí; Miny na zabití dlouhé chvilky…

Jako všechno, i ReactOS má svá stinná úskalí. Mnoho uživatelů nepřejde z důvodu chybějící plnohodnotné podpory ze strany tvůrců, placená podpora je přeci jenom na vyšší úrovni. Do stoprocentního vyladění chybí ještě mnoho let, stačí se totiž podívat na GNU/Linux a posledních deset uplynulých let.

Některé věci jsou zatím nedokončenéNěkteré věci jsou zatím nedokončené

Jak to dopadne?

ReactOS by v podstatě mohl zaujmout plnohodnotné místo po boku GNU/Linuxu, což je víceméně uskutečnitelná vize. Podpora aplikací z Windows a podobné zvyklosti by zpřístupnily segment zdarma dostupných operačních systému i méně zkušeným uživatelům. A navíc by ReactOS mohl být robustním systémem pro servery a další firemní řešení.

Vývoj je však velmi pomalý, neboť za vývojáři nestojí žádná větší společnost, která by tento velmi nadějný projekt ochotně financovala, stejně jako je tomu u mnoha linuxových distribucí. Nad finální úspěšností celého projektu je prozatím zbytečné hlouběji přemýšlet, neboť před vývojáři se prozatím rozprostírá ještě slušná porce práce.

Tak i tak můžeme doufat, že uspějí a ukáží uživatelům nový systém, který by mohl mít alespoň podobně velký úspěch, jako mají současné linuxové distribuce. Klady a zápory vycházejí nejenom ze současného stavu ReactOS, ale také z vizí vývojářů. A kdo ví? Komunita roste, a tak nezbývá než držet palce…

Výhody:

  • Zdarma (GNU)
  • Podpora aplikací a ovladačů Windows
  • Vychází z architektury Win NT
  • Přenositelnost na jiné platformy
  • Snazší přechod z Windows na bezplatný systém

Nevýhody:

  • Podpora zprostředkovaná pouze komunitou
  • Zbývá mnoho dolaďování a práce

Oficiální web projektu ReactOS

Článek Operační systém ReactOS – Má cenu čekat? byl publikován 16. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...