Adobe Reader - PDF prohlížeč z domácí továrny

Tagy:  adobe, acrobat, reader, pdf, prohlížeč, pdf dokumenty, prohlížeče, adobe reader, čtení pdf

Sponzorované odkazy

Adobe Reader - PDF prohlížeč z domácí továrny

S PDF dokumenty se na internetu setkává jistě každý, protože PDF formát umožňuje relativně lehce kombinovat textové i grafické ztvárnění dokumentu. Odkud však tento souborový formát pochází a jaký používat program k jeho bezproblémovému otevírání? Přece mateřský Adobe Reader! Více se o něm dočtete v tomto článku.

PDF a společnost Adobe

Jak je již každému z nadpisu jasné, formát PDF vzešel ze společnosti Adobe Systems sídlící v Kalifornii, USA. Odtud tedy vzešel celosvětově známý formát dokumentů a to již na počátku 90. let minulého století. Formát s pořadovým označením 1.0 viděl svět již v roce 1993 a do současnosti se stále jen rozvijí a zdokonaluje, a nyní se již počítá na 9. generaci.

logo Adobelogo Adobe

Formát tedy umožňuje, jak již bylo napsáno, vhodně kombinovat text i grafickou úpravu dokumentu dohromady a to je asi jeho největší plus. PDF formát je zkratka anglického třísloví Portable Document Format (přenosný formát dokumentů) a už jeho název ho předurčuje k vytváření lehce přenositelných dokumentů, nejlépe po internetu.

Představení Adobe Readeru a jeho instalace

Něco malinko z formátu PDF i mateřské společnosti Adobe již známe, takže se můžeme vesele pustit do jeho nejpoužívanějšího freeware zástupce, do Adobe Readera. Tento prohlížeč je někdy také jmenován jako Adobe Acrobat Reader nebo Acrobat Reader kvůli „rodině“, ze které pochází. Ale jedná se vždy o tentýž produkt. Také jsem zde uvedl, že se jedná o freeware produkt (volně dostupný a šířitelný) a to proto, že většina ostatních produktů Adobe patří mezi placená díla.

Adobe ReaderAdobe Reader

Instalace Adobe Readera se počítá na naprosto obvyklé kroky, stažení instalačního balíčku a jeho rozbalení. V tomto případě to znamená stažení cca 25 MB dat. Po jeho stažení můžeme bez obav pokračovat s instalací, která zabere maximálně pár minut.

výběr místa instalacevýběr místa instalace

Po dokončení instalace by Adobe Reader měl být automaticky asociován k otevření všech souborů PDF, se kterými se potkáte.

Otevíráme a prohlížíme PDF soubory

Jelikož je náš nově nainstalovaný prohlížeč asociován se soubory PDF, stačí otevřít takovýto soubor a Adobe Reader se otevře spolu s ním. Práce zde může být do jisté míry znepříjemněna anglickým jazykem ale vzhledem k použití to ničemu nevadí.

okno prohlížečeokno prohlížeče

V horní nástrojové liště nalezneme ikony nejpoužívanějších funkcí, mezi kterými samozřejmě nesmí chybět otevření souboru, uložení jeho duplikátu, posun o stránku vpřed/vzad, přiblížení (ZoomIn)/oddálení atd. Jelikož je to pouze prohlížeč nemáte zde žádné možnosti editace a úpravy, k tomuto účelu slouží jiné aplikace (většinou těžce placené).

Shrnutí a závěr

V dnešním článku jsme se tedy podívali na zdarma dostupný produkt společnosti Adobe a zjistili jsme, k čemu je dobrý. Rovněž jsme si něco málo řekli o jím podporovaném formátu PDF a ukázali si nevelké možnosti, které nám Adobe Reader poskytuje. Nevelký počet užitečných funkcí (takřka nulový) a větší potřeba volného místa na disku z něho činí možná ne-dobrého kandidáta na post PDF prohlížeče. Jsou zde jiní: datově menší, rychlejší, s bezproblémovou češtinou, a s více funkcemi, tak proč nemít to lepší?

Stáhni Adobe Reader

Mé hodnocení  45 %

Výhody:

  • Freeware

Nevýhody:

  • Málo funkcí
  • Zabírá dost místa
  • Jen průměrná rychlost

Článek Adobe Reader - PDF prohlížeč z domácí továrny byl publikován 2. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...