Android - nejlepší mobilní OS?

Tagy:  android, iphone, google, apple, market, appstore, srovnání

Sponzorované odkazy

Android - nejlepší mobilní OS?

Android dnes používá většina předních výrobců telefonů – u nás to je Sony Ericsson, HTC, LG, Samsung, Huawei a další. Najít ho můžeme i ve spoustě přístrojů z čínské bezejmenné produkce, v kopiích iPhonu atd.

V minulém díle našeho minisériálu, jsme se zmínili, že verze Honeycomb je speciálně určená pro použití v tabletech. Prosím, nenechte se uvést v omyl, že Android do té doby na tabletech nebyl. On tam mnohdy byl, ale v nižší verzi portované z telefonů. Takže uživatel v podstatě dostal na velký displej to, co mohl mít na nepoměrně menším telefonu.

Prohlížení internetu, práce s multimédii i tak byla velmi pohodlná, ale systém jako takový nebyl ještě zcela připravený a vhodný k užití. Dnes tablety s Androidem, někdy přímo, někdy nepřímo, konkurují rychle prosadivšímu se iPadu.

Některé tablety jsou kvalitní více, jiné méně. Ale s příchodem verze 3.0 se Android v tabletech cítí jako doma. A oprávněně. Někdy jim chybí (zejména u levných kopií z Číny) kvalitní dílenské zpracování, někdy naopak přijdou výrobci s inovativní „vychytávkou“. Google spolu s partnery stále hledá tu nejlepší cestu.

Samsung Galaxy Nexus – nejnovější Android telefonSamsung Galaxy Nexus – nejnovější Android telefon

Čím více výrobci budou produkovat různých zařízení, tím více dovolíme Androidu dospět i v tabletech. Stále je co zlepšovat a ještě dlouho bude.

Android je, přiznejme si, nejsilnějším konkurentem iOS

Filozofie ovládání jsou na první pohled dost podobné, ale zásadní rozdíl přichází v otevřenosti – iPhoní uživatelé mi jistě dají za pravdu, že co se možností nastavení týče, nejsou nijak velkorysé.

Naopak uživatel Androidu se v nastavení může sáhodlouze “hrabat”, navíc s velikou armádou utilit, které má k dispozici na Android Marketu a neoficiálních kanálech, si svůj telefon přizpůsobí přesně podle svého gusta, mnohdy zcela bez nákladů.

Z výčtu jednotlivých verzí, které jsou rozesety ve všech telefonech tak, jak šel čas (s výjimkami, kdy výrobce vypouští telefon s nižší verzí systému než jaká je k dispozici, např. kvůli nárokům na výkon), je jasné, že systém můžeme nacházet v různých podobách. Většina výrobců (např. HTC, Samsung) do systému přidávají své vlastní uživatelské prostředí (HTC Sense, Samsung TouchWiz) a další programovou výbavu.

Je tedy na každém, co si vybere. iOS jsou všechny stejné, ale uživatel si může být jist tím, že má nejlepší možný výkon a nejlepší výbavu, jakou u výrobce nabízí. Protože on jinou nenabízí :-)

Srování iPhone vs. kámen.Srování iPhone vs. kámen.

Pokud uživatel iOS neprovede ve svém systému zásah (jailbreak), kterým se zbaví ochrany proti instalaci neautorizovaných aplikací z AppStore, bude mu dopřáno za mrzký peníz instalovat jen to co, Apple schválí. Takovým zásahem sice přijde o záruku, ale do svého zařízení, které si nekoupil za zrovna malou částku, si může instalovat, co chce.

Android je na tom lépe. Uživatel může stahovat aplikace z Android Marketu (placené i neplacené, stejně jako u iOS), ale není mu nijak bráněno instalovat i aplikace, které si stáhne “odjinud”. Riskuje tím však infikaci škodlivým kódem. Nutné riziko, kdo se bojí, nesmí do lesa. V případě odhalení škodlivého kódu Google na dálku hrozbu odstraní.

Android je bohužel v některých, stále častějších, případech (zejména v takových, kdy aplikace pochází z ruských a čínských diskuzních fór) náchylný na zavirování (především trojskými koni). Alespoň Google nesleduje každý krok jeho majitele.

Čínská kopie iPaduČínská kopie iPadu

Android můžete nalézt i v noteboocích. Bez dotykové obrazovky to ale není ono, ale pro zkoušku a jednoduchou práci s internetem a médii jistě bohatě postačí. O tom si povíme snad někdy příště.

Smutná tečka závěrem

Často se stává, a je to bohužel běžná praxe, podle mého názoru ale i nutné zlo, že ačkoli si uživatel koupí zařízení, které bude disponovat špičkovým výkonem, o rok později si již nemůže být jistý, že i pro jeho přístroj bude dostupná aktualizace na vyšší verzi systému. Jistou aktualizaci mají vždy jen telefony z oficiální distribuce Googlu – telefony Google Nexus, a to minimálně o jednu řadu.

Je tedy lepší Android nebo iOS? Tablety nebo telefony? A jsou vlastně dnešní smartphony s úhlopříčkou kolem 5 palců stále ještě telefony? Pojďme o tom diskutovat.

Článek Android - nejlepší mobilní OS? byl publikován 4. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...