PhotoScape - komplexní úprava obrázků zdarma?

Tagy:  photoscape, photo scape, photo, foto, scape

Sponzorované odkazy

PhotoScape - komplexní úprava obrázků zdarma?

Nejen každý, kdo používá digitální fotoaparát, se určitě setkal s „problémem“ úpravy fotografií. Změna velikosti, barev, jasu, kontrastu, orámování, zaostření, a mnoho dalšího, to jsou funkce které se nám pokusí předvést grafický program PhotoScape. A jeho ceny se nemusíte bát, je zcela zdarma!

Stažení a instalace

Představení aplikace jsme nahrubo provedli již v úvodu, takže již můžeme začít pracovat s programem. A první a nejdůležitější krok je jeho získání a instalace.
PhotoScape jednoduše získáme stažením z odkazu na konci tohoto článku a jeho instalaci započneme otevřením 14 MB instalačního balíčku. Následující kroky jsou určitě pro každého notoricky známé, takže můžeme s klidem pokračovat kliknutím na tlačítko Next. Máme zde i na výběr možnost vytvoření ikon, zástupců. Já ponechal pouze vytvoření zástupce na ploše Windows, jak je vidět na obrázku.

vytvoření zástupcůvytvoření zástupců

Zbytek není nic jiného, než odsouhlasení místa instalace a na konci potvrzení okamžitého spuštění.

Funkce programu

Hned po spuštění se objeví vzhledné kruhové menu. Narozdíl od instalace si ihned můžeme všimnou česky psaných pojmenování a popisek, což nejednoho určitě potěší. Ano, celá aplikace je přeložena do českého jazyka!

hlavní okno aplikacehlavní okno aplikace

V kruhu funkcí nalezneme všechny možnosti, které aplikace nabízí. Nemá zde asi cenu popisovat veškeré zde uvedené funkce, některé jsou zcela jasné (prohlížeč obrázků, domovská stránka, tisk apod.). Některé bychom si však měli vzít více na paškál:

Úprava fotek a Hromadná úprava fotek – dvě funkce slučující početnou řadu možností grafické úpravy obrázku/obrázků. Funkci Úprava fotek se budeme později věnovat ještě detailněji.
Stránka – umožňuje nastavení rozvržení fotografií/obrázků na stránku.

rozvržení stránkyrozvržení stránky

Sloučit fotky do jedné – název mluví za vše.
GIF Editor – editor grafických a animovaných souborů GIF
Konvertor RAW – převod surového obrazového formátu RAW (především z digitálních fotoaparátů) do jiných obrazových formátů

Ostatní funkce asi netřeba jmenovat, jejich název mluví za vše. V celé aplikaci se pohybujeme také pomocí záložek umístěných v nejhornější liš­tě.

horní lišta záložekhorní lišta záložek

Úprava fotek pod lupou

Na úpravu fotek se dostaneme pomocí stejnojmenného tlačítka nacházející se přibližně nahoře vpravo na kruhovém menu. Po otevření se automaticky načte poslední obrázek či otevřeme vlastní ze souborové sekce umístěné v levém horním rohu. Zde jsou také dostupné jejich náhledy.

původní obrázekpůvodní obrázek

Po výběru fotky určené k úpravě se nám otevře v hlavním okně aplikace a my můžeme začít používat funkce nabízené. Není nic jednodušší, než funkce prostě vyzkoušet, všechny akce můžeme vrátit zpět pomocí stejnojmenného tlačítka nacházející ho se v dolní nástrojové liště úplně vpravo. Právě na této liště nalezneme všechny funkce úprav. Jsou zde změny tónování barev, velikosti, kontrastu, barev, jasu, možnosti zaostření, a v neposlední řadě spousta filtrů. Všechny tyto funkce mají české popisky, stačí mít chvíli kurzor myši nad dotyčným tlačítkem.

nástroje úpravnástroje úprav

Použil jsem snad všech možných funkcí a modulací, a na žádný problém jsem nenarazil. Každá změna se navíc ihned objeví na „našem“ obrázku a my proto hned vidíme účinek. Na náhledu jsem použil rám, typ fotografie sépie a filtr Krystalizace. Posuďte sami, jestli aplikace funguje :-)

upravená fotkaupravená fotka

PhotoScape umí!

Popisovaný freeware počin PhotoScape ukázal, že umí pracovat s RAW formátem, prohlížet obrázky, přejmenovávat soubory, upravovat fotky, tisknout, a další funkce, a že to vše umí dobře a spolehlivě. U každé možnosti nastavení, převodu, má i detailnější nastavení (např. v %) a veškeré změny jsou ihned v náhledu. Musím mu jen vytknout, že neumí pracovat s fotkami na tzv. „molekulární bázi“. Nedokáže sice nahradit drahé profesionální grafické editory, ale za vyzkoušení minimálně stojí!
Já sám PhotoScape pravidelně využívám ke změnám typologií fotek, jejich orámování, oříznutí, k změně velikosti, a ke spoustě dalších modifikací. Líbí se mi příjemné grafické ztvárnění, rychlost a bohatost funkcí, malé nároky na datový prostor i hardware, a v neposlední řadě na jeho jazykový překlad!

Mé hodnocení =  95 %

PhotoScape je ke stažení zde

Článek PhotoScape - komplexní úprava obrázků zdarma? byl publikován 22. května 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...