Srovnání výkonu internetových prohlížečů 2

Tagy:  srovnání prohlížečů, srovnání internetových prohlížečů, test webových prohlížečů, test internetových prohlížečů, test prohlížečů 2011, test prohlížečů 2012, webový prohlížeč, internetový prohlížeč

Sponzorované odkazy

Srovnání výkonu internetových prohlížečů 2

Před více jak dvěma lety jsme na SWMag.cz porovnávali výkon internetových prohlížečů. Tehdy jsme ještě neměli o nějakém HTML5, CSS3 či hardwarově akcelerované grafice ani zdání. Doba pokročila, je tedy na místě opět postavit notoricky známou pětku prohlížečů proti sobě změřit své síly. V testu však budou zahrnuty hlavně nejnovější webové technologie, které se začínají objevovat i na běžných internetových stránkách.

Jak už jsem uváděl v prvním díle testu, webové stránky už nejsou pouze prosté HTML. Stále více a více kódu je zpracováváno nikoliv na straně serveru, nýbrž na straně klienta. Rychlost zpracování kódu ovlivňuje jak výkon počítače, tak zejména výkon a schopnosti internetového prohlížeče.

V posledním roce jsou hojně omílané dva pojmy HTML5 a CSS3. Jedná se o nové standardy, i když použité slovo standardy není úplně na místě. Organizace W3C uznává jako standard pouze část z těchto technologií. Přínos pro web je ale obrovský. Zvláště HTML5 tlačí výrobci mobilních platforem, aby se zbavili technologie Adobe Flash. Jenomže současná implementace těchto technologií připomíná situaci před několika lety, kdy musely být weby upravovány pro konkrétní prohlížeče. Za zmínku stojí už jen například kauza HTML5 video tagu, kdy se tvůrci webových prohlížečů nemůžou dohodnout na společném kodeku. Věřím, že se situace v blízké době vyřeší a těžit z toho budeme zejména my uživatelé, protože už nebudeme otravováni dialogy, abychom si nainstalovali doplněk Adobe Flash Player nebo Java SE.

Zpět k testům. Výkonnostní testy byly zvoleny stejné jako před dvěma lety. Konkrétně tedy benchmarky SunSpider, V8, Dromaeo, Peacekeeper. Více informací o metodice testování si můžete přečíst na stránkách těchto projektů. Odkazy jsou uvedené na konci článku.

Srovnání výkonu

Začneme srovnáním výkonu jednotlivých prohlížečů, tedy jak se dovedou poprat se zpracováním skriptů. Nakonec malá ukázka, kolik jaký prohlížeč spotřebuje RAM. Testováno bylo na čistém počítači. Po spuštění byl vždy deset minut v klidu. Všechny prohlížeče byly testovány v továrním nastavení s nainstalovaným doplňkem Adobe Flash Player a Java SE. Po každém testu byl prohlížeč chvíli vypnut, aby se vyprázdnila RAM.

Uvedené výsledky berte s rezervou. Prohlížeč, který v testu zvítězí, nutně nemusí být ten nejrychlejší a nejlepší. Vhodné by bylo totiž otestovat například rychlost spouštění či otevírání více oken naráz, jenomže k tomu nemám prostředky. Zároveň výkon hardwarové akcelerace se liší dle počítače.

SunSpider JavaScript Benchmark

Krom Internet Exploreru 9 jsou prohlížeče zcela vyrovnané.Krom Internet Exploreru 9 jsou prohlížeče zcela vyrovnané.

V8 Benchmark Suite – version 7

Nejhůře znovu dopadl Internet Explorer 9Nejhůře znovu dopadl Internet Explorer 9

Dromaeo – sada doporučených testů

Apple Safari bohužel neprošel testemApple Safari bohužel neprošel testem

Futuremark Peacekeeper

Body byly strženy i za nepodporované testyBody byly strženy i za nepodporované testy

Hardwarová akcelerace – IE10 Test Drive

Nulové hodnoty značí nekompatibilitu s testem – CSS3, atd.Nulové hodnoty značí nekompatibilitu s testem – CSS3, atd.

Spotřeba RAM

V každém prohlížeči jsem ze souboru otevřel vždy stejných 20 webů kombinující všelijaké technologie včetně Flashe. Na začátku jsem si zapsal vždy hodnotu volné fyzické paměti (RAM) ve správci úloh před spuštěním. Posléze jsem spustil všechny weby, nechal je zcela načíst a odečetl hodnotu volné fyzické paměti ve správci úloh. Tyto dvě hodnoty jsem nakonec odečetl. Dvacet panelů považuji za takový rozumný pracovní strop otevřených panelů při práci na velikém monitoru.

4GB RAM jsou dnes tedy opravdu standard4GB RAM jsou dnes tedy opravdu standard

Tento postup jsem zvolil, protože si prohlížeče spouští často podprocesy, které měřící nástroje nemusejí zachytit. Zároveň se do hodnoty započítá paměť využitá Flash přehrávačem. Výsledky tedy budete možná trochu překvapeni.

Podpora webových technologií

Neméně důležitá vlastnost prohlížeče. V současnosti se začínají dramaticky rozšiřovat obě nové technologie a je tedy na místě, aby výrobci prohlížečů včasně zareagovali. Omluven je částečně pouze Internet Explorer 9, který je technologicky poněkud pozadu. Nový IE10 však přinese bezproblémovou podporu.

  

Z přehledu opravdu vidíme, že IE9 je pozadu s podporou CSS3, o čemž jsem se na vlastní kůži nedávno přesvědčil při vývoji nového webu. Na rozdíl od konkurence zde není za chodu doplňována podpora těchto technologií. Pozor, problémem těchto testů je, že se pouze na danou funkci dotazují. Není už ale ověřeno, zda je implementována správně. Výsledky tedy opět berte s rezervou.

Závěrečné shrnutí

Abychom mohli rozdílné hodnoty navzájem porovnat, převedl jsem výsledky na procenta. Nejlepší výsledek byl označen hodnotou 100% a zbytek byl dopočítán jednoduchou trojčlenkou. Testům na hardwarovou akceleraci jsem přidělil třetinovou váhu, abych zohlednil technologickou nekompatibilitu a absenci hardwarové akcelerace některý prohlížečů.

Vítězí Google ChromeVítězí Google Chrome

Celkovým vítězem výkonnostních testů se stává, pro někoho možná nečekaně, Google Chrome. Trochu mě mrzí výsledek Internet Exploreru 9, poněvadž IE9 má jako jediný prohlížeč dokonale odladěnou hardwarovou akceleraci a plynule na něm chodí veškerá složitá grafika včetně akcelerovaného CSS3 i na noteboocích. Je znát, že jej hodně stáhla dolů nekompatibilita s novými standardy.

--

Testovací sestava:

  • Procesor: Intel Core2Quad Q6600 @ 3,0Ghz
  • RAM: 4GB DDR2 800MHz CL5
  • Pevný disk: WD Blue Edition 320GB
  • Grafická karta: ATI Radeon HD 4870 1GB
  • Operační systém: Windows 7 Home Premium x64

Použité testy:

Článek Srovnání výkonu internetových prohlížečů 2 byl publikován 8. května 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...