Srovnání výkonu internetových prohlížečů
Sponzorované odkazy
Možná jste si už někdy všimli, že při používání jiného prohlížeče se vám zdálo načítání internetových stránek o něco svižnější či pomalejší než obvykle. Že by to bylo výkyvy rychlosti internetového připojení je jedna z možností, avšak v drtivé většině případů za to může sám internetový prohlížeč.
Jak je to možné? Představte si, že internetové stránky k vám domů nepřicházejí už v podobě, jak je vidíte, ale jen jako tok dat, respektive jako směsice kódu webových programovacích jazyků, které následně prohlížeč musí zpracovat a vykreslit. V dnešní době je trendy pohyblivý dynamický obsah webových stránek. Určitě více o čem mluvím, různé rozbalovací seznamy, menu, měnící se obrázky, ale i například složitější webové prostředí jako například emailová schránka (např. GMail), aj. O zobrazení všech těchto dnes už neodmyslitelných součástí internetových stránek se ve valné většině případů stará JavaScript. Právě jeho zpracování má na starost výhradně internetový prohlížeč, záleží tedy právě na výkonu internetového prohlížeče, jak rychle dokáže vykreslit (zobrazit) požadovanou internetovou stránku.
S vydáním další generačně nové verze každého internetového prohlížeče se mimo seznamu nových funkcí dovíme i jak je nová verze bezpečnější, přehlednější a rychlejší. Prvním dvěma vlastnostem prohlížeče se věnovat nebudeme, nás zajímá právě ta rychlost. Možností jak otestovat výkon prohlížeče moc není. Existuje několik internetových benchmarků a to je asi tak všechno, nepočítáme-li subjektivní porovnávání rychlosti zobrazení stránky. Pro náš dnešní test jsem vybral čtyři benchmarky – Peacekeeper, Sunspider, Dromaeo a V8 Benchmark. Každý z benchmarků testuje různé druhy skriptů JavaScriptu, kterých je opravdu mnoho, tudíž se podrobně analýzou jednotlivých benchmarků zabývat nebudu. Pokud máte o podrobnější informace přeci jenom zájem, najdete je na stránkách jednotlivých benchmarků.
Na výkon prohlížeče má vliv několik faktorů. Jednak výkon vašeho počítače a jednak druh a stav vašeho operačního systému. Dnešní testování bylo provedeno na následující sestavě:
- Procesor: Intel Core2Quad Q6600 @ 3,6Ghz
- RAM: 4GB DDR2 800MHz CL4
- Pevný disk: WD Green edition 500GB
- Grafická karta: ATI Radeon HD 4870 1GB
- Operační systém: Windows XP Professional SP3 – x86
Na pevném disku byl nainstalován pouze čistý operační systém Windows XP SP3 včetně všech dostupných aktualizací. Pro testování byly použity poslední verze následujících internetových prohlížečů:
- Mozilla Firefox 3.5.7
- Internet Explorer 8.0
- Opera 10.10
- Google Chrome 3.0.195.38
- Safari 4.0.4
Peacekeeper
Benchmark od velmi známé společnosti Futuremark, jenž má na svědomí počítačové benchmarky jako například 3DMark. Výhodou tohoto benchmarku je, že můžete za sebou testovat více internetových prohlížečů najednou, výsledky testu se vám následně seřadí pěkně do grafů. Po skončení testu si můžete srovnat vaše výsledky s průměrnými výsledky od jiných uživatelů. Nutno ještě podotknout, že tento test je velmi ovlivněn výkonem vašeho počítače, a to zejména výkonem procesoru.
Na plné čáře zde vítězí prohlížeče Google Chrome a Safari zejména proto, protože jsou postaveny na stejném jádře Webkit. Zato Internet Explorer skončil na posledním místě a na svého největšího konkurenta Mozillu Firefox ztrácí více jak polovinu.
Sunspider
Stařičký avšak stále oblíbený benchmark, který na rozdíl od některých netrvá tak dlouhou dobu.
I v tomto testu končí Internet Explorer na posledním místě. Překvapením je jistě i opera, která si oproti předchozímu testu značně pohoršila. Nejlépe jsou na tom pak opět oba prohlížeče Chrome i Safari.
Dromaeo
Velmi zajímavý benchmark skládající se z mnoha testů, které můžete spouštět samostatně. Pro test byla spuštěna doporučená sada testů. Před spuštěním tohoto testu si můžete v klidu postavit na kávu, jelikož trvání doporučené sady testů trvá okolo čtvrt hodiny.
Bohužel, v tomto benchmarku se nepodařilo otestovat prohlížeč Internet Explorer 8. Nejdříve jsem myslel, že chyba je na mé straně, však následně jsem na internetu našel, že tento problém je na straně IE 8. Jak můžete vidět, i opět vítězí na plné čáře oba prohlížeče Chrome i Safari.
V8 Benchmark
V8čka je ze všech testů nejrychlejší. Test je hotov doslova za několik desítek sekund. Někdo by mohl namítnout, že když je tento benchmark pod křídly Googlecode, může být Chrome nějakým způsobem v tomto testu zvýhodněn. Pravda je, že Chrome si oproti konkurenci vede v tomto testu velmi dobře.
Google Chrome v tomto testu vítězí až moc okatě. Konkurence zůstává ponořena někde u dna grafu.
Shrnutí
Nakonec nesmí chybět souhrnný graf. Na posledním místě se umístil internetový prohlížeč Internet Explorer 8, což je pro Microsoft docela ostuda. Na takovou ztrátu má vliv i fakt, že jedním z testů IE 8 neprošel, to se samozřejmě na už tak slabém výsledku podepsalo. Jednoznačnými vítězi jsou oba prohlížeče postavené na jádře Webkit, Google Chrome a Safari.
Účelem dnešního testu bylo změřit výkon internetových prohlížečů v renderování JavaScriptu. Pro některé uživatele hraje rychlost zobrazování zásadní roli, pro někoho je to zase ovládání a možnosti úprav prohlížeče a pro někoho zase bezpečnost. Bohužel neexistuje dokonalý prohlížeč, který by byl velmi rychlý, bezpečný, uživatelsky přívětivý, nabízel možnosti rozšíření (pluginy).
Článek Srovnání výkonu internetových prohlížečů byl publikován 29. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (4).
Podobné články
- Opera Tor -tajuplný prohlížeč 08.03.2009 06.00
- Internetové prohlížeče pro děti 26.02.2009 06.00
- My Internet Browser - originální český prohlížeč? 08.05.2009 14.00
- Safari - malý prohlížeč s velkým potenciálem 01.04.2009 08.00
- Opera 11.10 - Konečně vyladěný prohlížeč? 25.04.2011 00.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Převody jednotek
- Lidé.cz
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Co je integrační software?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.