Safari - malý prohlížeč s velkým potenciálem

Tagy:  Safari, prohlížeč Safari, Apple, Mac, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari download, Safari čeština

Sponzorované odkazy

Safari - malý prohlížeč s velkým potenciálem

Sedmého ledna 2003. Jeden z nejdůležitějších dnů historie pro firmu Apple, vyšla první betaverze prohlížeče Safari, dostupná pro veřejnost. Od 29. srpna 2005 je Safari jediným prohlížečem dodávaným k operačnímu systému Mac OS X. Co všechno dokáže a jak se s ním pracuje, to si ukážeme v tomto článku.

Instalujeme

Prvním krokem je instalace. Stažení není žádný problém, instalační soubor má asi 25 MB. U instalace je potřeba dávat pozor na dvě věci. První z nich je stáhnutí instalačního souboru. Je důležité si najít verzi pro Váš operační systém, dokonce jsou různé verze prohlížeče Safari jak pro operační systém Microsoft Windows Vista, tak Microsoft Windows XP. Druhou věcí je funkce Bonjour for Windows. Jde o nástroj díky kterému můžete konfigurovat IP sítě, program sám dokáže rozpoznávat počítače a zařízení v síti. Vůbec není špatné si ho nainstalovat, není to nic těžkého, stačí jen při instalaci Safari označit možnost instalace Bonjour for Windows, tak jak to vidíte na obrázku. Safari není příliš hardwarově náročné.

První spuštění

Safari jsme zdárně nainstalovali, nyní si pojďme ukázat jak se ovládá. Prohlížeč je velmi podobný ostatním konkurentům, neměli by jste mít tak problém s orientací nebo s nastavováním funkcí. Některým uživatelům, hlavně těm, kteří přecházejí z prohlížeče Internet Explorer nebo Mozilla Firefox může přijít Safari designově příliš jednoduché, respektive chybí jim ikonky v menu, v záložkách atd. Skutečně tomu tak je, jde však jen o zvyk a brzy si na jiný design zvyknete. Všechny možnosti nastavení jsou dostupné přes položku Edit – Preferences, kdo používá Firefox jistě se hned v menu nastavení zorientuje. Pravděpodobně si budete muset upravit vzhled písma a jeho velikost, není to nic těžkého. Celkově bych menu nastavení hodnotil ještě lépe než u Firefoxu, neboť tam jsou některé funkce skryté a je docela problém je najít. U Safari jsme tento problém neměl.

RSS čtečka vévodí

Safari disponuje jednoduchou RSS a Atom čtečkou. K jejímu širšímu nastavení se dostanete opět přes zmiňovanou položku Preferences. Správce stahování je jednoduchý, osobně u něj však postrádám větší možnosti nastavení. Problémy se dostaví v případě, že chcete instalovat nějaký gadget. Například vyhledávací panel Seznamu do Safari nedostanete. Navíc nelze nastavit jiné vyhledávání než Google a Yahoo, což některé uživatele může odradit. Pokud jste zvyklí využívat prohlížení v panelech, u Safari to bude trochu problém. Ne, že by otevření odkazu v panelu nebylo možné, ale panely v podstatě splývají s lištou, odlišeny jsou jen tenkou černou linkou, občas Vás tedy nemine složité hledání některé záložky.

Blesková rychlost načítání

Abychom Safari jen nekritizovali, musíme si přiznat, že jde o skutečně rychlý prohlížeč. Ve srovnání například s Firefoxem je posun skutečně viditelný. Bohužel někdy se stane, že obrázek, nebo text je posunut, prostě a jednoduše stránka se nenačetla správně. To není až tak problém samotného prohlížeče, ale spíše konfigurací stránky. Správci webových stránek a hlavně vývojáři nepřisuzují prohlížeči Safari příliš velkou klientelu uživatelů, konfiguraci tak občas odbývají.

„Jen“ dobrý prohlížeč

Safari je dobrý prohlížeč. Bohužel pro uživatele operačního systému Windows „jen“ dobrý. Nepochybuji o tom, že ti z Vás, kteří doma mají Mac pravděpodobně u Safari nadskakují radostí, většina uživatelů si však Safari dobrovolně jako hlavní prohlížeč nevybere a raději zůstane u Firefoxu nebo Internet Exploreru. Dosvědčují to výzkumy trhu, kde ostatní prohlížeče zatím Safari deklasují, to si drží podíl hlavně “jablíčkářů”. Mezi největší problémy tak řadím špatnou orientaci v panelech, občas špatné načtení stránky a nemožnost využívat nástrojových lišt, nebo doplňků od různých vyhledávačů. Během recenze mi také prohlížeč několikrát “spadnul”, což kladnému hodnocení zrovna nepřeje.

Celkově na mně působí nedodělaně, pokud se vývojáři zaměří na problémy a opraví je, má Safari reálnou šanci získat více uživatelů

Hodnocení

  • Pro operační systém Windows: 60%
  • Pro operační systém Mac: 90%

Klady

  • Rychlost
  • Jednoduchost
  • Design
  • RSS čtečka

Zápory

  • Orientace v panelech
  • Občas padá
  • Někdy špatné zobrazení stránek
  • Nemožnost využívat vyhledávacích lišt

Download Safari

Download Safari – neoficiální čeština

Článek Safari - malý prohlížeč s velkým potenciálem byl publikován 1. dubna 2009 v 08.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...