Opera Tor -tajuplný prohlížeč

Tagy:  Anonym, prohlížeč, proxy, browser

Sponzorované odkazy

Opera Tor -tajuplný prohlížeč

Jdete po ulici a potká vás náhodná osoba, která se ptá na PIN vašeho bankovního konta. Vy mu ho samozřejmě neprozradíte. Naopak se může stát, že nějaká osoba projde kolem vás a aniž by jste si toho všimli vás okrade o kreditní kartu a vybere si peníze, protože jste si na zadní stranu „kreditky“ napsali PIN. Nějak takhle to i vypadá na internetu. Když vás někdo požádá o vaši IP adresu, tak mu ji sdělí pouze v případě, že se jedná o velmi dobrého kamaráda a i přesto budete trošku skeptičtější. Ovšem ale zapomínáte na to, že tak jak zloděj může poměrně lehce ukrást nějaký předmět, o to jednodušší je krádež internetové identity, adresy IP. Ano, své „stopy“ po sobě zanecháte navštívením jakékoliv stránky. Pomoc může být jednodušší než se zdá, což si ukáže o pár řádků později. Nejprve bych však ještě zmínil, že změna IP adresy se dá využít/zneužít i v některých případech. Například poměrně jednoduše se dá v některých případech obejít ban, zakázaná registrace či přístup pouze pro některé země. Naopak na internetu je spousta profesionálů, kteří mohou zneužít tu vaši IP. Velmi častým důvodem bývá sbírání informací, které se dají z IP zjistit, a následné prodávání marketingovým firmám. Máte-li internetovou stránku a na ní Google Analytics, určitě víte, co všechno můžete zjisti z jediné návštěvy náhodného kolemjdoucího, který zavítá na váš web.

Co a jak

Existuje celá řada placených (Steganos) i freeware (Tor) programů sloužící k anonymitě. Velmi důležitá je také bezpečnost samotného prohlížeče. A proč nemít tuto skvělou kombinaci pohromadě? Přesně takhle je vymyšlený vynikající program OperaTor. Není na tom nic složitého. Však uvidíte sami.

OperaTor – úvodem

OperaTor je, jak již bylo zmíněno, internetový prohlížeč a „skrývač“ identity. Je ke stažení zdarma v archivačním souboru, program se spouští bez instalace. Když prohlížeč spustíte poprvé, otevře se vám stránka s aktuálním nastavením a informacemi o bezpečnosti. Program je v základě nastaven co nejbezpečněji, vypnuty jsou všechny Pluginy, Java i JavaScript. Při každém ukončení prohlížeče dochází k odstranění historie a cookies. Prohlížeč OperaTor využívá HTTP proxy server Polipo jako router pro přesměrování na síť Tor. Díky tomu zůstává IP adresa skryta a navštívené webové stránky nebo poskytovatel internetu nejsou schopni tok dat vysledovat. Program je v základě v angličtině, ale můžete ho jednoduše počeštit, stačí pouze stáhnout soubor s češtinou, který pak nahrajete do složky, kde se prohlížeč nachází. Poté spustíte samotný prohlížeč, otevřete položku tools – preferences a v záložce generals klikneme na details. Poté stačí pouze najít na disku najít soubor s češtinou a potvrdit. Není nic jednoduššího.

Surfujeme

Anonymní surfování po internetu poznáte tak, že vám v horním okénku prohlížeče svítí žlutá šipka. Ta indikuje přenesená data a použití proxy serveru. Velikou nevýhodu anonymního surfování velmi brzy poznáte. Rychlost internetu vám velmi rapidně klesne. Z tohoto důvodu je ve spodním nástrojovém panelu k dispozici tlačítko pro povolení proxy serveru. Ve výchozím nastavení je toto tlačítko již aktivováno. Pokud chcete anonymní surfování přerušit, čímž zvýšíte rychlost, stačí kliknout na toto tlačítko a tím zrušit přesměrování do sítě Tor. Toto je velmi užitečné, můžete tak anonymní surfování využívat pouze v případě, je-li to opravdu nutné, jinak stačí používat běžný profil pro prohlížení bezpečných stránek.

Shrnutí

OperaTor je výborný internetový prohlížeč, který si možná oblíbíte i v případě, že nebudete nějak často anonymní surfování používat. Není nijak složitý na ovládání ale dokáže divy.

OperaTor můžete stáhnout zde: Stáhnou OperaTor

Článek Opera Tor -tajuplný prohlížeč byl publikován 8. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...