Lingea Lexicon 5 - slovník který stojí za to

Tagy:  slovníky, překlady, angličtina, Lingra, Lexicon, lexikon, učení, gramatika, slovíčka

Sponzorované odkazy

Lingea Lexicon 5 - slovník který stojí za to

Na letošním veletrhu INVEX měl své místo i stánek společnosti Lingea. Tato společnost se zabývá tvorbou jak knižních, tak elektronických slovníků. Do redakce tak doputovala zkušební verze elektronického slovníku Lingea Lexicon 5. Pojďme se nyní společně podívat, co všechno nám slovník nabízí.

Instalujeme

První věcí, které si při instalaci všimnete jsou požadavky na volné místo na disku. V nejnižší, standardní instalaci obsadí program 114 MB, při úplné instalaci jde o 597 MB a při instalaci na server 676 MB. Požadavky na volné místo tak nejsou překážkou a docela příjemně překvapují. Samotná instalace je relativně rychlá a nijak náročná na uživatele, nejde takřka nic zkazit.

Jazykové lokalizace

Program jsme nainstalovali, nyní si ukážeme co umí. Zajisté Vás, stejně jako mě potěší líbivý design. Lexicon 5 opravdu není na ovládání nikterak těžký, dokážu si ho představit jako skvělého pomocníka pro mladší studenty nebo pro starší uživatele. Vše je přehledně řazeno do oken programu, takže se určitě neztratíte. Lexicon 5 má jednu zajímavost, nevyužijí ho jen tuzemští uživatelé, ale k dispozici je také plnohodnotná lokalizace do Slovenského jazyka, naši východní sousedé si tak určitě přijdou na své.

Překlady a vyhledávání

Jistě Vás ale bude zajímat hlavně funkčnost a především samotné překládání. Slova můžete zadávat jak česká, tak anglická, nemusíte nijak přepínat nastavení slovníku. Překlad slova je pro laika velmi srozumitelný a u odbornějších výrazů se snaží být co nejjednodušší. U každého výrazu je vypsána výslovnost a dokonce je možné si slovo se správnou výslovností přehrát. Lexicon 5 nabízí zároveň při překládání i možná slovní spojení (počítač – přenosný počítač, střediskový počítač,…) a každé slovo je zařazeno encyklopedicky do kategorie (zvířata, stoje,…). K dispozici je také seznam odvozených slov a tzv. Kolokace. Příklad přeloženého slova vidíte na obrázku.

Při vyhledávání ve fulltextu máte na výběr ze spousty dalších, upřesňujících možností, např. Fráze, Kontexty popřípadě Výklady. Poslední položku chválím, neboť je zde obrovské množství informací. Vyhledávání je rychlé a přehledné.

Nejen slovník, ale i učebnice

Dostáváme se k možná nejzajímavější funkci slovníku Lexicon 5. Mluvíme o Doplňcích. V podstatě jde o ucelený přehled gramatiky i s ukázkovými příklady použití. Zde jsou možnosti programu takřka neomezené, od vysvětlení skloňování přídavných jmen, až po seznam nepravidelných sloves nebo výpis rozdílů mezi britskou a americkou angličtinou. Opět perfektní funkce pro studenty.

Piha na kráse

Poslední významnější funkcí je Učení. Vyberete si tématický okruh, například Historická období, nastavíte si rychlost posunu a program zobrazí vybraná slova vztahující se k tématickému celku po sobě s nastavitelným časovým prodlením. Bohužel tato funkce mi nepřišla až tak dokonalá, v podstatě bych ji označil za zbytečnou, nepřináší totiž nic originálního, jen jednoduché přepínání slov s jejich výkladem. Funkce Učení je naštěstí jediným větším nedostatkem, který jsem v programu objevil

Trefa do černého

Jak tedy recenzi zakončit? Lexicon 5 je rychlý, velmi obsáhlý a na ovládání jednoduchý slovník, který se hodí takřka každému, ať už jde o začátečníky, či o ostřílené jazykové profesionály, kteří si potřebují občas najít nějaké překlad, nebo přijít na kloub nějaké složitější frázi. Navíc Lingea nenabízí jen jazykové slovníky, ale i technické nebo hospodářské slovníky ve vybraných jazycích. Základní verze slovníku je na 30 dní zdarma, pokud se rozhodnete pro koupi, zaplatíte přiměřených 1890 Kč. 95%-ní hodnocení si zaslouží Lexicon 5 zcela nepochybně.

Hodnocení: 95%

Lingea Lexicon 5 zde

Článek Lingea Lexicon 5 - slovník který stojí za to byl publikován 22. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (13).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...