Wine - konec windows

Tagy:  wine, linux, windows, unix, tux, tučňák, exe, ubuntu, programy

Sponzorované odkazy

Wine - konec windows

Wine je software, který umožňuje chod aplikací vytvořených na Windows. Wine vytvořili v roce 1993 Bob Amstadt a Eric Youngdale. Zkratka WINE znamená Wine INot Emulator, což v češině znamená wine není emulátor. Tato věta upozorňuje na to, že wine je soustava API(Určuje jakým způsobem se funkce a třídy knihovny mají volat ze zdrojového kódu programu).

Wine běží pod licencí LGPL. Projekt byl původně distribuován pod licencí MIT ale kvůli obavám z komerčních verzí, které by vylepšení neposkytovaly byla od března 2002 licence změněna na LGPL(na této licencí běží například mozilla nebo openoffice).

Instalace

První si musíte stáhnout verzi na váš operační systém. Wine pojede převážně na operačních systémech založených na jádru UNIX. Stahovat můžete tady. Já si vybral verzi pro můj systém Ubuntu (v. 9.04). Balíček je ve formátu .deb, ale samozřejmě si můžete stáhnout i source balíček. Pro ty pohodlnější nebo méně zkušené uživatelé doporučuji použít synaptic nebo vykonat příkaz sudo apt-get install wine. Balíčku máte na výběr 3 (i386 – pro intel, amd64 – pro amd a lpia – pro low-power procesory jako je například intel atom). Aktuální verze je 1.1.20.

Při spouštění balíku si Wine zkontroluje věci, které potřebuje ke svému chodu. Pokud něco chybí měl by si všechno stáhnout sám. Jesliže vše dopadlo jak mělo místo tlačítka instalovat balík by jste měli vidět přeinstalovat balík.

Instalace programů z windows

Neměli by jste zapomínat při instalaci nový programu, že i ve windowsu potřebuje nový software dodatečné knihovny jako je directx nebo .net framework. Ty se musí samozřejmě instalovat také.

Jako pokusnou aplikaci si zkusíme qip. Stáhneme si aktuální verzi a ještě k tomu češtinu. Jednoduše spusťte qip dvěma kliknutími jako ve Windows.

Jak vidíte instalace probíhá jako by jste byli ve Windows. Qip je plně funkční a navíc česky.

Závěr: Víc vysvětlovat asi už nemá smysl protože Wine dospěl do takové fáze, kdy instalace a používání aplikaci je jednodušší než v samotném windowsu. V případě, že i vy patříte mezi lidi, kteří si neustále říkají: „Já bych i šel na linux ale mám spoustu aplikaci, které nutně potřebuji a pod linuxem je nerozjedu“ tak od teď ji používat nemusíte. Tuto větu jsem si taky dlouho říkal ale jednou jsem zkusil linux a už jsem u něho zůstal. Jako bonbónek nabízím seznam aplikací rozjetých pod Wine. Moje hodnocené je 100%.

Jako zajímavost jsem našel toto video :-)

Článek Wine - konec windows byl publikován 5. května 2009 v 06.45 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...