Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, aneb Linux trochu netradičně

Tagy:  ubuntu, kubuntu, xubuntu, edubuntu, linux, distribuce, Windows, grafické prostředí

Sponzorované odkazy

Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, aneb Linux trochu netradičně

Xubuntu, Kubuntu a Edubuntu. Velkému množství uživatelů internetu tyto tři slova absolutně nic neřeknou. Ti znalejší však alespoň trochu vědí o čem je řeč. A právě těm, kteří nevědí je určen tento článek.

Jak to vzniklo

Všechny tři slovíčka označují distribuce na bázi linuxového operačního systému Ubuntu. Ten byl původně navržen pro ty, kteří chtěli zkusit i něco jiného než Windows ale nevěděli jak se v jiných distribucích orientovat. Ubuntu je co nejvíce user-friendly, to znamená, že se snaží být co nejjednodušší pro uživatele, neobtěžuje je zbytečným nastavováním nepotřebných věcí, prostě snaží se být co nejvíce „přátelský“ k tomu, kdo teprve odhaluje jeho tajemství. Všechny tři distribuce Xubuntu, KubuntuEdubuntu jsou šířeny zdarma, jak je získat a co s nimi si vysvětlíme záhy.

Kde sehnat

Uvedené distribuce můžete sehnat několika způsoby. U všech tří distribucí si můžete stáhnout obraz disku .iso, který pak jednoduše otevřete v počítači a systém nainstalujete. Druhou možností jak si opatřit nový systém je využít služeb tzv. lokálních distributorů. Někteří uživatelé nabízejí (hlavně ve větších městech) možnost osobního dodání vypáleného CD se systémem. Poslední variantou jak se dostat k CD je zaslat si ho zdarma pomocí systému Shipit, tato možnost však není u distribuce Xubuntu. Průběh instalace a nastavování celého systému je tématem pro celý článek, nyní se mu věnovat nebudeme, ale je možné, že v brzké době se zde nějaký článek na toto téma objeví.

Ubuntu v KDE kabátu

První distribucí, kterou si představíme je Kubuntu. Vychází od roku 2005, většinou se protínají data vydání nové verze s Ubuntu. Největší rozdíl, mezi Ubuntu a Kubuntu je v pracovním prostředí. Ubuntu využívá prostředí Gnome, zatímco druhý jmenovaný KDE. To se v současné době stává stále vyhledávanější, hlavně díky velké podobnosti s Windows. Nový uživatel si tak nemusí zvykat na přílišné změny v grafice, ty tu sice najdeme, avšak stále je KDE velmi jednoduchým grafickým prostředím pro začínající uživatele. Velkou výhodou je jeho hardware nenáročnost a plná uživatelská variabilita. Prostředí KDE obsahuje také několik grafických podtémat, mezi kterými lze libovolně přepínat.

kubuntu

Slabý počítač není problém

Další distribuce nese název Xubuntu. Využívá grafického prostředí Xfce, a jde za jediným cílem a to dosáhnout co nejmenší náročnosti na hardware. Většinou vychází nové verze ve stejné době jako Ubuntu, na jehož základě Xubuntu vznikla. Plně jsou podporovány všechny aplikace pro grafické rozhraní Gnome i KDE. V podstatě je Xubuntu jen o dost méně hardwarově náročnější Ubuntu. Stále častěji se ale objevuje i na menších sítích kvůli jednoduché administraci.

xubuntu

Pro nejmenší

Říká se, že nakonec to nejlepší. My si představíme nakonec poměrně zvláštní, ale velice nadějný projekt Edubuntu. Edubuntu je distribuce opět vycházející z Ubuntu, ale je koncipována pro nejmladší uživatele počítače. Edubuntu se honosí poměrně vysokou úrovní bezpečnosti a nabízí velký počet speciálně určených programů Díky nim mohou děti zavítat do různých oblastí lidského vědění, mohou vyplňovat různé hádanky, učit se psát na počítači, atd. Tyto prográmky jsou dostupné hned po nainstalování Edubuntu. Aktuálně využívá této distribuce i několik českých škol.

edubuntu program

Stránky distribucí:

Ubuntu
Kubuntu
Xubuntu
Edubuntu

Sponzorované odkazy:

Článek Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, aneb Linux trochu netradičně byl publikován 19. srpna 2008 v 07.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!