Linux Ubuntu

Tagy:  ubuntu, linux, distribuce, operační, systémy

Sponzorované odkazy

Linux Ubuntu

Když v říjnu roku 2004 začínala působit malá skupinka vývojářů pod vedením Marka Shuttlewortha nikdo tomu nepřikládal žádný velký význam. Takových skupinek začalo vznikat čím dál tím více, jenže málokterá dokázala vyprodukovat opravdu kvalitní projekt. Tato skupina vývojářů to však změnila.

Od zmíněného roku 2004 se mnoho věcí změnilo a my nyní můžeme recenzovat nejnovější verzi Linuxu – Ubuntu 7.10 „Gutsy Gibbon“.

Nejdříve by bylo správné se zmínit o tom, že Ubuntu je k dostání naprosto bezplatně, buď na cd které lze získat na různých akcích nebo lze tento operační systém jednoduše stáhnout z oficiálních stránek.

Instalace a funkce

Instalace systému je relativně snadná, lze jej provozovat buď společně s nějakým jiným systémem a nebo jím plně nahradit Windows a používat pouze Ubuntu. Úplné smazání a nahrání systému je však relativně složité, proto jej lze doporučit jen zkušenějším uživatelům. Na internetu lze i přesto najít spoustu návodů, které se provozem dvou systému na jednom PC zabývají.

Nyní přímo k operačnímu systému. Ubuntu je právem označovaná jako nejlepší distribuce pro začátečníky. To mohu sám potvrdit. Veškeré ovládání je velmi jednoduché v podstatě nikde není co zkazit. I když je pravdou, že pro uživatele kteří přešli na Linux z jiného systému je spousta věcí nových, např. absence „ikon“, příkazový terminál atd. Systém platí za jeden z velmi stabilních v podstatě ho nelze nějak nepřirozeně „zaseknout“.

Programové balíčky

Každý operační systém potřebuje ke svému běhu programy. U Ubuntu se získávají celkově jako „balíčky“, takže netřeba složitě dohledávat chybějící knihovnu, různá rozšíření atd. S balíčkem dostanete vždy vše potřebné. Programů je skutečně obrovské množství, od různých her až po programy pro práci s obrázky nebo zvukem. Všechny programy se pyšní tzv. otevřenou licencí, takže kterýkoliv uživatel je smí upravovat nebo navrhovat jakékoliv další změny. Jelikož však opravdu kvalitních programů pro Linuxové platformy je velmi málo je třeba velmi pečlivě vybírat. Někteří uživatelé proto považují tuto skutečnost za největší problém jak Ubuntu tak i ostatních distribucí. Například hra která vám jde na Windows na 90% nepůjde v Linuxu, a pokud náhodou ano spustíte ji jen přes emulátor.

Obrovskou výhodou pro uživatele Linuxu je velká podpora pro uživatele. Existují doslova kvanta různých fór a konferencí, kde se sdružují jak vývojáři tak i zkušení uživatelé. Tam lze nalézt odpověď na takřka všechny problémy a otázky které Vás trápí.

Odnože

Ubuntu nabízí i velké množství odnoží založené na jeho základě, namátkou Xubuntu nebo Kubuntu. Specializovaných odnoží existuje velké množství a v podstatě každá se hodí na něco jiného. Přesnější informace se dají naleznout na oficiálním serveru Ubuntu.cz.

Jaké je tedy hodnocení této distribuce? Ubuntu je velmi spolehlivá distribuce, která si najde své příznivce hlavně mezi začátečníky. 100% podpora pro uživatele a možnost volného šíření jistě spoustu lidí nadchne. Mínusem je však nedostatek programů a nemožnost používat programy pro Windows.

Hodnocení distribuce: 80%

Linux Ubuntu ke stažení zde:
Linux Ubuntu download

Oficiální stránky

Článek Linux Ubuntu byl publikován 29. února 2008 v 12.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...