Linux Mint – Plnotučná distribuce zdarma ve stylu Ubuntu!

Tagy:  Linux Mint, GNU, GNU/Linux, Ubuntu, Unix, Linux, open source, operační systém, OS, linux zdarma, Gnome, KDE, XFCE, MGSE, MATE, Gnome Shell, Synaptic, Linus, Tux, tučňák, free

Sponzorované odkazy

Linux Mint – Plnotučná distribuce zdarma ve stylu Ubuntu!

Ubuntu Linux je podle statistik nejpoužívanější a nejoblíbenější linuxová distribuce, která si stále drží svoji lehkost a v jisté míře i technologickou inovativnost. Distribuce Mint, vycházející právě z Ubuntu Linux, jde svým vlastním směrem a největší důraz klade na běžné uživatele. Dnešní recenze se zaměří nejenom na rozdíly a spojitosti těchto dvou distribucí, ale také na novinky obsažené ve své již 12. verzi. Směle do toho!

Po vzoru Ubuntu

Distribuce Linux Mint je stejně jako všechny distribuce systému GNU/Linux šířena zcela zdarma a umožňuje uživatelům provádět úpravy dle vlastní libosti. Jeho hlavním cílem je, podobně jako je tomu v případě Ubuntu, především ukázat, že i obyčejní uživatelé mohou bez starosti používat operační systém Linux.

Vítejte v Mint!Vítejte v Mint!

Snaha tvůrců je směřována k tvorbě co nejlehčího uživatelského rozhraní a dostatečné softwarové výbavě nehledě na jejich licenci. Jednoduše systém nainstalujete a můžete ihned pracovat. Nechybí tedy ani Flash Player, ani žádné kodeky. Licence softwaru obsaženého ve výchozí instalaci je největším rozdílem oproti Ubuntu, které dbá na čistě open source software.

Volba uživatele a přihlášeníVolba uživatele a přihlášení

Dalším rozdílem jsou také výchozí aplikace pro správu systému. Pro příklad mohu uvést například správce softwaru skrývajícího se v distribuci Mint pod názvem MintInstall, který umožňuje orientaci nejenom pomocí procentuálního hodnocení uživatelů, ale také podle jejich slovních reakcí. Snadno poznáte, zda-li si na dotyčnou aplikaci nestěžuje příliš velké množství uživatelů. Pro pokročilejší instalaci je samozřejmě přítomen i instalační správce Synaptic. Množství dostupného softwaru v repozitářích je podobné. jako je tomu v Ubuntu.

Velmi dobře zpracovaný je také správce aktualizací ukazující v seznamu jednotlivé aktualizace podle jejich důležitosti. V horní liště indikuje ikonka bílého štítu aktuálnost vašeho systému. Ve výchozí instalaci naleznete také další software, jako například VLC Player, Banshee, Firefox, Thunderbird, Pidgin, Skype, Picasa, nebo LibreOffice.

Správce software a Správce aktualizacíSprávce software a Správce aktualizací

Nalehko i v plné váze

Instalační médium můžete stáhnout na oficiálním webu distribuce na této adrese. Pro pokročilejší uživatele je určena distribuce Linux Mint založená na Debianu, kterou je také možno stáhnout z oficiálního webu. Používat můžete také rozhraní KDE a XFCE.

Vybírat můžete mezi CD a DVD, přičemž verze CD obsahuje jen samotný systém spolu se základním balíčkem softwaru, v němž je obsažen například internetový prohlížeč, hudební, audio přehrávač a další. Jedná se většinou o software, který uživatel často využije. Jedinou výtku mám k chybějícímu kancelářskému balíku, je nutné stáhnout z internetu. Oproti tomu, DVD obsahuje naopak i mnoho zbytečných aplikací. Je tedy jen na vás, jestli chcete systém opravdu „plnotučný“ a nebo si software doinstalovat svépomocí.

Instalace na čistý diskInstalace na čistý disk

Samotná instalace je velmi jednoduchá a zabere vám necelých dvacet minut, přičemž kroky spočívající v nastavení časového pásma a klávesnice se provádí přímo při vlastním kopírování souborů na disk. Kroků je jen několik a instalační průvodce je kompletně v češtině.

Uživatelské rozhraní – MATEUživatelské rozhraní – MATE

Největším rozdílem je bezesporu uživatelské rozhraní. Nelíbí-li se vám nové uživatelské rozhraní Unity v Ubuntu, nic vám nebrání přejít právě k Mint. Ten vám dá na výběr. Jednou možností je rozhraní MATE vycházející z Gnome 2, které spojuje staré známé uživatelské rozhraní s novým systémem. Toto rozhraní vychází vstříc především uživatelům, kteří nejsou spokojeni s prací s novějším rozhraním Gnome 3 a nechtějí řešit žádný přechod na jiné rozhraní.

Rozšíření Mint Gnome Shell Extension (MGSE) založené na Gnome 3.2 se snaží zpřístupnit nové rozhraní širší základně uživatelů a zefektivnit práci se systémem. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jeho snaha je na pravém místě. Pokud by se vám rozšíření MGSE nelíbilo, můžete přejít buď k rozhraní MATE a nebo vypnout jednotlivé části MGSE a používat čistě jen Gnome 3.2.

Uživatelské rozhraní – Gnome 3 MGSEUživatelské rozhraní – Gnome 3 MGSE

Ze svobody pochází elegance

Linux Mint 12 přinesl nové rozhraní MATE a Gnome 3 s rozšířením MGSE, nové tapety na plochu a nebo třeba nová témata Mint-Z a Mint-Z Dark. Největším neduhem Linux Mint je zatím nedokonalý překlad způsobující mnoho nepřeložených jmenovek či popisků v celém systému. CD obsahuje opravdu minimální množství softwaru, což může být pro leckoho otravné. Na druhou stranu to leckteří uživatelé ocení, neboť si nainstalují téměř „čistý“ systém.

Zmínit musím také širokou komunitu, která vytváří velké množství návodů a různých tipů a triků. Dojde-li tedy někdy ke „kiksu“ systému, můžete se obrátit na oficiální fórum o pomoc. Výhodou je také pravidelná aktualizace a vydávání nových verzí v půlročním periodiku.

Podle serveru distrowatch.com je Linux Mint nejpoužívanější distribucí za rok 2011.

Leckteří uživatelé nedají na Linux Mint dopustit a říkají, že je to téměř dokonale vyladěné Ubuntu. V každém případě lze říci, že Linux Mint je konkurence schopnou distribucí. Jen ta čeština trochu pokulhává…

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Možnost změny rozhraní
  • Velmi vyladěný systém
  • Silná komunita => podpora
  • Správce softwaru a aktualizací

Nevýhody:

  • Pokulhávající čeština

Oficiální web projektu: www.linuxmint.com

Článek Linux Mint – Plnotučná distribuce zdarma ve stylu Ubuntu! byl publikován 19. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...