Google překladač - slovník na úrovni!

Tagy:  Google překladač, překládání, překlady, lingvistika, překladače zdarma, překlad, slovníky

Google překladač - slovník na úrovni!

Přestože není tak „vidět“, tak jako slovníky domovských stánek, je Google překladač jejich velmi obstojnou konkurencí. Najdete jej na stránce translate.goo­gle.cz, nebo pod odkazem „překladač“ v panelu adresy Google.cz

Historie

Výzkumná skupina společnosti Google vyvinula vlastní překladový software pro jazykové dvojice, který je přístupný ve službě Překladač Google. Nevyužívá přitom práce lingvistů, která by byla velmi zdlouhavá, protože by museli stanovit mnoho gramatických pravidel a definicí pro tak přesný překlad, který Google umožňuje. Systém je založen na jiném principu. Do počítače byly vloženy miliardy slov textu – tedy ne samostatných slov, v několika jazycích. Překladač pak dokáže propojit přímo jednotlivé věty s cílovým jazykem, bez vyhledávání gramatických pravidel pro jednotlivá slova. Kvalita překladů je velmi vysoká, což si můžete sami ověřit. V průzkumných vyhodnoceních také dosáhl Google překladač velmi dobrých výsledků.

Slovník

Na rozdíl od většiny ostatních překladačů se zde setkáme celkem s 41 jazyky, od albánštiny až po vietnamštinu, a to i s takovými neobvyklými řečmi, jako jsou například katalánština, galicijština či filipínština. Počet jazyků bude nadále zvyšován. Všechny jazyky můžete libovolně párovat. Funkce „rozpoznat jazyk“ automaticky rozpozná jazyk textu, který překládáte. Přesnost automatického rozpoznání jazyka se zvyšuje v závislosti na objemu zadaného textu. Kromě „pouhého“ překládání jednotlivých slov, poslouží překladač také k jejich vyhledávání. Můžeme tak zadat heslo v češtině a během jednoho kroku jej přeložit do zvoleného jazyka a následně také v obou jazycích vyhledat ve vyhledávači Google. Můžete také překládat celé věty ba i texty a to poměrně přesně – ne slovo od slova, ale jako celé komplexní a srozumitelné věty.

PřekladPřeklad

Překlady textů a webů

Google překladač umožňuje také velmi rychlé překládání textu celé webové stránky. Do příslušného okna stačí vložit text nebo pouze URL adresu webové stánky a ta se vám ihned zobrazí přeložena v požadovaném jazyce. Chcete-li se vrátit na původní jazyk, stačí kliknout na „zobrazit původní stránku“. Funkce „přeložit tuto stránku“ se automaticky objevuje již při vyhledávání u většiny nalezených odkazů.

Přeložené vyhledáváníPřeložené vyhledávání

A co latina?

Množství dostupných jazyků je nespornou výhodou – umožňuje totiž překlad celých webových stránek z libovolného jazyka. Jeden již mrtvý, ale přesto hojně používaný jazyk mi zde však schází. Je to latina. Latina je jedním z jazyků, jejichž slova na internetu vyhledávám nejčastěji, přestože se o ni nijak nezajímám. Věřím, že zveřejnění obyčejného latinského slovníku na Googlu – tzn. pouze pro slova a či slovní spojní – by jej ještě více obohatilo a stal by se tak snad nejlepším internetovým slovníkem vůbec.

Seznam jazykůSeznam jazyků

Můžete se zapojit

Systém je stále vylepšován. Počítače však zatím nedosáhli inteligence lidí a proto jejich schopnosti nejsou tak dokonalé jako schopnosti rodilého mluvčího nebo profesionálního překladatele. Význam slov je často dán kontextem, takže překlad nemusí být vždy zcela přesný. Pokud tedy s překladem nejste zcela spokojeni, můžete Googlu dát vědět snadnou cestou, a to kliknutím na odkaz „navrhnout lepší překlad“, který bude společností Google použit. Můžete také využít diskusní skupiny překladače Google.

Design a závěrečné hodnocení

Pozitivum, kterého si všimneme hned na první pohled je absence reklam, které jsou velmi obtěžující. Překladač Google je designově velmi jednoduchý, možná až příliš, ale zato má několik nesporných výhod, co se týče funkčnosti, o kterých jsem se již zmínila a je opravdu velmi přehledný.

Všechny funkce jsou poměrně dobře vysvětleny a tak se snadno ovládají i na první pokus. Google překladač se tak může stát velmi užitečným pomocníkem, při každodenním surfování.

Google překladač pro mne byla úplná novinka, ale jeho bohatá nabídka brzy potvrdila dobrou pověst Googlu.

Hodnocení =  100 %

Stránky překladače

Článek Google překladač - slovník na úrovni! byl publikován 8. července 2009 v 09.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Kateřina Tšponová. Pro diskusi slouží komentáře (21).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...