Google Maps

Tagy:  Google, Google mapy, mapy, Google Map, Google Maps, Google Maps.com, Google.maps, GoogleMaps.com

Google Maps

Google Maps jasně a srozumitelně

Chystáte se na dovolenou? Hledáte plánek města? Chcete znát aktuální dopravní informace? Nebo se jen chcete podívat, jak to vypadá například v Austrálii? Potom právě pro Vás jsou zde Google maps. Ty vám splní veškerá tato přání a nejen to…

Google Maps jsou často srovnávány s Mapy.cz, ovšem zde je ten největší rozdíl. Zatímco Mapy.cz dokážou vykreslit pouze mapu Evropy, s Google Maps se můžete podívat na kterékoliv místo naší planety. A co je k tomu zapotřebí? Stačí Vám pouze prohlížeč bez další nutnosti cokoliv instalovat.

Ovládání je téměř autentické s tím, jak ho známe na Mapy.cz. Navigace probíhá standardně posouvání levého tlačítka myši a zoomování buď posuvníkem na webu nebo také kolečkem myši. Na výběr máte 3 režimy zobrazení.

google mapsgoogle maps

Standardní je jednoduchá mapa (Map), která nahrazuje veškeré automapy z celého světa.

google mapsgoogle maps

Další volba je v Google Maps je satelitní snímek (Satellite). K tomu není snad ani co dodat. Po stisknutí této volby se vám zobrazí celá naše planeta tak jak je vidět z vesmíru. Mapu můžete přibližovat jak se Vám zlíbí. Ovšem i zde narazíte na jeden ne zrovna zanedbatelný problém. Tím je nedostatečné přiblížení povrchu od Německa dále na východ. Hlavní města (např. Praha) jsou ještě v poměrně dobré kvalitě, ale co se týče zbytku, slovo kvalita bych v něm rozhodně nepoužíval. Pokud Vám jde opravdu o kvalitu, tak se zde vyplatí použít již zmiňované konkurenční Mapy.cz.

google mapsgoogle maps

Poslední volba je hybridní zobrazení (Hybrid). Jsou to vlastně satelitní snímky s vyznačenými cestami, názvy měst a ulic.

google mapsgoogle maps

Prostředí Google maps je kompletně v angličtině, ale jelikož se tento jazyk dostává stále víc do podvědomí veřejnosti, myslím, že nebude problém pochopit funkce, které Vám Google maps nabízí. My si je trochu rozvedeme:

1. Zobrazování a vyhledávání ulic

Na serveru Google maps stačí do vyhledávače (Search the map) napsat město a ulici a během chvíle jste přeneseni tam, kam požadujete. Zde bych ještě jednou vytknul špatnou kvalitu „východu“, jelikož zde hledat ulice je takřka nemožné. Nezbývá než čekat, až pokrok dorazí i tam.

2. Vyhledávání trasy

Po stisknutí volby „Get directions“ se Vám otevře nabídka na zadání „startovní“ a „cílové pozice“, tedy odkud a kam potřebujete zjistit trasu. Během chvilky Vám server nalezne Váni požadovanou cestu z bodu X do bodu Y. A to i s popisem celé cesty včetně vypsání zemí, přes které bude nutno tuto cestu absolvovat.

3. Personalizované mapy

V personalizovaných mapách si můžete pod přihlášením na své konto libovolně „čmárat“- umisťovat značky, vyznačovat plochy, tahat čáry, zadávat popisky (dokonce i v RTF a HTML) a to vše v různých barvách. A co víc, dokonce můžete takto upravenou mapu publikovat. Chcete někomu ukázat, kde všude jste byli na dovolené a doplnit to vysvětlivkami? Právě pro Vás jsou Personalizova­né mapy.

4. Google maps v mobilech

Mapy z Google maps lze stáhnout i do mobilu či PDA. Stačí k tomu mít vhodný program a vše co nabízí Google maps se přenese do vašich mobilních „hraček“ a budete mít tudíž přístup k mapám odkudkoliv.

5. Google maps API

Vlastníte web? Pak jistě uvítáte službu, kterou je Google maps API. Díky ní můžete vkládat mapy přímo na váš web bez nutnosti odkazů…

Pokud se rozhodnete pro Google Maps:"http://map­s.google.com, rozhodně nebudete zklamaní. Služba Vám nabídne mnoho funkcí a ještě víc, než mohou nabídnout konkurenční firmy. Zavřete automapu, jděte na Google Maps

Článek Google Maps byl publikován 19. října 2007 v 07.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Kohout. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...