phpRS - Konkurent joomly?

Tagy:  phprs, php rs, supersvet, cms, rs, system

Sponzorované odkazy

phpRS - Konkurent joomly?

phpRS je další ze série redakčních systému vytvořený v jazyce PHP a MySQL, jehož autorem je Jiří Lukáš. Je distribuován pod licencí GNU GPL. Nechybí podpora pluginů, layoutů, správa uživatelů, kdy se rozlišují typy uživatelů a jejich přístupová práva, které si můžete tvořit sami. Uživatelé, kteří zvládají alespoň trochu CSS a PHP si můžou vytvořit svůj vlastní layout.

Konkurent joomly ? Některým čtenářům se bude tento titulek zdát asi nadsazený. Možná, že by bylo výstižnější napsat: „Česká verze joomly“. Ale to už je věc zvyku a názoru, který z těchto cms si vyberete.

Instalace

Instalační balíček zabírá něco přes 800 kb a po rozbalení 2 Mb. Balíčky máte možnost stáhnout ve 3 druzích kódováni. UTF-8, Windows-1250, ISO. Já vybral univerzální utf-8. Instalace je u tohoto rs jiná a to kontrétně s propojení databáze. Zatím se všemi rs co jsem se kdy setkal bylo samozřejmostí, že v nějakém kroku stačilo jednoduše zadat jméno, heslo, název a prefix. U toho systému to ale chybí. Databázové tabulky musíte buď přenést ručně nebo pomocí scriptu db_phprs.php. Ručně je sice rychlejší, když použijete SQL dotaz, ale pro normální uživatel, kteří si chtějí vytvořit vlastní stránku asi nebude zábavné studovat manual MySQL.

Nastavení: Je poslední krok k fungováni systému. Otevřte si soubor config.php a upravde 4 proměné pod komentářem db server (dbserver, dbuserr, dbpass, dbname). To je vše. PhpRS by už mělo fungovat bez problému. Když už ale budete upravovat můžete rovnou nastavit hodnoty jako je název webu, email a podobně.

Web

Styl webu je průměrný, ale díky snadné změně css není problém si styl upravit nebo stáhnout ze stránky phprs . Již v základě jsou nastaveny věci jako například Download sekce, seznam rubrik nebo top 15. Pojďme si je podrobněji představit.

Seznam rubrik: Zobrazuje kompletní seznam rubrik, které jste si vytvořily. Po kliknutí na jeden seznam se zobrazí všechny články, které byly vytvořeny pod touhle sekci. Seznam je dobře čitelný a bez problému.

Download sekce: Tato sekce vám zobrazí vaše soubory a napíše k němu stručný popis (název, velikost, datum). Přidaní souboru je velice snadné. Dělá se přes administraci v kolonce download souboru. Tam můžete přidat nové soubory, ale i upravit stávající. Pokud se pokusíte soubor stáhnou a on na serveru neexistuje systém vám oznámí chybu v češtině a angličtině. Dvou jazyčné upozornění je sice hezké ale chybělo mi tlačítko zpět.

Anketa: je jeden z méně povedených pluiginů. Sice splňuje tu nejdůležitějších věc a to možnost hlasovat, ale tím bych asi skončil. Jakmile kliknete na odkaz ankety zobrazí se seznam těch, které jste vytvořily. Hlasovat můžete až po kliknutí na jednu z nich. Tento modul není v základů ani moc graficky podařený, ale pro uživatelé, kteří vytvoří anketu jednou za měsíc je plně dostačující.

Administrace

Administraci nebudu nějak dlouze popisovat, protože není ani moc co popisovat. Pro přihlášení najeďte na admin.html. Jako jméno zadejte admin a heslo je heslo. Všechny cms co jsem kdy měl možnost vyzkoušet neměly tak jednoduše řešenou administraci jako phprs. Možnosti typu tvoření nebo úpravy článku nemá ani smysl popisovat, protože i typ člověka, který sedí u cms poprvé bude osvojení systému otázkou 10 min. Tudíž administraci hodnotím velice kladně.

Závěr: PhpRS je konečně pořádný český cms systém, který má dle mého názoru velmi slibnou budoucnost. Sice konkurent joomly jak jsem naznačil v titulku asi nebude, ale rozhodně se k němu blíží. Nikdy nevíme, ale je možné že v budoucnu se stane ten nejlepší na světě. Rozhodně mu to přeji.**

Moje celkové hodnocení PhpRS je 90 %

PhpRS si můžete stáhnou na našem webu edownload

Článek phpRS - Konkurent joomly? byl publikován 10. října 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...