WPKG - automatický systém instalací a správy

Tagy:  WPKG, správce sítě, správce PC, server, klient, hosts, profiles, packages, xml

Sponzorované odkazy

WPKG - automatický systém instalací a správy

Jak si ulehčit práci takového správce sítě, který má na starosti třeba počítače v celé škole? Jednotlivé obíhání a instalace na každý počítač zvlášť je k zbláznění, existuje ale WPKG, který valnou většinu práce udělá za nás.

Jak funguje

WPKG je skripty řízený open-source engine pro správu aplikací. Jeho podstata je uložená v souboru wpkg.js, který se spouští na každém klientovy. To umožňuje sestavovat individuální postupy pro všechny klienty, kteří se podle nich pak řídí. WPKG se dělí na dvě části – na server se nahraje první, na ostatní počítače, neboli klienty, v síti druhá část. Jak to ve výsledku funguje? Na serveru se do příslušného dokumentu nastaví co, kdy a jak mají klienti udělat, počítače v síti při dalším zapnutí systému splní rozkazy a bez potřeby dozoru nainstalují, odinstalují nebo aktualizují jakýkoliv software.

WPKG logoWPKG logo

Konfigurace

Vše se točí okolo tří souborů – hosts.xml, profiles.xml, packages.xml, které umístíme do základního adresáře WPKG na serveru.

Hosts.xml

Souhrn jmen klientů neboli počítačů v síti. Ke každému počítači se zapíše, do jaké skupiny (profilu) spadá.

Hosts.xmlHosts.xml

Profiles.xml

Zde se pro každý profil stanovuje seznam úkolů. Počítače dělají jen to, co je přiřazené k jejich profilu.

Profiles.xmlProfiles.xml

Packages.xml

A konečně soubor Packagex.xml, který definuje, co který klient se kterým profilem udělá, jestli se po provedení restartuje, jakou bude mít daný úkon prioritu apod. Můžeme zadat pokyny ke kontrole před nebo po instalaci, po úspěšném nebo neúspěšném updatu, atd.

Packages.xmlPackages.xml

Co je potřeba?

Server

Vše, co je pro užívání WPKG potřeba, je souborové uložiště (Samba, Windows file server). V podstatě se jedná o centrálu, ze které pak klientské počítače čerpají vše, co potřebují. Jsou zde uložené výše zmiňované soubory.

Klientské počítače

Na klientských počítačích se WPKG pohání pomocí Java Scriptů, není potřeba dalších pomocných programů. Údajně je mnoho způsobů, jak správně zprovoznit WPKG, odkážu Vás tedy na instalační příručku. Instalace je jediné, o co je třeba se u klientů postarat. WPKG se spustí sám, jednoduchým příkazem, ve vhodnou chvíli. Většinou při startu systému.

Co WPKG nedokáže

Nic není dokonalé, a i zde je pár věcí, na které je program krátký:

  • Instalace operačního systému
  • „Software push“ funkce
  • Software repackaging
  • Ověřování instalačních balíčků
  • Multicast deployments

Kdo používá WPKG?

Samozřejmě nespočet škol. Pro příklad, ústav fyziky, chemie a biologie na Univerzitě Liköping, Švédsko, používá WPKG na 500 klientských počítačů.

Krom škol ale i třeba takové oddělení archivu a historie státu Mississippi, jejichž počítače jsou rozděleny do několika zeměpisných lokalit a objektů.

Závěr

WPKG je bezpochyby výborný projekt. Na to, jak je jeho obsluha jednoduchá, je ale silně málo používaný. Hlavně u nás, v Čechách, řekl bych. Když vezmu za příklad svou školu… Škoda mluvit. Pro více informací, samozřejmě v angličtině, Vás odkážu na oficiální dokumentaci.

Výhody:

  • Jednoduchost
  • Bez potřeby dozoru

Nevýhody:

  • Dokumentace není v češtině
  • Problémy s některými OS

Výborný program

Článek WPKG - automatický systém instalací a správy byl publikován 7. února 2012 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...