Google Chrome – bližší pohled na nový internetový prohlížeč
Články v sérii
- Google Chrome – bližší pohled na nový internetový prohlížeč
- Google Chrome 33 - Ohlédnutí za novinkami posledních verzí
Je to pár dní co Google vydal vlastní internetový prohlížeč, pojďme se tedy s ním blíže seznámit.
Google Chrome se představuje
Google Chrome je beta verze nového internetového prohlížeče vyvíjeného společností Google Inc. Prohlížeč byl oficiálně vydán pro platformu win32 2. září ve 43 jazykových verzích, včetně české. Autoři Google Chrome také vyvíjejí verzi pro Linux a Mac OS X, ale zatím nejsou tyto verze veřejnosti dostupné. Licence tohoto programu je freeware a open source, prohlížeč je totiž založen na mnoha open source projektech a proto musí nadále dodržovat tuto licenci. Podmínky používání ale ještě upravuje, před použitím programu, licence EULA viz dále v článku.
Chromium je kódové označení vývojové verze Google Chrome sestavena z aktuálních zdrojových kódů, podléhající BSD licenci. Současná aktuální verze je 0.2.152.0 (Vývojářské sestavení 1736).
Proč se o něj zajímat?
Někdo Google Chrome vyzkouší jen z hecu nebo že rád testuje nové programy, ale spousta lidí ho jednou vyzkouší a dá si ho ihned jako hlavní internetový prohlížeč. Na první pohled vám prohlížeč zaimponuje:
- zajímavými funkcemi (např. přehledná správa paměti, anonymní režim apod.)
- rychlostí zobrazení stránek
- korektní vykreslování (splňuje ACID 2 test, ACID 3 hodnocení viz dále)
- uživatelský přívětivé prostředí a barvy (vzhled trochu kopíruje Internet Explorer)
Licence – opravdu je zdarma?
Jak již bylo napsáno, zdrojové kódy aplikace podléhající BSD licenci, tedy jsou volně dostupné, naproti tomu binární soubory však jsou již upravovány licencí EULA.
EULA je akronym pro End User License Agreement, jedná se o licenci pro koncového uživatele softwaru, která upravuje co uživatel smí a nesmí dělat. Autoři Google Chrome licence EULA však zakomponovali do licence několik chyb, na které se ale přišlo, a v anglické verzi již byly odstraněny. Chyby v české verzi licence zatím zůstávají. Chyba je především v definici služby, za službu bylo považováno i užívání tohoto programu. Kámen úrazu je v tom, že další odstavce, oznamovaly, že si ponecháváte autorská práva všeho co si zobrazíte v Google Chrome i odešlete, ale dáváte společnosti Google: „trvalou, neodvolatelnou, celosvětovou, bezplatnou a nevýhradní licenci k reprodukování, přizpůsobování, upravování, překládání, publikování, veřejné prezentaci a šíření jakéhokoli Obsahu, který předložíte, zveřejníte nebo zobrazíte v rámci Služeb nebo jejich prostřednictvím.“
Jak již bylo naznačeno, zatím se můžete vyhnout této krkolomné definici, sestavením (přeložením) vlastní binární verze prohlížeče z volně šiřitelných zdrojových kódů.
ACID test
ACID test je test podpory technologií tvorby webových stránek. Existují tři verze testu, ale nás bude zajímat jen nejnovější test ACID 3, protože například ACID 2 je z dubna 2005, zatímco ACID 3 z března 2008.
A jak si vede prohlížeč v ACID 3 testu? Pro orientaci jsme vám připravili srovnání s konkurenčními prohlížeči:
- Opera 9.52 / Build 10108 – 84/100
- Firefox 2.0.015 – 52/100
- Firefox 3.0.1 – 71/100
- IE 6.0.290 – 11/100
- IE 7.0.5730.13 – 11/100
- IE 8.0 beta 1 – 18/100
- Google Chrome 0.2.152.0 / Build 1736 – 79/100
ACID test není všechno, velká většina toho co je testováno stránky stejně nepoužívají. Pokud však má prohlížeč v ACID 3 testu velké hodnoty, máte jistotu, že nenarazíte na internetu skoro na nic, s čím by si váš prohlížeč neporadil. Naopak, pokud ale zase má nízké hodnoty… např. Internet Explorer je znám svým ignorováním standardů a nekorektním vykreslování, verze 7 dokonce pořád ignoruje průhlednost PNG. Pokud i vy jste unaveni řešit problémy Internet Exploreru a chcete změnu, čtěte dál, třeba je Google Chrome to pravé pro vás.
Zajímavé funkce
Jak jsem zmínil v úvodu, prohlížeč má zajímavé funkce ty základní, bez nichž se uživatel neobejde až po ty pokročilé. Základní je: import historie, hesel atd. z IE a Firefoxu, práce v panelech (tabech), oblíbené stránky. Za ty pokročilejší můžeme označit: přehledná správa paměti (jako adresu zadejte about:memory), anonymní režim, kde můžete navštívit určité stránky, aniž by se to ukládalo do historie navštívených stránek, vhodné pro rodinné PC, které sdílí víc lidí. A mraky dalších funkcí. Já jen doporučuji stáhnout a ihned vyzkoušet.
Rychlost zobrazování stránek
Posledním lákadlem, kterým se vás budu snažit přesvědčit k přechodu od hardwarově náročného Firefoxu a standardy ignorujícího IE, je rychlost zobrazování stránek. Subjektivně mohu říci, že mi přijde, že se stránky načítají rychleji. V testu rychlosti zpracování JavaScriptu dokonce jiné prohlížeče poráží ne o hlavu, ale 10×! Vyplývá to z nejnovějších testů rychlosti JavaScriptu, kde poráží Firefox, IE, Safari a nechává je daleko za sebou.
Nevýhody
Krom již výše zmíněné chyby v licenci, může někoho odrazovat zatím nepřítomnost zásuvných modulů, resp. tzv. pluginů. Někdo například neodejde od Firefoxu, dokud nebude mít funkce, resp. pluginy typu: kontrola pravopisu, adblock, session manager apod. Ale myslím si, že je to otázka velmi krátkého času.
Mé osobní hodnocení programu je 90 %, myslím si, že je pořád co zlepšovat, ale každou novou verzí budeme hodně nadšeni.
Google Chrome ke stažení zde:
Google Chrome
download
Článek Google Chrome – bližší pohled na nový internetový prohlížeč byl publikován 6. září 2008 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (5).
Podobné články
- Google Maps 19.10.2007 07.00
- Google Sky 04.09.2007 13.00
- Google Video 18.10.2007 06.00
- Google Earth 25.08.2007 06.00
- Google talk 02.10.2007 06.00
Top 10
- Trendy pánské tenisky pro podzim 2024
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Nero 7 download
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Co je integrační software?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.