Mozilla Firefox 3

Tagy:  Firefox

Sponzorované odkazy

Mozilla Firefox 3

Dlouho jsme čekali. Vývojáři dlouho pracovali. Mozilla Firefox 3 je zde! Co všechno přináší? Stojí opravdu za to?

Po opravdu dlouhém čekání se mezi koncové uživatele dostala nová verze druhého nejrozšířenějšího prohlížeče. Ano, řeč je o browseru Mozilla Firefox.

Vzhled, funkce, možnosti,…

Pojďme si rovnou říci co všechno Firefox 3 obsahuje. Bezpochyby první čeho si uživatel všimne je nový, přepracovaný vzhled. Nutno podotknout, že co systém, to jiný vzhled. Například na Windows Vista se nám vzhled na první pohled zamlouvá, ale při pohledu na nový skin ve Windows XP je to již horší. Jde však jen o zvyk a pokud někomu daný vzhled prostě nevyhovuje, může si jej změnit za jakýkoli jiný, který si sám vybere a stáhne. Vzhled však není jedinou změněnou věcí.

Pro běžného uživatele je další vychytávkou k lepšímu například zoom stránky. Ještě ve dvojce byla jediná možnost zoomu pouze zvětšení písma. Nyní si můžeme stránky libovolně zvětšovat či zmenšovat, stejně jako to mu již vcelku dlouho dobu je u prohlížečů konkurenčních.

Pokud jste těmi, kteří si rádi věci přizpůsobují k obrazu svému a ve svém Firefoxu máte různé doplňky, vzhledy a další plug-iny, jistě přivítáte i přepracovanou správu těchto prvků. Je přehlednější, intuitivnější a rozsáhlejší.

I Správce stahování se dočkal změny. Krom změny vzhledu tohoto okna máme i možnost ve stažených souborech (v rámci Správce stahování) vyhledávat. Pakliže prohlížíme webové stránky a Správce stahování něco downloaduje, nemusíme ani otevírat okno tohoto Správce. V pravém dolním rohu prohlížeče totiž vidíme stav stahování.

Snad každý se někam registruje, někde se přihlašuje. Doteď jsme byli zvyklí, že při přihlašování vyskočilo okno kde jsme měli možnost uložit heslo do Správce hesel, atp. Nyní jsou všechny takovéto hlášky zpracovány jen jako malý proužek pod horní lištou prohlížeče.

Náhled Firefox 3 SWMAGNáhled Firefox 3 SWMAG

Změny pocítíme všichni

Změny, které pocítí snad každý uživatel jsou ale změny Záložek a Adresního řádku. V Záložkách se nyní můžeme pohybovat podle několika kritérií. Můžeme vybírat z např. z Naposledy přidaných záložek, což se může hodit, pakliže patříte mezi ty kteří mají každou druhou stránku zazáložkovanou :)

Asi každý z vás používá nějaký vyhledávač. Mnohé vyhledávače (a nejen ony) podporují funkci našeptávač. Spočívá v tom, že po zadáni určitých znaků nám ukáže možnosti které bychom mohli chtít zadat. Právě to nyní funguje i v Adresním řádku ve Firefoxu 3. Doteď jsme byli zvyklí na klasické zpracování, kde jsem viděli adresu a ve stejném řádku i titulek oné stránky. Nyní tomu je zcela jinak. Bez problémů stačí pokud do onoho řádku napíšeme jen název stránky (nutné však je abychom jí někdy v minulosti již navštívili) a Firefox nám sám ukáže kam asi chceme pokračovat. Rovnou v Adresním řádku máme i možnost přidat stránku do Záložek. Pouhým kliknutím na hvězdičku.

Takže?!

Takže jsme se dostali do závěru tohoto stručného článku. Doufám že jsem Vám patřičně demonstroval hlavní změny, které pocítí BFU (tedy „Běžný Franta Uživatel“). Někteří puntičkáři jistě pocítí i zrychlení načítání, resp. zobrazování stránek. Firefox 3 tedy rozhodně neurazí a myslím že přestože jsou některé nové komponenty tak trochu nadbytečné, mnohé běžné uživatele potěší a usnadní práci na Internetu…

Článek Mozilla Firefox 3 byl publikován 22. června 2008 v 16.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...