Rozšíření pro Firefox

Tagy:  Opera, Firefox, gesta myši, addony, pluginy

Sponzorované odkazy

Rozšíření pro Firefox

Každý běžný uživatel tohoto skvělého internetového prohlížeče zná a používá některá rozšíření. Co to jsou rozšíření a jaké zajímavé můžete na Internetu najít si dnes rozebereme.

Rozšíření

Tyto doplňky (add-ony nebo také pluginy) jsou odděleny od prohlížeče ze 2 důvodů:

  • Pluginová politika se používá tam, kde ne každý může dané funkce používat a aby program příliš „neboptnal“, každý si přidá jen takové rozšíření, které chce.
  • Možnost volby: obvykle neexistuje jen jedno řešení- jeden plugin a vy tak máte možnost zvolit si rozšíření, které vyhovuje jen a jen vám.

Třeba prohlížeč Opera zvolil jinou cestu, zvolil právě „politiku“ vše v jednom (integrovaný email klient, integrované stahování torrentů apod.). Zatímco Firefox používá okolo 30 % lidí, přistupující na Internet, Operu využívá sotva 5 %. Možná také právě kvůli nemožnosti snadného rozšíření a přizpůsobitel­nosti Opery…

Instalace rozšíření

Přehled pluginů ve vašem Firefoxu zjistíte v menu Nástroje → Správce doplňků, na kartě Rozšíření. Pro získání nového rozšíření se můžete přepnout na kartu Získat nové doplňky, ale popisy tam jsou pouze v anglickém jazyce. Pokud chcete informace v českém jazyce navštivte weby czilla.cz nebo addons.mozilla­.org.

Ať už si zvolíte jakoukoliv z těchto možností, vězte že samotný plugin je xpi soubor a před každým přidáním budete upozorněni, že máte instalovat rozšíření pouze ze stránek, kterým věříte. Aby se zabránilo klikání na další, další, další jako např. u instalátorů a člověk pak později zjistil s čím vším souhlasil, přidali vývojáři 3s odpočet na tlačítko Instalovat ve snaze ochránit vás.

Problémy

Každý plugin má uvedeno pro kterou verzi Firefoxu je. Pokud používáte verzi 3.x.x a váš plugin pro ni není určen (obvykle to pouze bývá, že vývojáři neudělali další verzi, ale stará dobře poslouží), můžete si xpi soubor stáhnout, editovat jej v lepším editoru a upravit řádek s verzí 2.x.x na 3.x.x.

Doporučená rozšíření

Mezi nejznámější pluginy patří třeba Adblock Plus (pro blokaci obsahu webových stránek), RSS čtečku Sage, Flash Player, FireFTP (jednoduchý FTP klient) apod. Dneska si ale představíme víc pluginů:

Flashblock

Flashblock je rozšíření pro blokaci flashové reklamy (také shockwave), které na některých webech je neúnosná. Obsah je překryt modrým rámečkem s tlačítkem play, kdybyste obsah přeci jen chtěli přehrát.

ImageTweak

Rozšíření pro jednoduchou manipulaci s obrázkem, stejně jako v prohlížeči obrázků. Zatím jsou podporovány funkce jako zoom a pohyb. Pro zoom stačí držet klávesu Ctrl a točit kolečkem myši. Pokud chcete vrátit obrázek do původní velikosti dvojklikněte.

QuickDrag

QuickDrag je pro mě osobně velmi dobré rozšíření, které šetří můj čas. Rozšíření umí stáhnout obrázek pouhým tahem myši a nebo vyhledat označené slovo tahem myši. V praxi to vypadá takto: chcete stáhnout obrázek, tak jej myší uchopte, posuňte s ním pár pixelů a pusťte, automaticky se vám stáhne bez nějakého potvrzování. Stejně tak to vyhledávání slov- označíte slovo a myší jej posunete, otevře se nový panel ve kterém se zobrazí to slovo „hozené“ do vyhledávače.

FireGestures

Poslední rozšíření o kterém bude dnes řeč, je FireGestures aneb gesta myši. Tuto vlastnosti zná jistě každý uživatel Opery. Pomocí gest myši lze ovládat snadno váš prohlížeč. Nebojte se gesty myši usnadňují vaší práci! Je to velmi návyková záležitost, bez který se poté už neobejdete.

Článek Rozšíření pro Firefox byl publikován 23. března 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...