Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti

Tagy:  komunismus, video, fotky, socialismus, KSČ, STB, SPAD, projekt S.P.A.D, S.P.A.D.

Sponzorované odkazy

Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti

Rok 1988, Praha. Na ulici postává chlapík v zelené uniformě, u pasu pouzdro s pistolí, na hlavě brigadýrka. Zamyšleně pozoruje partu „odpadlé mládeže, nerespektující autoritu společnosti“. Před drogérií se srocuje zástup lidu nervózně očekávající dodávku toaletního papíru. Připomíná Vám to něco? Žili jste v téhle době? A chcete si ji prožít znovu?

Pod vládou jedné strany

Ne, nebojte se, nebudeme Vás týrat ani vyhrožovat revolucí. Jen se na internetu objevil velmi zajímavý projekt, který Vám umožní vrátit se alespoň na chvilku do dob, kdy policie měla autoritu, (skoro) každý měl práci a vláda jedné strany se pomalu chýlila ke konci. Projekt S.P.A.D. (Simulátor post-apokalyptického deliria) je skutečně zajímavým počinem týmu mladých autorů, kteří se rozhodli tuto dobu přiblížit dnešní generaci. Celý projekt funguje na principu jakési interaktivní knihovny video a mp3 záznamů. Díváte se z výšky na město, s různými stavbami, zatím jich je jen několik, ale brzy podle autorů přibudou další. Namátkou můžeme jmenovat obchodní dům, panelák, poštu, nebo základní školu. Při kliknutí na budovu se dostanete do další části webu. Zde Vás čeká ta pravá „nostalgie“.

Home stránka projektuHome stránka projektu

Takový obyčejný panelák

My si ukážeme, co najdeme v paneláku. Po kliknutí na daný objekt se nám ukáže jeho detailnější popis. Pro další pohyb na webu slouží tlačítka s ikonou muže v plynové masce. Ty mají funkci Zpět a Vpřed. My se tedy vydáme do tajů panelového domu. Úvodní obrazovka Vám nabídne popis dalších „rodin“, ke kterým se můžeme vydat na „návštěvu“. Tvůrci nešetřili originalitou, takže v domě najdeme vzornou rodinku, STBáckého udavače, nebo punkera. Pokud se podíváme do jejich bytu, otevírá se nám nabídka s přehráváním kazet na videu. Jde vždy o jakýsi soubor video nahrávek odpovídající době a danému člověku. Mezi nahrávkami lze libovolně přepínat, najdeme tu Zprávy, písničky ale i úryvky z filmů. Obsahu je obrovské množství a bude Vám trvat dlouhou dobu, než shlédnete všechny věci po domě.

MěstoMěsto

Lokace

Socialistický dům však není jediným místem, kam se můžeme podívat. Doporučuji například obchod, který má velmi zajímavou fotogalerii. No uznejte sami, nechtěli by jste si připomenout výdobytky doby? Fotek je u každého místa relativně dosti, můžeme si je libovolně zobrazovat. Pokud máte nějaké fotografie z té doby, můžeme je zaslat tvůrcům na e-mailovou adresu.

Socialistický obchodSocialistický obchod

Minihry

Tým vývojářů si připravil i některé bonusy. Jde například o hru Čára, kterou si určitě pamatujete. Najdete ji v lokaci škola. Je však pravdou, že by se alespoň malé rozšíření lokací hodilo, zatím jich příliš mnoho není. Doufejme tedy, že se to časem spraví.

Do víru devadesátých let

Na konec sladký bonbónek a podle mě nejpovedenější lokace, která je však trochu ukryta. Najdete ji na hlavní stránce projektu, pokud sjedete myší trochu níže. Jde o ikonku BONUS 90s. Dostanete se do pokoje průměrného puberťáka s veškerými televizními ikonami té doby. Stýská se Vám po kapele Chaozz, 2Unlimited a jiné? Chcete si připomenout Televizní noviny z té doby, oblíbené seriály? Máte možnost.

90. léta90. léta

Nejen pro pamětníky

Projekt S.P.A.D. je rozhodně jeden z nejzajímavějších počinů na českém internetu v poslední době. Atmosféru perfektně dokresluje mrazivá hudební smyčka, samozřejmě obrovský rozsah videí a hudby a celá grafika webu. A co bych S.P.A.D.u vytkl? Hlavně občas těžkou orientaci a nutnost „proklikávat se“ některými zbytečnými obrazovkami. Webu samozřejmě nechybí sekce jako je Forum, Novinky nebo Magazín, můžete tedy trochu zapátrat a dozvědět se o projektu další informace. Já dávám S.P.A.D.u velice slušných 90 %.

Autoři jsou rádi za jakékoliv příspěvky, ať už do fotografií nebo na Forum. Navíc, pokud i vy se chcete stát tváří projektu, za finanční obnos bude Váš tvář do S.P.A.D.u vlo­žena také.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Obsah
  • Originalita
  • Hudba
  • Bonus devadesátých let

Nevýhody:

  • Ojediněle těžká orientace na stránce
  • Zatím jen několik lokací

Stránky projektu S.P.A.D.

Článek Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti byl publikován 12. srpna 2009 v 13.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...