Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti

Tagy:  komunismus, video, fotky, socialismus, KSČ, STB, SPAD, projekt S.P.A.D, S.P.A.D.

Sponzorované odkazy

Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti

Rok 1988, Praha. Na ulici postává chlapík v zelené uniformÄ›, u pasu pouzdro s pistolí, na hlavÄ› brigadýrka. ZamyÃ…¡lenÄ› pozoruje partu „odpadlé mládeÃ…¾e, nerespektující autoritu společnosti“. PÃ…™ed drogérií se srocuje zástup lidu nervóznÄ› očekávající dodávku toaletního papíru. PÃ…™ipomíná Vám to nÄ›co? Ã…½ili jste v téhle dobÄ›? A chcete si ji proÃ…¾ÃƒÃ‚­t znovu?

Pod vládou jedné strany

Ne, nebojte se, nebudeme Vás týrat ani vyhroÃ…¾ovat revolucí. Jen se na internetu objevil velmi zajímavý projekt, který Vám umoÃ…¾ní vrátit se alespoÃ…ˆ na chvilku do dob, kdy policie mÄ›la autoritu, (skoro) kaÃ…¾dý mÄ›l práci a vláda jedné strany se pomalu chýlila ke konci. Projekt S.P.A.D. (Simulátor post-apokalyptického deliria) je skutečnÄ› zajímavým počinem týmu mladých autorÃ…¯, kteÃ…™ÃƒƒÃ‚­ se rozhodli tuto dobu pÃ…™iblížit dneÃ…¡ní generaci. Celý projekt funguje na principu jakési interaktivní knihovny video a mp3 záznamÃ…¯. Díváte se z výšky na mÄ›sto, s rÃ…¯znými stavbami, zatím jich je jen nÄ›kolik, ale brzy podle autorÃ…¯ pÃ…™ibudou dalÃ…¡ÃƒÃ‚­. Namátkou mÃ…¯Ã…¾eme jmenovat obchodní dÃ…¯m, panelák, poÃ…¡tu, nebo základní Ã…¡kolu. PÃ…™i kliknutí na budovu se dostanete do dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ části webu. Zde Vás čeká ta pravá „nostalgie“.

Home stránka projektu

Home stránka projektu

Takový obyčejný panelák

My si ukážeme, co najdeme v paneláku. Po kliknutí na daný objekt se nám ukáže jeho detailnÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ popis. Pro dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ pohyb na webu slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ tlačítka s ikonou muÃ…¾e v plynové masce. Ty mají funkci ZpÄ›t a VpÃ…™ed. My se tedy vydáme do tajÃ…¯ panelového domu. Úvodní obrazovka Vám nabídne popis dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ch „rodin“, ke kterým se mÃ…¯Ã…¾eme vydat na „návÃ…¡tÄ›vu“. TvÃ…¯rci neÃ…¡etÃ…™ili originalitou, takÃ…¾e v domÄ› najdeme vzornou rodinku, STBáckého udavače, nebo punkera. Pokud se podíváme do jejich bytu, otevírá se nám nabídka s pÃ…™ehráváním kazet na videu. Jde vÃ…¾dy o jakýsi soubor video nahrávek odpovídající dobÄ› a danému človÄ›ku. Mezi nahrávkami lze libovolnÄ› pÃ…™epínat, najdeme tu Zprávy, písničky ale i Ãºryvky z filmÃ…¯. Obsahu je obrovské mnoÃ…¾ství a bude Vám trvat dlouhou dobu, neÃ…¾ shlédnete vÃ…¡echny vÄ›ci po domÄ›.

Město

Město

Lokace

Socialistický dÃ…¯m vÃ…¡ak není jediným místem, kam se mÃ…¯Ã…¾eme podívat. Doporučuji napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad obchod, který má velmi zajímavou fotogalerii. No uznejte sami, nechtÄ›li by jste si pÃ…™ipomenout výdobytky doby? Fotek je u kaÃ…¾dého místa relativnÄ› dosti, mÃ…¯Ã…¾eme si je libovolnÄ› zobrazovat. Pokud máte nÄ›jaké fotografie z té doby, mÃ…¯Ã…¾eme je zaslat tvÃ…¯rcÃ…¯m na e-mailovou adresu.

Socialistický obchod

Socialistický obchod

Minihry

Tým vývojářÃ…¯ si pÃ…™ipravil i nÄ›které bonusy. Jde napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad o hru Čára, kterou si určitÄ› pamatujete. Najdete ji v lokaci Ã…¡kola. Je vÃ…¡ak pravdou, Ã…¾e by se alespoÃ…ˆ malé rozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™ení lokací hodilo, zatím jich pÃ…™ÃƒƒÃ‚­liÃ…¡ mnoho není. Doufejme tedy, Ã…¾e se to časem spraví.

Do víru devadesátých let

Na konec sladký bonbónek a podle mÄ› nejpovedenÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ lokace, která je vÃ…¡ak trochu ukryta. Najdete ji na hlavní stránce projektu, pokud sjedete myÃ…¡ÃƒÃ‚­ trochu níže. Jde o ikonku BONUS 90s. Dostanete se do pokoje prÃ…¯mÄ›rného puberťáka s veÃ…¡kerými televizními ikonami té doby. Stýská se Vám po kapele Chaozz, 2Unlimited a jiné? Chcete si pÃ…™ipomenout Televizní noviny z té doby, oblíbené seriály? Máte moÃ…¾nost.

90. léta

90. léta

Nejen pro pamětníky

Projekt S.P.A.D. je rozhodnÄ› jeden z nejzajímavÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ch počinÃ…¯ na českém internetu v poslední dobÄ›. Atmosféru perfektnÄ› dokresluje mrazivá hudební smyčka, samozÃ…™ejmÄ› obrovský rozsah videí a hudby a celá grafika webu. A co bych S.P.A.D.u vytkl? HlavnÄ› občas těÃ…¾kou orientaci a nutnost „proklikávat se“ nÄ›kterými zbytečnými obrazovkami. Webu samozÃ…™ejmÄ› nechybí sekce jako je Forum, Novinky nebo Magazín, mÃ…¯Ã…¾ete tedy trochu zapátrat a dozvÄ›dÄ›t se o projektu dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ informace. Já dávám S.P.A.D.u velice sluÃ…¡ných 90 %.

AutoÃ…™i jsou rádi za jakékoliv pÃ…™ÃƒƒÃ‚­spÄ›vky, aÃ…Â¥ uÃ…¾ do fotografií nebo na Forum. Navíc, pokud i vy se chcete stát tváří projektu, za finanční obnos bude Váš tvář do S.P.A.D.u vlo­Å¾ena také.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

 • Obsah
 • Originalita
 • Hudba
 • Bonus devadesátých let

Nevýhody:

 • Ojediněle těžká orientace na stránce
 • Zatím jen několik lokací

Stránky projektu S.P.A.D.

Sponzorované odkazy:

Článek Projekt S.P.A.D. - návrat do minulosti byl publikován 12. srpna 2009 v 13.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!