GMail Backup – Ochraňte své e-maily

Tagy:  GMail Backup, GMail Back up, Google Mail, záloha, e-mail, mail, Google, email, bezpečnost

Sponzorované odkazy

GMail Backup – Ochraňte své e-maily

I takovému velikánovi jako je Google se mohou stát nemilé věci, jako je například ztráta drahocenných dat uživatelů Google služeb. Několik tisíc uživatelů tak přijde o svá data a snad nemusím nijak zvlášť rozvádět, že se nejčastěji jedná o elektronickou poštu. Chcete-li udržet své e-maily zcela v bezpečí čtěte dále.

Logo GMail BackupLogo GMail Backup

GMail Backup pod drobnohledem

I mistr tesař se někdy utne, což platí i v podání gigantického Googlu. A když si člověk řekne, že by měla záloha být prováděna v několika stupních, i zde se může stát chyba. A mezeru, kterou občas zvrhlí šotci zaplní kujíce nějakou tu neplechu, může místo nich zaplnit právě aplikace GMail Backup. Je to vlastně malá desktopová aplikace ukládající zálohu elektronické pošty z GMailu. Kupodivu ji nemá na svědomí sám Google, ale česká parta programátorů. Konkrétněji jsou dva – Jan Švec a Filip Jurčíček. Aplikace je zcela zdarma a díky českým kořenům také v češtině i s případnou podporou, samozřejmě. Umožňuje velmi rychlou a jednoduchou zálohu. Není problém tuto zálohu jak vytvořit, tak i jednoduše vyvolat při případné „stávce“ serverů. O tom ale později. Mnozí z vás by jistě ocenili také zálohu dat z ostatních služeb. Zde vás ale musím zklamat. Zálohu lze bohužel provádět pouze v rámci GMailu. Takže záloha kalendáře či třeba záloha nastavení služeb Google není k dispozici. Dobrou zprávou je podpora operačního systému Windows a Linux. Nesmím opomenout ani systém automatických aktualizací prostřednictvím tlačítka Nová verze.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Instalace a první spuštění

Nyní se dostáváme k instalaci GMail Backup. První krok spočívá ve stažení instalačního souboru například ze serveru eDownload.cz nebo z oficiálních stránek. Instalační balíček má necelých 5 MB. Instalací vás provádí běžný průvodce spočívající v odsouhlasení smluvních podmínek, volbě umístění spouštěcích zástupců, výběru cílové složky pro instalaci a samotné instalaci. Nainstalovaná aplikace zabírá na disku 18 MB. Uživatelské rozhraní je velice jednoduché a neskrývá vůbec žádné záludnosti. Pod nadpisem naleznete označení nainstalované verze programu a pod ní vyplňovací formulář a stavové okénko informující o probíhajících operacích. Někomu se může uživatelské rozhraní zdát velmi strohé, ba dokonce odpudivé, svůj účel ale plní.

InstalaceInstalace

Zálohujeme

Účel GMail Backup je zcela zřejmý. Jednoduchá a rychlá záloha e-mailové schránky GMail. Vyplňovací formulář, o kterém jsem se již zmiňoval, doporučuji velmi důkladně vyplnit. Především nezapomeňte vypsat celou e-mailou adresu a to včetně domény. Tedy i @gmail.com. Bez toho by totiž záloha nebyla možná. Poté již stačí jen vyplnit heslo k účtu a adresář, kam bude schránka zálohována. Velmi dobrou funkcí je také možnost zálohy e-mailů přijatých a odeslaných jen ve zvoleném období. Bohužel zde chybí nějaký jednoduchý kalendář, a tak musíte datum zadat buď ručně nebo jej vymezit posuvníky. Po stisku tlačítka Zálohuj začne kýžená záloha GMailu, která lze kdykoli v průběhu zálohování zastavit. O jejím průběhu informuje informační okno, kde vidíte nejen verzi programu a start zálohy, ale také jednotlivé již zazálohované e-maily, které od sebe můžete rozeznat díky zobrazovanému předmětu. Stav zálohy je zobrazen jak procentuálně, tak i klasickým grafickým panelem. Program vás také informuje o přenosové rychlosti a velikosti zpracovaných dat.

ZálohaZáloha

Verdikt

I Googlu občas vysadí servery a my jsme si dnes popsali řešení této problematické situace. I když se vám podobný problém nemusí stát, prevence je prostě prevence. GMail Backup má jednoduché uživatelské rozhraní s českou lokalizací a opravdu velmi jednoduché ovládání. Záloha je tedy rychlá a jednoduchá. Chybí mi snad jen běh aplikace v pozadí s možností automatické zálohy ve zvoleném čase. To je ale jen maličkost, která v žádném případě nepoškozuje lesk této vynikající a jednoduché aplikace.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Čeština
  • Uživatelské rozhraní
  • Ovládání
  • Záloha e-mailů z určitého období

Nevýhody:

  • Chybí automatická záloha
  • Chybí podpora jiných služeb Google

Článek GMail Backup – Ochraňte své e-maily byl publikován 1. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...